Повишаването на доходите и подобряването на качеството на живота са ключовите фактори за противодействие на обезлюдяването и на феномена "изтичане на мозъци". Около това се обединиха участниците в двудневна международна конференция за интеграцията на страните от Западните Балкани. Организатор на форума е Конфедерация на труда "Подкрепа".
В него участват синдикалисти и експерти от Северна Македония, Сърбия, Черна гора, Албания, Косово, Румъния, Франция и други страни.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Емил Мингов подчерта:
"Убедително може да се твърди, че осигуряването на достойно заплащане и намаляването на неравенствата и подобряване на условията на труд са ключов фактор за преодоляването на нагласите за емиграция".
Темата за интеграцията на страните от Западните Балкани винаги е стояла на вниманието на синдикалистите през годините. Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов подчерта:
"Когато България беше председател на Съвета на Европейския съюз, България беше държавата, която повдигна тази тема, която беше забравена за дълъг период от време. "Подкрепа" се занимава с това далеч от преди това председателство. За нас това е кауза".
"Всички страни от Балканите пострадаха от т.нар. изтичане на мозъци по две причини - ликвидиране на поминъка и възможността тази работна сила да се движи свободно. Висококвалифицирана работна ръка, която да работи за ниско заплащане, може да съществува само в условията на диктатура"., посочи още той.
Според организаторите на форума продължаващата емиграция и увеличаващата се бедност в региона са два ключови проблема, които не само възпрепятстват процеса на европейска интеграция, но и задълбочават разликата в жизнения стандарт.
Международният секретар на "Подкрепа" Веселин Митов коментира, че феноменът с изтичането на мозъци и въобще на работна ръка, защото и по-нискоквалифицирани хора масово търсят своето поприще и икономическото щастие някъде на Запад, не може да се ограничи и се задълбочава.
Синдикалистите традиционно са наясно с проблемите, анализират ги детайлно. Според участниците решенията на идентифицираните проблеми се крият в достойни доходи, но и не само, а изобщо в подобряване на качеството на живота, включително осигуряване на достъп до грижи за деца и за възрастните хора, образование, и то от най-ранна детска възраст, учене през целия живот, насърчаване на инвестиции в сектори с висока добавена стойност и ниски равнища на корупция.
Доц. Мария Желязкова от Европейската "Антибедност" мрежа:
"Когато зададем на компютъра да подреди по най-високи стойности бедността в "Евростат" - това са 35 страни, влизат и Западните Балкани, и други страни, първите седем са България и Румъния от Европейския съюз, Турция, Албания, Северна Македония, Черна гора и Сърбия. Нашите страни изтласкват хора, Словения, Австрия, другите страни, страните с друг модел - привличат хора".
Форумът е организиран от Конфедерация на труда "Подкрепа" и Европейския обучителен център Еза за страните от Западните Балкани.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..