Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великолепие и разруха - ще се превърне ли остров Св. Кирик и Юлита в център за изкуства?

Снимка: архив

Помощник-генералният директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне и началникът на отдел "Европа" Берта де Санкристобал ще посетят созополския остров Свети Кирик и Юлита. На място те ще се запознаят с проекта за изграждането на Световен център за изкуства на острова.

Миналата година по инициатива на областния управител на Бургас Мария Нейкова се актуализира статутът на Св. Кирик и Юлита като историческа недвижима културна ценност с "национално значение".

"Очакваме да бъде забелязана историческата ценност и стойност на остров Св. Кирик и Юлита. Там има хилядолетна история, има наслоявани множество култури. Единствено с подкрепата на ЮНЕСКО може да бъде превърнат в световен културен център. (…) За да бъде забелязана тази красота, всичко онова, което нашите предшественици са оставили", коментира пред БНР областният управител Мария Нейкова.

С помощта на 300 000 лева, осигурени от служебното правителство, вече се укрепва една от сградите на острова – рибарското училище.

Нейкова е оптимист, че островът има бъдеще като културен център. Тя изрази очакване да се търсят възможности за финансиране и по европейски фондове. 

Каменни котви са открити от водолази от подводна експедиция на Националния исторически музей. Древното пристанище е било  разположено западно от остров Св. Кирик и Юлита край Созопол. Формите на котвите свидетелстват, че са използвани през ХV-ХІІ век пр. Хр. от крито-микенски, карийски или финикийски мореплаватели в епохата преди Троянската война. Снимка: БГНЕС

Трябва да се погрижим за нашето културно наследство, категорична е Мария Нейкова. По думите ѝ България е сред страните с най-голямо културно богатство, но е проявявала престъпно бездействие спрямо него.

"Там доста артефакти бяха намерени. Идеята е да стане средище от музеи и галерии. Има и присъдружни сгради, които ще се развиват. Всичко е във фаза, в която все още вървят идеи", коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев.

Свети Кирик и Юлита е единственият български остров, свързан със сушата чрез вълнолом. Счита се, че на острова е бил разположен най-древният град по българките земи и че там е било сърцето на Аполония. Археологическите разкрития дават основание на учените да смятат, че островът е изпълнявал ролята на Акропол на древния гръцки град–държава Аполония Понтика. През Средновековието там е издигната първата базилика у нас, а по-късно се е помещавал и един от най-важните за региона манастири, носещ името на двамата светци. Като територия островът е 82 декара. Сега там има рушащи се, изоставени сгради. Една част от него е военноморска база с отпаднала необходимост, сред другите сгради е старо рибарско училище. От 1965 година островът е паметник на културата.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21