Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WhatsApp се съгласи да спазва правилата за прозрачност на ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Потребителите на WhatsApp вече по-лесно ще могат да отказват актуализациите на услугата за обмен на мобилни съобщения, съобщи Европейската комисия. Това е в резултат от диалога между европейските органи за защита на потребителите и платформата.

Клиентите вече ще получават ясни и подробни съобщения кога в случай на отказ от актуализации те вече няма да могат да използват WhatsApp на мобилните си телефони.

От платформата също така уверяват, че личните данни на потребителите няма да бъдат споделяни с трети страни или други компании на "Мета" (Meta) с рекламна цел, включително с Фейсбук" (Facebook).

"Приветствам ангажиментите на WhatsApp да промени практиките си, за да отговаря на правилата на ЕС, като активно информира потребителите за всякакви промени в договора им и зачита избора им, вместо да ги пита всеки път, когато отворят приложението“, заяви европейският комисар по правосъдието Дидие Рейндерс.

"Потребителите имат право да разберат с какво се съгласяват и какво конкретно включва този избор, така че да могат да решат дали искат да продължат да използват платформата“, добави правосъдният еврокомисар.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Лондон стотици демонстранти настояха за освобождаване на заложниците от "Хамас"

Стотици произраелски демонстранти преминаха през центъра на Лондон в неделя, настоявайки за освобождаването на заложниците, все още държани в Газа от "Хамас". Шествието беше в подкрепа на Израел. Протестиращите, водени от главния равин на Обединеното кралство сър Ефраим Мирвис и еврейската група "Спрете омразата", държаха израелски знамена и..

публикувано на 11.08.25 в 08:13

Пропалестински демонстрации в Гърция

Демонстрации в защита на Палестина се проведоха на над сто места в Гърция.    Знамето на Палестина е поставено на видно място на всички гръцки острови. Гърците масово се включиха в протестите. Дори ученици носеха плакати с надпис “спрете да убивате деца в Газа“. Участват цели семейства. Протестите са организирани от неправителствени..

публикувано на 11.08.25 в 08:02

Намаляват водите на най-високия водопад в Рила

Намаляват водите на най-високия водопад в Рила - Рилска Скакавица, разположен на 1950 м, казаха планинари. Причините са ясни - засушаванията и горещините. Дори и на 2 хил. метра надморска височина са измерени температури до 20 градуса. Водопадът се намира в Национален парк "Рила". Разположен е на река Скакавица в Скакавишката долина, над най-старата..

публикувано на 11.08.25 в 07:50

Европейските страни са представили на САЩ алтернативен план за мир в Украйна

В Брюксел ще се проведе среща на министрите на външните работи на страните членки на ЕС, свикана по инициатива на върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външната политика и сигурността Кая Калас. Целта е да се обсъди предстоящата среща САЩ - Русия в Аляска за конфликта в Украйна. Европейските страни са представили на САЩ алтернативен..

публикувано на 11.08.25 в 07:46
Ангелин Цачев

България вече съхранява слънчева енергия в батерии, заявленията растат

Страната ни вече съхранява слънчева енергия в батерии, които са частни инвестиции . На сайта на ЕСО в оперативните данни се показва енергията, която реално се зарежда в системите за съхранение. В момента това са около 200 мегавата, пояснява за БНР изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев. У нас са..

публикувано на 11.08.25 в 07:43

Жеги в цяла Италия, огнеборците и там са мобилизирани

Италиански огнеборци и военни са мобилизирани срещу пожара по склоновете на вулкана Везувий, национален парк край Неапол. Затворени са всички туристически пътеки. Стихията е обхванала 500 хектара. Борбата с огъня се затруднява от силните ветрове и горещото време. Лятото в Италия продължава с горещини, с температури доста над средните климатични..

публикувано на 11.08.25 в 07:35
Пожарникари работят по потушаването на горски пожар в Понтеведра, Испания, 6 август 2025 г.

Увеличават се евакуираните заради пожарите в Испания

Увеличава се броят на евакуираните заради пожарите в испанските провинции Леон и Самора. Броят на хората, напуснали домовете си, вече приближава 1400 души. Най-малко осем пожара избухнаха в провинция Леон този уикенд, засягайки райони със значителна културна стойност, като например Лас Медулас, обект на световното културно наследство.  Няколко..

публикувано на 11.08.25 в 07:25