Това каза пред БНР Диляна Димитрова от портала Площад Славейков по казуса "Морфов" и сътресенията в Народния театър "Иван Вазов".
"Велислава Кръстева си отива с достойнство, а Александър Морфов е изгонен позорно", смята тя.
В основанията в заповедта за уволнение са описани случаи на неявяване на Морфов на работното му място, посочи журналистът. Още когато е ангажирал Морфов, Василев е трябвало да си е даде сметка, че той не може да бъде третиран като обикновен служител, подчерта Димитрова. По думите ѝ "това е професия, която не се побира в работно време".
Посочени са още надраскванията на вратите, "които се таксуват като уронване на доброто име на театъра".
Според Димитрова уронването на престижа на директора се тълкува като уронване на престижа на театъра.
"Заключението на юриста е, че се уронва доброто име на институцията Народен театър "Иван Вазов".
Не е вярно, че длъжността главен режисьор е създадена за Александър Морфов. Длъжността не е съществувала по време на предишния директор - Мариус Донкин, но преди това е била факт, обясни Диляна Димитрова в предаването "Преди всички".
Александър Морфов е бил основния коз в програмата на Васил Василев, с която е спечелил конкурса за директор, заяви тя.
"Той спечели конкурса с програма, която вече е невъзможно да бъде изпълнена. Оттук нататък доброто име на театъра може да се върне чрез неговото напускане на Народния театър."
Относно протестите в защита на режисьора Димитрова отбеляза, че при много от известните хора на изкуството липсва гражданска позиция.
"За мен най-важно беше отсъствието на много творци, колеги на Александър Морфов. Имаше повече медии, отколкото актьори, които излязоха с лицата си да подкрепят Александър Морфов. Липсваха дори хората, които станаха звезди благодарение на неговите спектакли."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..