Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разделение и катастрофи белязаха световните събития през седмицата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Световното управление претърпя неуспех. Констатацията е премиера на Индия Нарендра Моди на базата на опита от последните години – финансова криза, климатични промени, пандемия, тероризъм и война.

В седмица, в която нямаше силни аргументи, опровергаващи това становище – с продължилото нажежаване на съперничеството между Изтока и Запада и трагедии, предизвикани от човешки решения с фатални последици. Изглеждаше даже, че разумът е напуснал Земята и разделението е останало тук, защото и в новата мисия, която пристигна с кораба "Дракон" на Международната космическа станция, руснаци и американци продължиха да работят заедно.

Гърция потъна в траур след влакова катастрофа с десетки жертви по линията Атина – Солун. Повечето от загиналите – младежи. 

Пред лицето на бездънната скръб на близките оставка подаде министърът на транспорта. "Когато стане нещо толкова ужасно, не можем да се държим така, сякаш не се е случило. Това се нарича политическа отговорност", каза Константинос Караманлис. Той обясни, че правителството е заварило железопътния транспорт в състояние, което не подобава на XXI век и положените усилия за 3-4 години не са били достатъчни, за да предотвратят подобен инцидент. Новият министър Йоргос Герапетритис обеща да се стигне до истината.

Дни наред не се движеха влакове заради протести на железничарите, които обвиниха властите в пренебрежение към сектора.

Не работи сигнализацията и дистанционното управление, а всичко е оставено в ръцете на човешкия фактор, подчертаха протестиращите. Наказателно преследване започна срещу началника на гарата в град Лариса, отговорен за това, че двата влака, пътнически и товарен, са се оказали на една линия и са се движили над десет минути един срещу друг.

Започнаха и масови протести срещу липсата на държавен контрол върху сигурността на транспорта. Стигна се до сблъсъци с полицията.

В Италия – също десетки жертви при поредното корабокрушение. При лошо време в областта Калабрия се разби плавателен съд, идващ от Турция с над 200 души от Иран, Пакистан и Афганистан.

Президентът на Италия Серджо Матарела за пореден път призова Европейският съюз за ефективни решения на проблема, а по-конкретно - да се ангажира  с подкрепа за развитието на страните, от които бягат тези хора. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен се обяви за удвояване на усилията по Пакта за миграция и убежище и Плана да действие за централното Средиземноморие.

Европейската комисия и британското правителство постигнаха споразумение за правилата за търговия със Северна Ирландия след Брекзит.

На пресконференция в Лондон заедно с Урсула фон дер Лайен британският премиер Риши Сунак заяви, че няма да има дори усещане за въображаема граница през Ирландско море между Великобритания и Северна Ирландия. 

Украински войници на позиция край Бахмут

Бахмут и изтребители бяха основни ключови думи през седмицата по темата "Украйна". Продължиха сраженията за стратегическия град в Донбас. От групировката "Вагнер" твърдяха, че на практика са го обкръжили, а украинците – че успешно отбиват атаките. Президентът Володимир Зеленски смени командващия на операцията в Донбас и повтори исканията към съюзниците за доставка на бойни самолети. 

Бившият руски президент Дмитрий Медведев предупреди НАТО да не изпраща изтребители в Украйна, защото това би било равнозначно на директно започване на война срещу Русия. Според Москва оръжейните доставки за Украйна създават заплаха от глобална ядрена катастрофа. 

Властите в Киев нарекоха преднамерена провокация твърдението на Русия, че "украински диверсанти" са нахлули в руската гранична Брянска област и са нападнали цивилни граждани. Президентът Владимир Путин обвини "неонацисти и терористи" за атаката.

Американският държавен секретар Антъни Блинкън и руският външен министър Сергей Лавров разговаряха за кратко по време на срещата на Г-20 в Индия. Това беше първият контакт на представители на двете държави от месеци.

Русия и Китай имат далечни планове за сътрудничество. Това каза Лавров в Делхи на първата си лична среща с новия китайски министър на външните работи Цин Ган

Във Вашингтон продължи безпокойството от военното сътрудничество на Москва с Пекин. Заявено беше, че няма доказателства Китай да е изпращал военна помощ на Русия във войната ѝ срещу Украйна, но че тръгване по този път ще му струва скъпо.

В атмосферата на нарастващо напрежение с Пекин от Вашингтон отново разиграха картата с произхода на коронавируса.

ФБР от доста време смята, че пандемията най-вероятно е причинена от лабораторен инцидент в китайския град Ухан, каза директорът на бюрото Кристофър Рей в противовес на позицията, че вирусът е възникнал по естествен път. Той обвини Пекин, че пречи на американските усилия за разследване на причините. От китайското външно министерство заявиха, че ФБР подронва собствения си авторитет с подобни твърдения.

Три години след началото на пандемията прокуратурата в Бергамо започна разследване срещу бившия италиански премиер Джузепе Конте. Той и негови сътрудници са обвинени, че не са взели ефективни решения на първата фаза от пандемията в началото на 2020-а, подценили са инфекцията и са пропуснали възможността да спасят хиляди хора. Италия беше една от най-тежко засегнатите европейски страни.

В Нигерия за президент беше избран кандидатът на управляващата партия Бола Тинубу. Основните опозиционни партии обаче обявиха, че не признават резултатите, защото изборите са фалшифицирани и поискаха вотът да бъде повторен.


Много от младите нигерийци гласуваха за 61-годишния Питър Оби, смятан за представител на по-ново поколение политици. Той победи Тинубу в бастиона му Лагос. Над 200-милионната Нигерия, най-многолюдната и най-богата на петрол страна в Африка, се бори с бедност, безработица, двуцифрена инфлация, корупция и несигурност, свързана с джихадисти и престъпни банди.

Хиляди излязоха в Мексико на най-големите протести до момента срещу президента Андрес Мануел Лопес Обрадор. Повод за недоволството стана решението на властите да съкратят бюджета и персонала на независимата избирателна комисия. 

Капитанът на новите световни шампиони от Аржентина Лионел Меси беше определен за най-добър футболист на миналата година в анкетата на Световната федерация по футбол. 35-годишният Меси получи отличието на бляскава церемония в Париж.

Лионел Меси е футболист №1 на ФИФА за 2022 г.

Испанка на 10 години спечели "Сребърна мечка" за най-добро изпълнение в главна роля на Международния филмов фестивал в Берлин. София Отеро беше отличена за участието си в продукцията "20 000 вида пчели". Филмът разказва за дете, което е родено момче, но се възприема като момиче.

Режисьорката Естибалис Уресола разказа, че от самото начало била очарована от София, но не си дала сметка в първия момент, че точно тя ще изпълни главната роля.

Стивън Спилбърг получи почетна "Златна мечка" на 73-ото издание на „Берлинале“. Организаторите отчетоха, че блясъкът се е върнал и след периода на пандемията киносалоните отново са пълни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04