"Може да се мисли за намаляване на ДДС за определена кошница храни. В много от страните, където имаме по-ниски цени на храните спрямо България, една от причините е по-нисък ДДС. Още 2022 г. много от страните в Източна Европа и южната дъга на еврозоната започнаха да предприемат такъв тип мерки - за намаляване на ДДС на храните. Това е една от причините в Унгария, Чехия, Италия, Австрия яйцата са по-евтини, отколкото в България".
Това е мнението на макроикономиста Стоян Панчев от Експертния клуб по икономика и политика (ЕКИП).
С механизъм за наблюдение няма как да се въздейства на цените, категоричен беше още икономистът:
"Мерките на служебното правителство са палиативни, показващи загриженост, но не и някаква сериозна стратегия за справяне с инфлацията. Търсенето на виновни и инспектирането на веригите на доставките по-скоро отварят темата и ни карат да говорим за нея, но едва ли ще доведат до някакви промени".
Панчев обясни, че не вижда къде е злоупотребата, за да се говори за спекула:
"Имаме верига на доставката, в нея има различни играчи, които се конкурират за по-голямо парче от пая. Не са се сменили тези вериги на доставки от годините преди инфлацията и сега. Същото е било и през 2020 г, когато имаше дефлация. Няма промяна в начина, по който големият супермаркет взема кашкавала от мандрите".
По думите на експерта, за да се стигне до инфлацията, промяната е в паричната политика на големите централни банки:
"Когато тези нови пари в системата стигнат до крайния потребител, тези елементи от веригите на доставките започват да виждат повече и да болят повече, защото крайните цени стават по-високи. Не става дума само за цените на храните, важи и за други сектори от икономиката - здравеопазване, образование и други. ... Не се е случило нещо чрезвичайно в самата верига на доставки в последните две години, случи се инфлацията и сега повече забелязваме".
Той препоръча държавата да не търси виновни за цените, а да седне и да направи изчисления, ако се намали ДДС на някой продукт - как това ще се отрази на цената му, защото ефектът не е еднакъв за различните видове стоки.
Стоян Панчев коментира още:
"Вече може да се опитваме административно, с различни мерки от страна на правителството, някаква част от тези цени да бъдат намалени. Цялостен спад на потребителските цени може да се случи само при продължаваща промяна на паричната политика (на централните банки). С мерки на българското правителство, още повече с търсене на спекуланти няма да стане. ... Ако търсим начин да намалим цялата инфлация, това е с намаляване на търсенето".
Според него големите хипермаркети имат разходи за обслужване на магазините с топлина, персонал, заплащане на наеми, реклама и потребителите могат да преценят дали надценката, която те слагат на стоките, не е честна:
"Ако преценят, че не е честна, могат да търсят алтернативи на големите хипермаркети. Има къде човек да си купи по-евтина продукция, по-близо до производителя, но това изисква по-голямо усилие".
Интервюто на Людмила Железова със Стоян Панчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..