Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоречивата история на Пантеона на възрожденците в Русе

Инж. Димитър Казанджиев
Снимка: Ася Пенчева

Преди 45 години на днешната дата в Русе е открит официално Пантеонът на възрожденците. В него са положени костите на 39 национални герои, сред които  Любен Каравелов, Захари Стоянов, Стефан Караджа, Панайот Хитов, Баба Тонка, Никола Обретенов, Панайот Волов, Ангел Кънчев и много други, а имената на 453-ма поборници от Ботевата чета, Червеноводската въстаническа чета, Априлското въстание - "бащите и майките" на нашето Възраждане - са изписани върху гранитните плочи.

За годишнината от откриването на Пантеона в Русе се сетихме благодарение на снимките, направени от инж. Димитър Казанджиев - човек с усет към събитията и паметта за времето. Неговите спомени, свързани с Пантеона обаче започват три години по-рано - през 1975 г.

"Денят беше Димитровден. Отивах на лекции, сигурно е било към 6:30 ч. Два верижни трактора бяха обхванали с въжета камбанарията на църквата и бяха започнали да я разрушават. ... Двама милиционери бяха спрели фотограф, който се опитваше да снима. Така и не видях после снимки. Мисля че в пространството има само една снимка, която да документира момента на събарянето на храма".  

Ето така, през 1975-та комунистическата власт събаря църквата "Вси светии", проектирана от австриеца Едуард Винтер, за да построи Пантеона в чест на 100-годишнината от освобождението на България от османско владичество.

"Датата на откриването е променена. Трябвало е да бъде на 3-ти март, а е изместена три дни по-рано поради някакви ангажименти на Тодор Живков. ... Това беше последната година, в която учех в Института. Имах сравнително добра камера с един телеобектив". 

Така с фотоапарат и сериозен обектив Димитър Казанджиев, още студент при това, запечатва официалната част, на която присъства цялото партийно и държавно ръководство.

"Тодор Живков не беше възхитен от всичко това. Това личи от фотосите. Явно не му допадаше видът на Пантеона, но все пак участва в тази церемония. Нямаше някаква приповдигната емоция. По това време обикновено хората отиваха по задължение. Мина сухо и глухо. ... Снимах, защото това е история. 36 кадъра имах".

Пантеонът на възрожденците

Днес кадрите на инж. Димитър Казанджиев влязоха във фонда на Държавен архив-Русе и Регионалния исторически музей.

"Това, което имам като личен архив, не струва нищо, ако то не е достояние на повече хора", каза той.

След 1989 г в Русе темата за Пантеона беше болезнена. С настъпването на милениума и обявяването на 2000 г. за година на Християнството, на позлатения купол на Пантеона бе поставен християнски кръст и създаден параклис "Св. Паисий Хилендарски". Така стана по-приемлив за обществеността. Всъщност паметта е тази, която ни дава знания за това кои сме и накъде сме тръгнали. Тя ни помага и в умението да отличаваме кои да са местата за почит и кои са героите, пред които да се прекланяме. 

Репортаж на Ася Пенчева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: Разширяване на конфликта в Близкия изток носи опасност от допълнителна радикализация

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева определи като "огромна трагедия" разрастването на конфликта в Близкия изток. В първото си интервю за започващия днес втори мандат, дадено съвместно за БНР и БНТ, Георгиева коментира, че засега икономическите последици са основно за страните от региона. Започва вторият..

публикувано на 01.10.24 в 17:59

Силен вятър разпалва нови огнища на пожара в Пелопонес, който бушува трети ден

Пожарникарите в Гърция трети ден се борят с огнената стихия в Пелопонес, като силният вятър разпалва нови огнища. Има евакуирани села. Министърът за борба с климатичните кризи призна, че ситуацията с пожара е "изключително тежка". Повече от 30 километра е огненият фронт, а силният вятър разпространява пожара. Разраства се пожарът на полуостров..

публикувано на 01.10.24 в 17:41

Правителственият самолет е излетял от Бейрут с над 60 пътници на борда

На път към София вече е и втората група българи, която поиска да напусне Ливан.  Правителственият "Еърбъс" със сънародниците ни на борда излетя от Бейрут след 17.00 часа днес и се очаква да кацне в София след 19.00 часа.  Вчера държавата изведе безопасно по въздух 89 души. Очаква се днес да се приберат над 60 българи. Те ще бъдат посрещнати..

публикувано на 01.10.24 в 17:25
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Големият въпрос е интегрирането на радикалните партии в демократичната политическа система

Победата в Австрия на Партията на свободата постави поне два фундаментални въпроса - какво е бъдещето на санитарния кордон за изолиране на тези по-радикални и по-крайни партии, може ли този подход да продължи, когато тези партии печелят мнозинства и по-големият въпрос е как тези партии ще бъдат интегрирани в демократичната политическа система и как..

публикувано на 01.10.24 в 17:22

Румъния официално отговаря на всички условия за премахване на американските визи

Румъния официално отговаря на всички технически условия, за да бъдат премахнати американските визи за нейните граждани, обяви румънският посланик в Съединените щати Андрей Мурару.  Според него "първите румънци ще могат да пътуват безвизово до САЩ още през първата половина на следваща година".  "Очакваме също скоро да има повече директни полети между..

публикувано на 01.10.24 в 17:13
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Иран е сдържан, за да не тласне района към широкомащабен конфликт

"Не вярвам "Хизбула" да бъде чак толкова отслабена, защото е невъзможно чрез въздушни удари да бъде тотално съкрушена, а Израел казва, че не желае пълномащабна операция",  коментира в интервю пред БНР д-р Мариян Карагьозов от Института по българистика при БАН. "Дори "Хизбула" да бъде отслабена, това ще доведе ли до мир в Близкия..

публикувано на 01.10.24 в 17:03

Рекорден прием на студенти във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий"

С рекорден прием на студенти започна 61-вата академична година във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Близо 5000 са новоприетите студенти във Великотърновския университет. Ивайло Иванов и Виктор Трайчев са сред първокурсниците: "Специалност "Национална сигурност" съм. Заедно със семейството ми избирах да съм в тази..

публикувано на 01.10.24 в 16:59