Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Носим се като родопска песен по склоновете". Ски спускането в носии има все повече почитатели

3
Снимка: Фейсбук страница на инициативата

"Всяка следваща година има поне 100 души повече, които са в носии и се спускат. Все повече участват в самото шествие. Има повече гайдари, повече тъпанджии, докато се спускаме."

Това каза пред БНР Антония Каменичка от Радио София, организатор на традиционното ски спускане с носии на Пампорово. Събитието съчетава минало и съвремие, допълни тя.

"Аз съм облечена, препасана със забрадки, с престилки. Така хубаво съм се стегнала с тези вълнени дрехи, че този сняг, който вали тук, въобще не може да ме изплаши", сподели тя преди спускането.

Инициативата се провежда за шести път, иначе е на седем години, но в една от тях е била отложена заради пандемията.

"Тази година ще събираме историите на хората, които всяка година идват с носии, с децата си, с половинките си", обясни Каменичка. По думите ѝ привържениците на спускането в носии стават все повече.

Сред тях има както млади предприемачи, решили да се заселят със семействата си в родопски села, така и просветни дейци, които организират обучения там, запалени скиори и сноубордисти, учители, лекари, инженери.

Някои носии са на баби и дядовци. Носията на Каменичка е закупена от местен тъпанджия от майката на неин приятел и е в основата на организирането на събитието.

"Продаваше сватбената носия на своята майка с голяма мъка в сърцето, че му се налага. Благодарение на тази носия сега имаме това събитие, което пък вдъхнови много хора да намерят носии", разказа тя.

"Носим се като родопска песен по склоновете", защото такъв е форматът и за да бъде безопасно, описа емоцията на спускането в носии Антония Каменичка.

Повече чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04