Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба с плакати на емблематични имена на испанската мода от средата на ХХ век до наши дни

Изложба от плакати, посветени на творчеството на световно признати испански дизайнери, се открива днес в испанския културен център у нас. В института "Сервантес" в столицата ще бъдат показани работи на графичната дизайнерка Ерина Боянова - 6 плаката на 6 емблематични имена на испанската мода от средата на ХХ век до наши дни: Кристобал Баленсиага, Пако Рабан, Маноло Бланик, Сибила Сорондо, Адолфо Домингес и Хорхе Акуня. 

Експозицията е озаглавена „Мода „Испания“, като ще има и съпътстваща лекция на авторката Ерина Боянова утре отново в сградата на Институт Сервантес – София (ул. „Света София“ 3). 

В изложбата, посредством специално създадени текстове на български и испански, е засегнато развитието на модата през ХХ в. в европейски и глобален аспект. Първата част коментира явлението висша мода и утвърждаването му с конкретни изисквания и правила. Описана е последвалата поява на конфекцията (prêt-à-porter).  Същевременно, всеки плакат е съпътстван от информация за дизайнера, на когото е посветен. Обърнато е внимание на личното и професионалното му развитие. Откроени са ключови моменти от творчеството му. Дадени са примери за дизайнерски модели, формирали облика на модата. 

Лекцията на автора Ерина Боянова е събитие, съпътстващо изложбата. Тематиката засяга конкретни достижения на испанския моден дизайн в периода от средата на ХХ в. до настоящия момент. Паралелно ще бъде направен коментар върху плакатите от изложбата със семиотичен анализ. 

Събитието е организирано с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Творчески стипендии“. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Частично бедствено положение е обявено в Слишовци, Рани луг и Насалевци

Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..

публикувано на 27.07.25 в 01:13
Снимката е илюстративна.

Продължава борбата с пожара над поморийското село Горица

Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..

публикувано на 27.07.25 в 00:57
Виктор Орбан

Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..

публикувано на 26.07.25 в 20:38

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня.   Седем екипа на..

публикувано на 26.07.25 в 20:27

Пожар в гориста местност до пътя между сливенските села Мокрен и Градец

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.

публикувано на 26.07.25 в 20:23

Горският пожар над село Илинденци стана върхов, ситуацията е изключително сложна (обновена)

Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса.  Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..

обновено на 26.07.25 в 20:11
Тони Тодоров

МВР създава кризисен щаб, искаме 4 самолета от ЕС за пожарите в Струмяни и Трънско

България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът   на вътрешните..

публикувано на 26.07.25 в 19:43