Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Мамалев и Лилия Абаджиева пред БНР

Народният театър - от опит за преврат до колективно убийство на един талант

На 2 март ще има протест пред Министерството на културата

Народен театър "Иван Вазов''
Снимка: Ани Петрова

"От 47 години съм актьор на щат в Народния театър и такова чудо не съм виждал! Бил съм млад актьор, когато Театърът беше пълен с лъвове, огромни артисти, някои бяха и лични приятели на Тодор Живков. Имаха, така да се каже, влияние. Никой не си е позволявал да тръгне срещу Театъра. След време нас няма да ни има, Народният театър ще стои и винаги на сцената му ще играят най-добрите актьори и най-талантливите режисьори ще поставят на сцената му постановки. Основното нещо е Театърът".

Това сподели пред БНР актьорът Георги Мамалев. 

Той подчерта, че Васил Василев е спечелил конкурса за директор на Народния театър "Иван Вазов", а "който иска да стане директор на Театъра, не да протестира отпред и да говори лъжи по медиите, а да се кандидатира, когато има конкурс и да го спечели":

"Законно избраният директор има право да действа така, че Народният театър да се развива добре. В момента Театърът върви добре, но някой иска да направи преврат. Това, което в моментна се прави, е опит за преврат. ... В момента се опитват да сменят по незаконен начин законно избрания директор". 

По думите му в Театъра се е заговорило за политика, след като е била надраскана вратата на пиарката Велислава Кръстева от режисьора Александър Морфов.

"Политизирането започна, когато се надраска вратата и започнаха да говорят колко са против този или против онзи. Всеки има право да избира партия, в която да членува или да ѝ симпатизира. Никой няма право да го упреква за това, нито да го гони, както Сашо Морфов изгони Евгени Будинов от постановка, защото бил "герберски боклук". Не се прави така, това е непозволено. Това може би е и част от аргументите на директора на Народния театър да се стигне до тези мерки, които са взели".

Мамалев подчерта, че не е имал допирни точки в работата си с Кръстева, която от днес вече не е на този пост.

Георги Мамалев

Лилия Абаджиева

В предаването "12+3" режисьорката Лилия Абаджиева, която участва в импровизирания протеста пред Народния театър, след като беше обявено уволнението на Александър Марфов. 

Тя уточни, че на 2 март ще има протест пред Министерството на културата, в 14 часа.

"Въпросът е морален. Това е едно колективно убийство на една извънредно талантлива личност, какъвто е режисьорът Александър Морфов. ... Машина е впрегната, за да се смаже един творец", категорична беше тя и подчерта, че няма да коментира акта на протест на Морфов.

Според нея се извършва висша несправедливост срещу Морфов, която не трябва да се политизира, защото става дума за един талант:

"Кога се е случвало фигурата на директора на Народния театър да бъде така обсъждана? Не е ли време тези процеси на разпад в българския театър да бъдат спрени?". 

Абаджиева обясни, че структурата на театъра е пронемска:

"Пронемската система има художествен ръководител и директор, който се занимава с финансите. Бяха изхвърлени от структурите на театрите режисьорските колегии, които са етическото, естетическото и художественото ядро, което взема решенията, които са в служба на трупата и в служба на актьорите, за да се разкрие потенциалът на всеки един актьор от трупата. Всичкото това беше зачеркнато, за да стигнем до единовластие. Това единовластие води до такива аномалии - един талантлив човек, какъвто е Мамалев, да застава в името на директора срещу друг талантлив човек. Това вече е краят на света!".

Интервюто на Снежана Иванова с Георги Мамалев и Лилия Абаджиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Александър Морфов и  Велислава Кръстева

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17