Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Езерото Байкал - уникално, красиво, мистично

В южната част на руския район на отдалеченото, студено и недокоснато от човека място, известно като Сибир, се намира едно езеро, различно от което и да било друго на земята. Тайната, сгушена в суровата сибирска тайга, е огромното езеро Байкал.  

Езерото е разломно, което означава, че е образувано в дълбок разрив, създаден от тектонско движение. Намира се в руския район на Сибир, между Иркутската област на северозапад и република Бурятия на югоизток. Дълбоко е 5 627 метра и с площ от 31 722 квадратни километра, то е най-дълбокото в света и седмото по големина. 

Байкал е толкова голямо и толкова дълбоко, че се приема, че задържа 20% от световната сладка вода. Известно е не само с неговия размер, но и със забележително кристално чистата си вода и биоразнообразие. Езерото е дом на много видове, които не се срещат никъде другаде на Земята и тази богата екология и биологично разнообразие е спечелила другото му име “Галапагос на Русия”. 

Местните хора познават езерото отдавна. Информацията за него обаче идва в Европа доста късно. Първите споменавания в аналите датират чак през 2 век. Пълно описание на езерото е направено едва през 1773 г. от Алексей Пушкарев. 

Като се има предвид отдалечеността и дивата локация, неговата огромна мощ и колко е древно, може би не е изненада, че езерото Байкал има дълга история, свързана със странни събития, легенди, митове и фолклор. Някои от най-ранните истории се простират отвъд даже неговото образуване, като местната легенда гласи, че езерото е образувано от въздействието на гигантска скала, падаща от небето. Оттам започва странната история на Байкал. 

Местните разказват легенда според която Исус Христос някога го е посетил. Твърди се, че Исус е провъзгласил земята, която се е намирала северно от езерото, за благословена, а земята на юг от него за безполезна, затова и до днес местният фолклор разказва, че царевицата няма да расте в тези проклети земи южно от езерото. 

Какви други тайни крие Байкал, може да научите, като чуете звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04