Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Основното напрежение ще бъде по линия на това, че Китай все повече ще търси начини да подпомага Русия"

Владимир Шопов: Пътеката на ядрена ескалация е неприемлива за всички

"Китай иска да се позиционира като неутрален ключов и конструктивен фактор"

Владимир Шопов
Снимка: Весела Владкова
Китай иска да се позиционира като неутрален ключов и конструктивен фактор. Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов.

Вчера страната излезе с мирна инициатива и даде предложения за разрешаване на конфликта в Украйна. Те са изложени в 12 точки. Акцентът е върху прекратяване на огъня и възобновяване на прекия диалог. И Киев, и Москва реагираха позитивно. Украйна обаче настоя за връщане на всичките й територии, съгласно границите от 1991 г. Русия пък изключи обсъждане на вече анексирани от нея земи. 

„Тази инициатива е част от едно леко преформатиране на външно-политическото поведение на Китай, което стартира преди половин година. Най-знаковата точка на това обръщане беше срещата на Г-20 в Бали, където страната търсеше възможности за сътрудничество. Пекин иска да възобнови по-активния диалог с Европа-с надеждата, че може да се търси разделяне между европейците и САЩ“. 

Китай започва и една офанзива, обърната към незападната част от общественото мнение-Глобален юг, обясни политологът.

„В Пекин беше институционализирана глобална инициатива за сигурност - нова алтернативна външно-политическа инфраструктура, която да включи в диалог всички държави, които не са част от Западния свят. Позиционирането на Китай като неутрален ключов фактор подпомага този процес. Това може да е увертюра към разместване в позицията на Китай и отваряне на път към неядрена ескалация на ситуацията в Украйна - трансформиране на конфликта в мега геополитически сблъсък между Китай и Русия и Запада. Основно с цел да се форсира ситуацията към процес на преговори“.  

Пътеката на ядрена ескалация е неприемлива за всички, посочи Шопов.

„Освен Китай, подобна позиция изрази и Индия. Това има значение за Москва“. 

Пекин има притеснение, свързано с евентуален срив на Русия в рамките на този военен конфликт, поясни политологът.

САЩ предупредиха Китай със "сериозни последици", ако нарушава санкциите срещу Русия

„Основното напрежение ще бъде по линия на това, че Китай все повече ще търси начини да подпомага Русия. И в момента прави доста- осигурява заместващи алтернативи на продукти и услуги, които са обект на западните санкции“. 

Важна е оценката на Китай за устойчивостта и дългосрочната способност на Русия да удържи позиции, смята той.

„Ако Пекин има сериозни съмнения, че това ще се случи, ще бъдат принудени да заемат по-еднозначна позиция. Това ще има по-съществени последствия за развитието на глобалната политика. Китай рано или късно ще трябва да се ангажира с руската страна. След края на военния  конфликт предстои труден ребус, свързан с регулирането на отношенията и статута на тези територии, както и на гаранциите за сигурност. За китайците ще бъде много трудно да изиграят посредническа роля“

Китай има стратегия на нарастваща самодостатъчност по отношение на своето стопанство, поясни политологът.

„Искат да произвеждат собствени микрочипове, работят в областта на изкуствения интелект. В областта на хранителната промишленост се търсят начини да се скъсят производствените вериги и да се осигури диверсифициране. Това е политическа система, при която легитимността зависи от сигурността и просперитета“

В Индия се наблюдава обръщане към Западния свят, обясни още политологът. А на Запад пък се наблюдава засилване на единството.

"То се дължи на една фундаментална промяна в политическото въображение и на завръщането на тип заплаха и риск, който беше забравен и оставен в историята, обясни още Шопов. Устойчиво е, защото е свързано с риск за сигурността“. 

Цялото интервю на Деян Йотов с Владимир Шопов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Микробиологично замърсяване на водата в 3 села в община Берковица

Замърсена с колиформи и еширихия коли вода е установено в три села в община Берковица. Регионалната здравна инспекция в Монтана е наложила глоби на отговарящите за подаване на вода в тези населени места. В селата Бистрилица, Лесковец и Котеновци водните проби отчели наднормено съдържание на колиформи и еширихия коли, което е показател за скорошно..

публикувано на 01.07.24 в 20:22

Очакваният дефицит в държавната хазна към края на юни - 600 млн. лева

600 милиона лева дефицит се очакват в държавната хазна към края на юни, сочат прогнозните данни на Министерството на финансите. През май имаше излишък от под 147 милиона лева. За полугодието се очаква да бъдат събрани около 45,8% от заложените в бюджета приходи, но да бъдат направени 43 на сто от предвидените разходи.

публикувано на 01.07.24 в 20:07

Започнала е да действа противоминната военноморска група в Черно море

Започнала е да действа противоминната военноморска група в Черно море, съобщи Министерството на отбраната.  Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов е участвал днес в Истанбул в заседание с колегите си от Турция и Румъния, на което са подписани оперативни документи. С тържествена церемония противоминната военноморска група е..

публикувано на 01.07.24 в 19:59
Служебният министър на туризма Евтим Милошев (вдясно) и генералният директор на БНР Милен Митев

"Пътувай с Хоризонт" - ново предаване на БНР

Българското национално радио и Министерството на туризма ще реализират партньорство за привличането на повече туристи от българската диаспора по света и чужденци към утвърдени дестинации у нас и по-малко популярни туристически обекти. Така официално беше обявено най-новото предаване на обществената медия "Пътувай с Хоризонт". Освен за традиционния..

публикувано на 01.07.24 в 19:51
Президентът Румен Радев (в средата) и съпругата му Десислава Радева (вдясно) пристигат на летище

Президентът е основен лектор на форума "Спирала през конфликтите в търсене на възможности" на "The Economist"

Президентът Румен Радев пристигна на работно посещение в Гърция. В Атина държавният глава ще участва в откриващата се утре 28-ма годишна кръгла маса на "The Economist", озаглавена "Спирала през конфликтите в търсене на възможности. Геополитика. Околна среда. Технологии".  Президентът Радев е на работно посещение в Гърция Като отправна точка за..

публикувано на 01.07.24 в 19:26

Върховният съд на САЩ се произнесе за имунитета на Тръмп

Върховният съд на Съединените щати постанови, че бившият президент Доналд Тръмп има имунитет срещу съдебно преследване само в рамките на изпълнение на служебните си задължения, извършени по време на мандата му. Според върховните съдии обаче имунитетът не се отнася до действия, извършени от Тръмп в неформална роля. Така магистратите, които се..

публикувано на 01.07.24 в 19:20
Андрей Гюров

Андрей Гюров с жалба срещу решението на КПК, според което не може да е подуправител на БНБ

Андрей Гюров е подал жалба срещу решението на Комисията за противодействие на корупцията, според което той не може да е подуправител на БНБ. От Централната банка съобщиха, че са уведомени за жалбата на Гюров, който е в неплатен отпуск до решаването на казуса. "Българската народна банка ще предприеме съответните законосъобразни действия след..

публикувано на 01.07.24 в 19:16