Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Миланов: Необходимо е да се изгради единна информационна система за бежанците в България

Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система у нас

Александър Миланов
Снимка: БНР

Необходимо е да се изгради единна информационна система за бежанците в България. Това обясни пред БНР Александър Миланов, експерт от Националната пациентска организация.

„Такава система може да координира целия поток, не само тези от Украйна. Да се знае къде е настанен всеки, има ли личен лекар, ползва ли услуги, свързани с образованието, социалната закрила или пазара на труда. Това ще ориентира всички специалисти, работещи с тях. За целта обаче е необходима и дигитализация“.

Изграждането на информационна  система е първата крачка към овладяването на тази криза и решаването на конкретните проблеми на хората, смята Александър Миланов.

Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система у нас, сочи изследване на Националната пациентска организация. Причините са в липсата на достъпна информация за правата им като пациенти, за процедурите по избор на личен лекар  и наличието на езикова бариера.  

Проучването „Достъп до здравеопазване за украинските бежанци в България“ констатира, че близо 80% от украинците у нас са потърсили медицинска помощ , но над 60% от тях са заплатили за нея.

Всички хора с временна закрила имат право да останат в България до 24 февруари 2023 г.

Към края на януари 2023 г. страната ни е предоставила статут на временна закрила на над 150 хиляди бежанци от Украйна. Близо 50 хиляди от тях са останали.

„Нашата здравна система не е най-гостоприемната по отношение на грижите, предоставяни на бежанците от Украйна. Те все пак имат осигурен достъп до здравеопазване в България, но административни неуредици ги затрудняват“, посочи още Миланов.

Основните трудност са две, разясни той.

„Първата е езиковата бариера, с която се сблъскват. Там, където има граждански организации, които осигуряват преводи  и посредничество, нещата се получават. Вторият проблем е свързан с това, че бежанците не познават българските процедури, през които трябва да преминат за достъп до здравна помощ. Има и случаи, при които им се отказва да бъдат записани при личен лекар с оправданието, че няма достатъчно капацитет“.

При нарушени права трябва да се сигнализира Регионалната здравна инспекция и медицинския одит, когато става въпрос за медицински манипулации, посъветва експертът.

„За да стигнат до там обаче, трябва да знаят езика и да бъдат придружени. Иска ми се успеем да се поставим на мястото на тези хора, които бягат от войната. Има нужда от повече съпричастност“.

Изводите от проучването сочат, че на украинските бежанци трябва да се предоставя допълнителна държавна подкрепа, ясна информация за здравните права на достъпен език, възможност за превод и психологическа помощ.

Резултатите от проучването вече са изпратени на служебното правителство.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Александър Миланов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46