В южната част на руския район на отдалеченото, студено и недокоснато от човека място, известно като Сибир, се намира едно езеро, различно от което и да било друго на земята. Тайната, сгушена в суровата сибирска тайга, е огромното езеро Байкал.
Езерото е разломно, което означава, че е образувано в дълбок разрив, създаден от тектонско движение. Намира се в руския район на Сибир, между Иркутската област на северозапад и република Бурятия на югоизток. Дълбоко е 5 627 метра и с площ от 31 722 квадратни километра, то е най-дълбокото в света и седмото по големина.
Байкал е толкова голямо и толкова дълбоко, че се приема, че задържа 20% от световната сладка вода. Известно е не само с неговия размер, но и със забележително кристално чистата си вода и биоразнообразие. Езерото е дом на много видове, които не се срещат никъде другаде на Земята и тази богата екология и биологично разнообразие е спечелила другото му име “Галапагос на Русия”.
Местните хора познават езерото отдавна. Информацията за него обаче идва в Европа доста късно. Първите споменавания в аналите датират чак през 2 век. Пълно описание на езерото е направено едва през 1773 г. от Алексей Пушкарев.
Като се има предвид отдалечеността и дивата локация, неговата огромна мощ и колко е древно, може би не е изненада, че езерото Байкал има дълга история, свързана със странни събития, легенди, митове и фолклор. Някои от най-ранните истории се простират отвъд даже неговото образуване, като местната легенда гласи, че езерото е образувано от въздействието на гигантска скала, падаща от небето. Оттам започва странната история на Байкал.
Местните разказват легенда според която Исус Христос някога го е посетил. Твърди се, че Исус е провъзгласил земята, която се е намирала северно от езерото, за благословена, а земята на юг от него за безполезна, затова и до днес местният фолклор разказва, че царевицата няма да расте в тези проклети земи южно от езерото.
Какви други тайни крие Байкал, може да научите, като чуете звуковия файл.
Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..