Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов поглед към поетесата Анна Ахматова в спектакъла - „Анна. Допълнена реалност. Репетиция“

Майя Праматарова и Тита Димова-Вантек (от ляво на дясно)
Снимка: Пламена Бачийска

Майя Праматарова, Тита Димова-Вантек, режисьорката Катя Петрова и актрисата Линда Русева, част от екипа на проекта и спектакъла „Анна. Допълнена реалност. Репетиция“ гости в "Нощен Хоризонт" с един по специален поглед към поетесата Анна Ахматова.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” и с любезното съдействие на Галерия „Credo Bonum“.

Къде свършва изкуството и къде започва животът – eдин от въпросите, зададени в „Анна. Допълненареалност. Репетиция“.

Пиесата, вдъхновена от Сребърния век и от живота на Анна Ахматова, е колкото за хората от преди век, толкова и за нашето време.

От екипа споделят, че „...за нас са важни датите, свързани с живота й – на рождения й ден започнахме репетициите на „Анна. Допълнена реалност. Репетиция“, а в деня на сбогуването с нея ще завърши втория ни цикъл от спектакли, които ще представим в галерия Credo Bonum на 1, 2, 4 или 5 март от 19 часа.

„Анна. Допълнена реалност. Репетиция.“ е спектакъл на Катя Петрова (режисьор), Линда Русева (актриса), Майя Праматарова (автор), Тита Димова-Вантек (сценограф). Мила Лозанова (плакат), Невена Праматарова (звук), Кайя Христова (фотограф и медия), Катерина Бабурска (видеограф), Жасмина Тачева/ (преводач).
Тита Димова-Вантек и Майя Праматарова (от ляво на дясно)
Майя Праматарова е драматург, театрален критик и преподавател. Автор е на пиеси, играни в Белгия, България, Русия, Канада, САЩ и Финландия.

Тита Димова-Вантек завършва „Сценография“ в Нов български университет. Има многобройни участия във фестивали  у нас и по света. Номинирана е и е носител на множество награди за декор.

Катя Петрова е режисьор, ученик на Юлия Огнянова и е един от режисьорите придали друго лице на съвременния български театър. Спектаклите й се радват на адмирации от страна на публика и критика. Спектакълът й „История за чайка и банда котараци“ по Луис Сепулведа е отличен с „Икар“ от Съюза на артистите, с „Гран при“ и още 6 награди на Международния куклен фестивал „Златният делфин“ във Варна и с „Гран при“ на Международния фестивал на куклените театри в Крагуевац – Сърбия.

Линда Русева е актриса. Русева участва в редица филми и телевизионни сериали, а в последните три години работата й е свързана с аудиокнигите и радиотеатъра. Автор е на рубрика в „Арт Ефир“ на програма „Христо Ботев“ на БНР.

В предаването ще чуете и гласа на Анна Ахматова, която чете свои стихотворения. Записите се пазят в „Златния фонд” на БНР и са предоставени от Централния държавен звуков архив в Москва.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23