Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарите със специалност „Лъчелечение“ ще могат да правят диагностика и извън болниците

Снимка: БГНЕС

Лекарите със специалност „Лъчелечение“ ще могат да правят диагностика и да дават консултации в специализирани кабинети извън болниците. Дейностите ще бъдат насочени към хора с онкологични и някои неонкологични заболявания, както и към пациенти, преминали лъчетерапия, предвижда промяна в медицинския стандарт за специалността „Лъчелечение“, предложена за обществено обсъждане от здравното министерство. Няма да има промяна обаче в извършването на лъчетерапия – тази дейност остава в болничната помощ, обясниха от министерството.  

проф. Татяна Хаджиева, председател на Гилдията на лъчетерапевтите в България  Снимка: Cancer Care

Пациентът трябва да има достъп до консултативна лъчетерапевтична помощ навсякъде в България, посочи проф. Татяна Хаджиева, председател на Гилдията на лъчетерапевтите в България и лъчетерапевт в университетската болница „Св. Иван Рилски“

„Това няма нужда да става в голяма болница“.

Лъчевата терапия помага не само при онкологичните заболявания, обясни проф. Хаджиева. Тя оказва добър ефект и при дегенеративни заболявания.

Пациентите, които са преминали през лъчелечение и имат оплаквания, също трябва да имат достъп до специалист, смята тя.

„Тази дейност трябва да се осъществява извън големите изисквания на болничните заведения. Хората във всеки град трябва да имат консултант, притежаващ специалност „Лъчелечение“. Ако няма такава, може да работи под наблюдение“

Гилдията на лъчетерапевтите в България наброява около 120 човека, обясни проф. Хаджиева.

80 от тях имат специалност. Част от тях обаче са в доста напреднала възраст, дори пенсионна, но продължават да работят.  Трябва да се разшири достъпа до тях. Вместо хората да пътуват, за да стигнат до специалистите, специалистите могат да отидат при пациентите, които се нуждаят от консултация“.

В България има 22 центъра, в които има лъчетерапевти. Те имат право да дават консултации и в извънболничната помощ, обясни още професорът. 

Евгения Александрова  Снимка: БГНЕС

Лъчетерапията остава в болниците, но достъпът до диагностика и консултации се разширява.

"Всичко, което дава по-безпрепятствен достъп на пациента до нужните специалисти, разбира се, че получава адмирации. Достатъчно объркан е пациентът, когато тази диагноза е част от живота му", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Според Александрова промените са позитивни, но същевременно тя  изрази опасения дали това правило "няма да отвори нови идеи в посока извеждане и на други дейности от специализираните онкологични заведения".

Малко се знае за това, че лечението на онкологичните заболявания е комплексно и лъчетерапията е много важна част от него, подчерта Евгения Александрова. Затова и по думите ѝ консултантите в бъдещите кабинети трябва "да обясняват всеки детайл от лечението на пациента, с идеята той да не подцени нито един – хирургия, медикаментозно лечение, лъчетерапия".

Александрова е категорична, че комплексните услуги в момента се предлагат по световен протокол.

"Друг е въпросът, че поради неразбиране понякога пациентите подценяват някои от елементите. Много е важно хората да разбират, че ракът е сложна болест, не може да се лекува от един специалист и това е причината в техните лични протоколи за лечение да се подписват няколко вида специалисти."

Повече информация по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работиха: Яна Боянова, Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският хеликоптер в действие - как и на кого помага?

В нормалните страни по стандарт хеликоптерът трябва да излети до петата минута , обясни пред БНР инж. Мариян Боновски, експерт по медицинско спасяване по въздух. Той е единственият българин, член на Световната хеликоптерна асоциация. Ние нямаме дори зародиш на системата ХЕМС , подчерта експертът. По думите му, "всичко е пиар"...

публикувано на 17.06.24 в 10:41
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Има срив на политическите партии. Нелегитимни са

" В момента сме в процеса на падане и тези, които падат, които са водили, се намират в безперспективност. Тези, които наблюдават -  обществото, са объркани, защото никой не им е дал енергия за ентусиазъм и перспектива. В такава картина нямаш изход ." Този прочит на следизборната ситуация направи пред БНР политическият психолог проф...

публикувано на 17.06.24 в 07:46
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 13:05

Академик Христо Григоров: Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия

"Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия", казва неговият председател академик Христо Григоров. "146 години от създаването на тази организация, тя винаги е била с протегната ръка към хората в нужда. В момента ние изхранваме над 630 хиляди българи. Помагаме на над 150 хиляди емигранти в България.  Бяхме първи след голямото..

публикувано на 16.06.24 в 06:05
Христо Иванов

Христо Иванов: Ако Борисов има шанс да се измъкне от прегръдката на Пеевски, ще опита, но е късно

Ако конституционните промени в частта им за съдебната власт бъдат съборени, това ще бъде с много тежки последици за България. Това предупреди пред БНР Христо Иванов, който подаде оставка като лидер на "Да, България". Според него с оглед на "ядрото" на техните цели и усилия в глава "Съдебна власт" на основния закон задачите са..

публикувано на 15.06.24 в 13:52

Изборите за Европейски парламент - водещата международна новина на седмицата

Дясноцентристката Европейска народна партия спечели изборите за Европейски парламент и участието на крайната десница нарасна - е равносметката след три дни гласуване в 27-те страни членки в края на миналата седмица.  Европейският парламент не предлага закони, но избира председателя на Европейската комисия - най-влиятелния пост в Европейския..

публикувано на 15.06.24 в 10:00