Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Това е тежък междуличностен конфликт, който ощетява изключително много Народния театър"

Диляна Димитрова, Площад Славейков: Доброто име на Народния театър ще се върне с напускането на директора

"Уронването на престижа на директора се тълкува като уронване на престижа на театъра"

Снимка: Виктория Петрова

"Това е тежък междуличностен конфликт, който ощетява изключително много Народния театър."

Това каза пред БНР Диляна Димитрова от портала Площад Славейков по казуса "Морфов" и сътресенията в Народния театър "Иван Вазов". 

"Велислава Кръстева си отива с достойнство, а Александър Морфов е изгонен позорно", смята тя.

В основанията в заповедта за уволнение са описани случаи на неявяване на Морфов на работното му място, посочи журналистът. Още когато е ангажирал Морфов, Василев е трябвало да си е даде сметка, че той не може да бъде третиран като обикновен служител, подчерта Димитрова. По думите ѝ "това е професия, която не се побира в работно време".

Посочени са още надраскванията на вратите, "които се таксуват като уронване на доброто име на театъра".

Според Димитрова уронването на престижа на директора се тълкува като уронване на престижа на театъра.

"Заключението на юриста е, че се уронва доброто име на институцията Народен театър "Иван Вазов".

Не е вярно, че длъжността главен режисьор е създадена за Александър Морфов. Длъжността не е съществувала по време на предишния директор - Мариус Донкин, но преди това е била факт, обясни Диляна Димитрова в предаването "Преди всички".

Александър Морфов е бил основния коз в програмата на Васил Василев, с която е спечелил конкурса за директор, заяви тя.

"Той спечели конкурса с програма, която вече е невъзможно да бъде изпълнена. Оттук нататък доброто име на театъра може да се върне чрез неговото напускане на Народния театър."

Относно протестите в защита на режисьора Димитрова отбеляза, че при много от известните хора на изкуството липсва гражданска позиция.

"За мен най-важно беше отсъствието на много творци, колеги на Александър Морфов. Имаше повече медии, отколкото актьори, които излязоха с лицата си да подкрепят Александър Морфов. Липсваха дори хората, които станаха звезди благодарение на неговите спектакли."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31