Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виненият туризъм - неповторимо преживяване сред древна история, природа и кулинарна традиция

винен туризъм
Снимка: Кети Тренчева

Както и да изглежда винената  индустрия в Европа днес , неотменим факт е, че  първите производители на божествения еликсир-траките, са отглеждали грозде в земята на България. На фона на глобалната битка за пазари, българските вина  се връщат  на картата на света  с добавена стойност . Виненият туризъм  у нас предлага неповторимо преживяване  с живите легенди, древна история, уникална природа , кулинарна традиция и гостоприемни домакини.  

Такива са и хората  от долината на Стримон, позната днес като Струма, които първи получиха своеобразния паспорт за винен маршрут.  

Преди седмица в Мелник министърът на туризма Илин Димитров връчи своеобразната карта на първия от 12-те  маршрута за винен туризъм и това никак не беше случайно. Богата и завладяваща история блика като извор от недрата на  тази долина, населявана от древните траки.  А най- опияняващата част от нея е свързана с  виното: 

„Беше прието винопроизводството да е част от нематериалното ни културно наследство. Виненият туризъм е част от устойчивия туризъм. Той помага на местните общности“

Потвърждават го и местните винопроизводители  Петър Димитров и Димитър Манолев: 

Виното е било живота на Мелник“

„Нашето семейство се занимава само с това през последните 130 години“

Начинът , по който България ще се представя пред света като туристическа дестинация, ще бъде различен, обяви министър Димитров: 

Ще разказваме истории и ще показваме чудесата на България по един по-различен начин

А в Мелнишко-Санданския район истории за виното да искаш.  Като тази за намерената неотдавна мраморна плоча, изобразяваща сред лозята Бог Дионисий , който е заимствания от  древните гърци тракийски бог  Загрей. За първата си среща с него разказва кметът на Мелник Сашо Филипов: 

„Тази плоча е намерена в Мелник и сега се е в музея до Европарламента в Брюксел“

От Мелник за Западна Европа са тръгвали керваните с вино, натоварвани на кораби на пристанището в Кавала, разказва Петър Димитров, един от експертите по история в  най-малкия български град: 

До 1912 година Кавала е като пристанище на Мелник за износ на вино. В целия регион се произвежда грозде“

За  вълшебното вино от широката мелнишка лоза , която вирее само тук, чува и самият Уинстън Чърчил, който в началото на 20 век често е посещавал тези земи: 

През 1905 година Чърчил е дошъл тук и купил един тон вино за сватбата на сина си

Преди повече от сто години дядото на Григор Солунов , който е бил военнопленник в Италия и е работил за винарите там, връщайки се в родното си село Хотово, засажда всичките си земи с лозя. И   виното му от Широка мелнишка лоза тръгва за Солунското пристанище. Бившият банкер Григор Солунов сега е управител на една от най-добрите винени изби в района, в която се снима и българския сериал „Вина“.  Тук посрещат почитатели на винения туризъм от цял свят- Израел, Турция, Румъния, Белгия, Швейцария, Германия, Швеция. Десетки кемпери и каравани опасват красивата котловина, за да се докоснат до тайната на сътворението на божественото питие: 

„Хората, които идват харесват, много харесват нашия район, особено когато е зелено. Близо е до Мелник и Роженския манастир. Съчетава се поклоннически и винен туризъм“

Тук залагат  предимно на българските сортове винени грозда защото: 

"Тъй като чужденецът се интересува предимно от местните сортове. Трябва да работим те да се предлагат и в заведенията, защото това е лицето на нашия район“

А кметът на Мелник не крие радостта си, че най- големите инвестиции в района са свързани с виното: 

„Едни от най-големите и хубави винарски изби са в нашия район“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия, заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Великобритания обсъждат присъдите на "българската шпионска клетка"

Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..

публикувано на 20.02.25 в 20:42
Педро Санчес в испанския парламент - Мадрид, 15 ноември 2023

Испанският премиер ще посети Киев в понеделник

Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 19:57
Марчел Чолаку

Румъния намалява държавния си апарат, закрива 1800 длъжности

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск".  "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..

публикувано на 20.02.25 в 19:46
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции за намаляване на подземните води води у нас отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05