Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виненият туризъм - неповторимо преживяване сред древна история, природа и кулинарна традиция

винен туризъм
Снимка: Кети Тренчева

Както и да изглежда винената  индустрия в Европа днес , неотменим факт е, че  първите производители на божествения еликсир-траките, са отглеждали грозде в земята на България. На фона на глобалната битка за пазари, българските вина  се връщат  на картата на света  с добавена стойност . Виненият туризъм  у нас предлага неповторимо преживяване  с живите легенди, древна история, уникална природа , кулинарна традиция и гостоприемни домакини.  

Такива са и хората  от долината на Стримон, позната днес като Струма, които първи получиха своеобразния паспорт за винен маршрут.  

Преди седмица в Мелник министърът на туризма Илин Димитров връчи своеобразната карта на първия от 12-те  маршрута за винен туризъм и това никак не беше случайно. Богата и завладяваща история блика като извор от недрата на  тази долина, населявана от древните траки.  А най- опияняващата част от нея е свързана с  виното: 

„Беше прието винопроизводството да е част от нематериалното ни културно наследство. Виненият туризъм е част от устойчивия туризъм. Той помага на местните общности“

Потвърждават го и местните винопроизводители  Петър Димитров и Димитър Манолев: 

Виното е било живота на Мелник“

„Нашето семейство се занимава само с това през последните 130 години“

Начинът , по който България ще се представя пред света като туристическа дестинация, ще бъде различен, обяви министър Димитров: 

Ще разказваме истории и ще показваме чудесата на България по един по-различен начин

А в Мелнишко-Санданския район истории за виното да искаш.  Като тази за намерената неотдавна мраморна плоча, изобразяваща сред лозята Бог Дионисий , който е заимствания от  древните гърци тракийски бог  Загрей. За първата си среща с него разказва кметът на Мелник Сашо Филипов: 

„Тази плоча е намерена в Мелник и сега се е в музея до Европарламента в Брюксел“

От Мелник за Западна Европа са тръгвали керваните с вино, натоварвани на кораби на пристанището в Кавала, разказва Петър Димитров, един от експертите по история в  най-малкия български град: 

До 1912 година Кавала е като пристанище на Мелник за износ на вино. В целия регион се произвежда грозде“

За  вълшебното вино от широката мелнишка лоза , която вирее само тук, чува и самият Уинстън Чърчил, който в началото на 20 век често е посещавал тези земи: 

През 1905 година Чърчил е дошъл тук и купил един тон вино за сватбата на сина си

Преди повече от сто години дядото на Григор Солунов , който е бил военнопленник в Италия и е работил за винарите там, връщайки се в родното си село Хотово, засажда всичките си земи с лозя. И   виното му от Широка мелнишка лоза тръгва за Солунското пристанище. Бившият банкер Григор Солунов сега е управител на една от най-добрите винени изби в района, в която се снима и българския сериал „Вина“.  Тук посрещат почитатели на винения туризъм от цял свят- Израел, Турция, Румъния, Белгия, Швейцария, Германия, Швеция. Десетки кемпери и каравани опасват красивата котловина, за да се докоснат до тайната на сътворението на божественото питие: 

„Хората, които идват харесват, много харесват нашия район, особено когато е зелено. Близо е до Мелник и Роженския манастир. Съчетава се поклоннически и винен туризъм“

Тук залагат  предимно на българските сортове винени грозда защото: 

"Тъй като чужденецът се интересува предимно от местните сортове. Трябва да работим те да се предлагат и в заведенията, защото това е лицето на нашия район“

А кметът на Мелник не крие радостта си, че най- големите инвестиции в района са свързани с виното: 

„Едни от най-големите и хубави винарски изби са в нашия район“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Занятията на учениците от горялата гимназия в Трявна продължават

Занятията на учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна ще продължат, като от понеделник  ще се провеждат в базата на Основно училище "Проф. Пенчо Райков" в града, посочи директорът на гимназията Орфей Миндов. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици През изминалата нощ пожар изпепели покрива на училищната сграда,..

публикувано на 04.04.25 в 12:19

Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на пожара

Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии.  Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.  Започва..

публикувано на 04.04.25 в 11:28

Съдът възобнови делото за убийството на Иван Владимиров - Нав

Заради новопоявили се обстоятелства Софийският градски съд, който трябваше да обяви присъдата по убийството на психолога Иван Владимиров - Нав, възобновява делото. Подсъдим за смъртта на Владимиров е бившият полицай Румен Тонев. Съдебният състав се позова на нововъзникнали обстоятелства, които трябва да бъдат проверени, които са излезли..

публикувано на 04.04.25 в 11:22
Росен Желязков

Желязков: Проверява се дали има грешки при проектирането на пътя, на който загина Сияна

За системен подход в борбата с пътния травматизъм - и от страна на институциите, и на обществото, настоя премиерът Росен Желязков. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! Това стана в отговор на въпрос на депутата от МЕЧ Радостин Василев за инцидента, при който край село Телиш загина 12-годишната Сияна,..

публикувано на 04.04.25 в 11:06

Радев: Балканите са особено чувствителни по темата за сигурността

Президентът Румен Радев написа в социалните мрежи "голямото предизвикателство пред света днес е да се освободи от самозаблудата, че мирът и сигурността могат да бъдат гарантирани само за дадена страна и регион или за сметка на някой друг".  Президентът, заедно с краля на Йордания Абдула Втори, са домакини на срещата на високо равнище "Процес..

публикувано на 04.04.25 в 11:04
Томислав Дончев

Дончев: Работата по проекта за тунел под Шипка ще бъде възстановена

Вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че ще бъде възобновена работата по проекта за изграждане на тунел под Шипка. В отговора си на въпрос на депутата от "ДПС - Ново начало" Халил Летифов, Дончев напомни, че този проект е част от Европейски коридор №9, който е приоритетен за България. "Реалистичният план за тази година е от северна страна..

публикувано на 04.04.25 в 10:54

Студентският съвет при СУ с благотворителен базар

Студентският съвет при Софийския университет "Свети Климент Охридски" организира благотворителен базар под наслов "Купи книга, дари надежда". Събраните средства от него ще бъдат дарени на училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Събитието започва в 10:00 часа и ще продължи до 17:00 часа. То ще се проведе в..

публикувано на 04.04.25 в 10:12