До края на април лекарите специалисти, които проследяват хроничното заболяване на даден човек, ще могат да изберат какъв протокол да му издадат – хартиен или влезлият в сила от 1 март електронен. Пътят при варианта с хартията е по-дълъг, разказва Елисавета Котова, една от няколкостотинхиляди диабетици у нас, които разчитат на Здравната каса за животоподдържащи лекарства, изписвани с протокол IC. Документът вече може да се издава за срок от 12 месеца, така че хората да не се разкарват повече от веднъж годишно. Преди да отиде при своя ендокринолог, Елисавета минава през медицински изследвания, за да може лекарят да прецени дали терапията се запазва. Следва попълване на няколко вида документи и издаване на хартиен протокол в 3 екземпляра – два от тях се дават на пациента.
С рецептата човек отива в аптеката, където представя третия екземпляр от протокола. Според Елисавета този път отнема минимум 2 дни време. В София, където живее жената, заверяването на протокола в районната каса се случва веднага след като й дойде редът, освен ако няма промяна в предписаното лечение.
Относно готовността на лекарите специалисти да извършват новата услуга, от организацията твърдят, че ще се учат в движение и че имат амбиция и желание за прогрес. С издаването на електронен протокол няма да има нужда да бъде разпечатана нито една страница, освен амбулаторният лист, който пациенти и лекари разписват, посочиха още от съсловната организация. Отпада разкарването на хората до районната каса, както и нуждата да пазят и занесат в аптеката хартиен екземпляр.
Все още не е ясно по какви начини ще бъдат информирани те, че протоколът им е одобрен от Здравната каса. Оттам не изброиха възможните начини, въпреки конкретния въпрос, който отправи „Хоризонт“.
Пациентите с наследствени нарушения на кръвосъсирването, сред които са хората с хемофилия, използват друг вид протоколи – 1 А – които изискват експертиза от страна на Здравната каса. Това означава, че след подаването им от лекар специалист, комисия в касата се събира, за да разгледа подадената информация и се произнася за лечението на човек.
От 1 април се очаква да бъде въведен електронен протокол за изписване на лечение след експертиза от комисия в районната здравна каса.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..