Трима кандидати са номинирани в надпреварата за наследник на Никола Стърджън като лидер на Шотландската национална партия и първи министър. Единият от тях заяви, че независимост на Шотландия може да бъде постигната и без референдум.
Министърът на здравеопазването Хамза Юсаф, министърът на финансите Кейт Форбс и бившият министър на обществената сигурност Аш Рейган са тримата претенденти, като всеки от тях събра необходимите над 100 номинации от повече от 20 различни партийни клонове.
Гласуването ще се проведе между членовете на Шотландската национална партия, което започва на 13 март. Резултатът ще бъде обявен на 27 март.
Включилата се последна в надпреварата Аш Рейган, смятана за аутсайдер, обаче сътвори основната новина, като оповести при излагането на мотивите си да участва в надпреварата, че е убедена, че Шотландия може да получи независимост без референдум, стига достатъчно гласоподаватели да подкрепят партиите, борещи се за независимост, на следващите избори. Тя уточни, че не става дума за преработен план на намерението на Никола Стърджън изборите да се превърнат в "де факто референдум".
Редакторът на Би Би Си за Шотландия Джеймс Кук коментира, че макар и да се смята, че системата за избор на лидер облагодетелства Юсаф и Форбс, които са утвърдени министри и политици и се смята, че имат по-широка подкрепа в партията, надпреварата обещава да бъде интересна, защото и те си имат своите проблеми. Юсаф, защото планът му да подобри здравната служба, бе критикуван от официален доклад, а Форбс, защото вече открито заяви, че би гласувала против гей браковете.
Румъния избира президент. В битката за двореца "Котрочени" един срещу друг се изправят националистът Джордже Симион и опозиционният проевропейски независим кандидат Никушор Дан, кмет на Букурещ. Резултатът от провелия се на 4 май първи тур доведе до оставка на премиера Марчел Чолаку и разклати сериозно управляващата коалиция. Вотът, който вече..
Британското военно разузнаване смята, че руските сили са постигнали "тактически успехи" в Донецка област, но изпитват известен недостиг от човешки и бойни ресурси. Позовавайки се на разузнаването, британското министерство на отбраната съобщи, че Русия извършва атаки в Часoв Яр, Торецк и източно от Покровск. Руските сили са напреднали на 5..
Австрия спечели тазгодишното издание на песенния конкурс "Евровизия". Джей Джей с песента си "Wasted Love" изпревари израелската певица Ювал Рафаел, чието изпълнение беше лидер в класирането почти докрая по време на обявяването на вота от публиката. Трета се класира Естония, само на точка разлика от Израел. Австрия водеше и при гласуването на..
Пропалестински протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията в швейцарския град Базел, където се провежда финалът на песенния конкурс "Евровизия". Те се обявиха против участието на Израел в конкурса предвид продължаващата офанзива в Ивицата Газа. Стълкновенията станаха малко преди израелската изпълнителка Ювал Рафаел, оцеляла от нападението от 7..
Участието на Израел във финала на "Евровизия" доведе до напрежение и в Испания, където общественият оператор RTVE влезе в открит конфликт с Европейския съюз за радио и телевизия. "Пред лицето на човешките права мълчанието не е опция. Мир и справедливост за Палестина." Този надпис на черен фон на испански и английски език беше излъчен от канал..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща заяви, че е шокиран от ситуацията в Ивицата Газа, която е обект на нова израелска офанзива. "Шокиран съм от новините от Газа. Гладуващи цивилни, разрушени болници. Насилието трябва да спре!", написа коща в социалната мрежа Х. Нови преговори между Израел и "Хамас" са започнали в Катар По-рано..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал "Друмеви театрални празници" в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова "Шишарки" на Театър 199 "Валентин Стойчев", която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..