Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Меджидиев: Започва подборът на лекари и медицински сестри за бъдещите медикоптери

Снимка: БГНЕС

От следващата седмица започва подборът на лекари и медицински сестри, които ще бъдат обучени за работа с бъдещите медицински хеликоптери. Това съобщи здравният министър Асен Меджидиев след заседание на работната група за въвеждане на спешната медицинска помощ по въздух.

Първите две оперативни бази за хеликоптери ще бъдат на територията на военновъздушното училище в Долна Митрополия и на летище "Враждебна" в София. Хеликоптерите, които ще бъдат взети на лизинг, първоначално ще летят само през деня, обясни генералният директор на Държавния авиационен оператор Златко Златeв.

"По принцип ще ни трябват първоначално десет екипа - по пет на база, които ще включват един лекар и една медицинска сестра. Решението на здравното министерство е първоначално те да бъдат анестезиолози, анестезиолог-реаниматори, но ще започнем първоначално обучението най-малко с 20 лекари и 20 медицински сестри, за да имаме и резервни варианти".

Генерал Златко Златев, генерален директор на Държавния авиационен оператор, посочи, че Планът за възстановяване и устойчивост предвижда в страната да бъдат определени пет оперативни бази за разполагане на хеликоптерите.

"На този етап предвиждаме една от базите да бъде в Долна Митрополия, Плевен, а другата на летище "Враждебна". Планирано е да започнем само през деня и между другото това е световна практика. Най-много една база дори и в Германия работи на цикъл 24 часа. Трябва да се има предвид и че говорим за нов тип летателни апарати и нов тип подготовка", допълни той.

Очаква се първият хеликоптер, който ще бъде осигурен от италианската фирма Леонардо, да пристигне у нас на 15 декември.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Алексиев

На първа инстанция: Година и половина затвор за Димо Алексиев

Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лева, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, заплащане на равностойността на автомобила за извършеното престъпление от 7500 лева и покриване на разноските по делото.  Прокуратурата..

публикувано на 30.07.25 в 17:41
Станислав Анастасов, вдясно разговаря с Ербил Халим и Халил Летифов по време на заседание на Комисията по енергетика в НС - 30 юли 2025 г.

Правната комисия прие общ законопроект за промени в Закона за държавната собственост

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на второ четене общия законопроект за промени в Закона за държавната собственост. Той обедини приетите на първо четене от пленарната зала на 24 юли проекти за изменения, внесени от Николай Нанков от ГЕРБ-СДС и група депутати, и от Министерският съвет. Комисията прие с 12 гласа..

публикувано на 30.07.25 в 17:33
Парк

МС отпусна на областната управа в София 1 365 000 лв. за стопанисване на парка "Врана"

Правителството отпусна на областната управа в София 1 365 000 лева за стопанисване на парка "Врана". Столичната община се оттегли от управлението на парка около някогашния царски дворец, след като съдът го определи като държавна собственост. Паркът е затворен за посетители, а областният управител Стефан Арсов обвинява общината, че го е..

публикувано на 30.07.25 в 17:32
Министърът на енергетиката Жечо Станков.

Предстои избирането на финансов консултант за построяването на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй"

Очаква се на 5 август, вторник, 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъде включен към енергийната система на страната . Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков пред ресорната парламентарна комисия.  Блокът беше спрян за ремонт заради проблем с един от парогенераторите.  Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт..

публикувано на 30.07.25 в 17:28
Министър д-р Георги Тахов

Тахов: Държавата не се е отказала от Магазините за хората

Държавата не се е отказала от отварянето на т. нар. Магазини за хората, от които се очакват по-ниски цени на български земеделски стоки.  Според агроминистъра Георги Тахов няма забавяне в процеса на учредяване на държавното дружество, което ще управлява магазините, въпреки че без обяснения точката отпадна от дневния ред на Министерския съвет..

публикувано на 30.07.25 в 17:15
В Съдебната палата се гледа мярката за неотклонение на задържания подпалвач от Велико Търново Стоян Денчев.

СГС остави в ареста обвинения за палеж във В. Търново

Софийският градски съд остави в ареста обвинения за палежа във Велико Търново Стоян Денчев.  Случаят с умишления палеж във Велико Търново ще бъде разглеждан в СГП 33-годишният мъж е обвинен в тероризъм, а магистратите приеха аргументите на прокуратурата, че действията му са били умишлени, като са застрашавали и имоти на граждани...

публикувано на 30.07.25 в 16:46

ВУЗ-овете у нас призоваха да има регистър на фирмите за киберсигурност и киберексперти

Призив да има регистър на фирмите за киберсигурност и киберексперти отправиха ВУЗ-овете, в които има обучение по тази специалност. Причината е, че секторът се е наводнил с кибершарлатани, каза проф. Георги Манолов, ректор на Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив. Италиански депутати са поискали официално правителството..

публикувано на 30.07.25 в 16:40