Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Милко Палангурски: 3-ти март да остане официален, но не и национален празник

Снимка: БНР

"Спорът за това - кога да бъде националният ни празник, ще бъде дълъг и няма да заглъхне, докато не се приеме общо решение, което да задоволи по-голяма част от обществото. Докато продължава този ден да бъде национален празник, той ще разединява. Ще има увеличаване на импулсите на спора и рано или късно ще трябва да се вземе решение".

Това каза пред БНР историкът проф. Милко Палангурски.

И допълни, че този празник създава различни групи в българското общество

"Правих сравнение със 150 държави и ние сме единствените, които празнуваме договор между две други държави. За добавка - и Централноафриканската република е като нас. Трябва да се вземе решението за промяна. И след това да има по-широкообхватен дебат с кой празник да бъде заменен 3-ти март. Има възможност това да е 24-ти май, може да е 6-и септември или 22-ри септември".

В предаването "Хоризонт за вас" проф. Палангурски подчерта, че никоя от нашите съседни страни не празнува руско-турските войни, създали по-голяма част от тези държави:

"Никой не приема за национален празник един договор между две държави, които водят война някъде далече в историческото пространство за нас, без ние да участваме, без някой да ни е питал какво ще бъде в този договор, каква му е целта. 3-ти март трябва да остане в нашата историческа памет като официален, не национален празник, най-малкото защото нашите деди са водели шест военни конфликта за националното обединение. Трябва да се въведе порядък в нашата национална празнична система".

По думите му освен уважение пред онези, които са оставили костите си по полетата на Балканите, ние никому нищо не дължим.

"Ако трябва да търсим количествени измерения дали дължим нещо, ние сме платили, както казваше Стамболов, и последната копейка, защото България изплати своите задължения към участието на Русия във войната. Тази война не е била за черните очи и белите коси на българите, а за преразпределение на световното политическо, геостратегическо положение на Югоизточна Европа".

Интервюто на Снежана Иванова с проф. Милко Палангурски в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-големите центристки партии в Австрия преговарят за коалиционно правителство

Трите най-големи центристки партии в австрийския парламент съобщиха, че са близо до това да постигнат съгласие за коалиционно правителство, близо пет месеца след общите избори, спечелени от крайнодясната Партия на свободата, която не успя да постигне мнозинство.  Евентуално окончателно споразумение между консервативната Народна партия,..

публикувано на 22.02.25 в 19:30
Лили Иванова

Билетите за концерта на Лили Иванова в София през май са почти изкупени

Билетите за концерта на Лили Иванова през месец май тази година, който ще е в Народния театър "Иван Вазов", се продават на цени от 150 до 1000 лева и по-голямата част от тях вече са изкупени.    Все още има единични пропуски за 250, 300, 400 и 700 лева за концерта в София. От билетите на цена 1000 лева са останали едва 3.  Това става ясно от..

публикувано на 22.02.25 в 19:25

Полша обяви, че ще продължи да плаща украинския абонамент за "Старлинк"

САЩ могат да спрат достъпа на Украйна до системата за сателитен интернет "Старлинк", ако не бъде постигната сделка за природните ресурси, писа "Ройтерс", а малко след това полските власти обявиха, че плащат и ще продължат да плащат абонамента на Украйна за услугата. "Старлинк" осигурява интернет за военните на Украйна и използва системата,..

публикувано на 22.02.25 в 19:18

Луковмарш - без факелно шествие и със засилено полицейско присъствие

В 17 ч. на площад "Света Неделя" в София се събраха участниците в "Луковмарш".  Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София Ществието беше забранено със заповед на кмета Васил Терзиев, но впоследствие съдът отмени забраната на градоначалника.  Събитието се провежда при изключително засилено полицейско присъствие.  Хората се..

публикувано на 22.02.25 в 18:15

Община Кюстендил подменя старите железни съдове за смет с нови пластмасови

Досегашните метални съдове за смет по домакинствата в населените места на община Кюстендил ще бъдат заменени с пластмасови, беше обявено на месечното заседание с кметовете на селата.  Пластмасовите са по-функционални, по-здрави са и с малко по-голяма вместимост. Пластмасовите съдове ще бъдат закупени тепърва и ще се доставят по заявка на..

публикувано на 22.02.25 в 18:08

Задържаната за подкуп директорката на училище в София излиза под гаранция

Арестуваната директорка на 37-мо училище в столичния квартал "Люлин" Цветомира Георгиева излиза от ареста с мярка "парична гаранция" в размер на 1000 лева. Обвиняемата беше задържана заради искане на подкуп от 20 000 лева от изпълнител, участващ в проект за ремонт на училище, финансиран с публични средства. На 20 февруари Георгиева беше..

публикувано на 22.02.25 в 18:00

0,5% от гласовете определят победителя на изборите в Германия утре

Половин процент гласове на избиратели може да реши кой ще управлява Германия на изборите утре. Според проучванията все още първа сила се очертава да бъде ХДС. Консерваторите обаче ще трябва да управляват в коалиция. Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг? Кой ще е коалиционният партньор на..

публикувано на 22.02.25 в 17:56