В първата година от началото на войната в Украйна международната общност обяви налагането на нови санкции срещу Русия и трети страни, подкрепящи действията на Москва на украинска територия.
А в цяла Европа хиляди излязоха по улиците, за да изразят подкрепата си за народа на Украйна и борбата му за свобода и независимост и да призоват за край на войната. В България шествия се проведоха и в София, Велико Търново, Пловдив, Стара Загора, Русе, Варна и Бургас.
Европейският съюз одобри десети пакет ограничения срещу Русия.
"Заедно страните членки наложиха най-мощните и широкообхватни санкции, за да помогнат на Украйна да спечели войната", заяви шведското председателство.
Лидерите на Г-7 отправиха предупреждение към всяка държава, подпомагаща войната на Русия в Украйна и разкриха набор от нови икономически санкции срещу Москва.
В координация с партньорите си Съединените щати обявиха ограничения срещу над 200 руски лица и компании и нова военна помощ за Украйна.
Канада също обяви, че налага санкции и че предоставя на Украйна четири бойни танка "Леопард 2", бронирано евакуационно превозно средство и над 5000 единици боеприпаси.
По повод годишнината от нахлуването на Русия украинският президент Володимир Зеленски отправи нови призиви към съюзниците на фона на продължаващите сражения в южните и източните райони.
"Ако партньорите си спазят обещанията и крайните срокове, победата ни чака със сигурност. Ако всички си напишем домашното, можем да победим."
Зеленски заяви, че планира да се срещне с китайския лидер Си Цзинпин, но не уточни кога.
Държавният глава на Беларус Александър Лукашенко ще посети Китай идната седмица.
Полша съобщи, че е изпратила на Международния наказателен съд в Хага доказателства за руски военни престъпления в Украйна.
Министърът на правосъдието на Збигнев Жобро заяви, че полски прокурори са разпитали 1700 свидетели и че Полша е първата страна, започнала подобно разследване.
Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) призова за повече подкрепа за Украйна и наказателно преследване на престъпленията, извършени от Русия.
Според "Уолстрийт джърнъл" най-големите европейски държави от НАТО насърчават Украйна да помисли за мирни преговори. Германия, Франция и Великобритания виждат засилването на връзките на алианса с Киев като стимул той да бъде убеден да започне да преговаря с Москва по-късно тази година, цитира американският всекидневник източници от правителствата на трите страни.
Сега украинските власти отказват да преговарят с Русия, ако не се изтегли от всички окупирани територии - условие, което тя отхвърля.
Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..
Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Това каза председателят на съда Павлина Панова в обръщение, излъчено по Българската национална телевизия във връзка с преизчислението на резултатите от парламентарните избори. Панова припомни, че действащата..
"Новото начало" (ДПС-Ново начало) се прави на опозиция, но реално е управляващ партньор. Това заяви в Монтана съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, като подчерта, че е категорично против Росен Карадимов да поеме Комисията за защита на конкуренцията. Управляващото мнозинство има реални проблеми, каза Кирил Петков. Според него от..
Президентът Румен Радев положи венец пред паметните плочи на спасителите на българските евреи до катедралата "Света София" на церемония по случай 82-та годишнина от спасяването на българските евреи, съобщава президентският прессекретариат. В церемонията е участвал и главният секретар на Светия синод Мелнишкият епископ Герасим, представители на..
Община Кюстендил ще монтира около 3 километра предпазна мрежа на пътя при близкото с. Николичевци срещу безстопанствени животни по трасето, каза кметът инж.Огнян Атанасов. Това ще стане веднага, след като приключи поставянето на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на м.г. стана ПТП с коне и загина 18-годишно..
Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в саудитския град Джеда, където тази седмица негова делегация ще преговаря с представители на Съединените щати, водени от държавния секретар Марко Рубио. След пристигането си в Саудитска Арабия Рубио отбеляза, че Вашингтон иска да разбере на какви отстъпки са готови украинците. А Зеленски заяви: "Ще..
Централната избирателна комисия е в готовност да предостави повторно на фирмата "Информационно обслужване" хартиените протоколи и електронните носители, които Конституционният съд предостави, за да се преизчислят резултатите от изборите на 27 октомври миналата година. "Информационно обслужване" не може да въведе повторно данните, предадени..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..