В Грузия започна втори ден на протести срещу приет на първо четене закон за обозначаване на организации с чуждестранно финансиране.
Предложилата го управляваща партия твърди, че по този начин ще бъдат набелязани работещите срещу националните интереси.
Според критиците му, законът копира подобен на него в Русия и ще отдалечи страната от Европейския съюз. При протестите в Тбилиси снощи се стигна до сблъсъци.
Със скандирания "Не на руския закон" хиляди се включиха във втория ден на протести срещу предложения нормативен акт. Съпротивата срещу обозначаването на т.нар. "чуждестранни агенти" се превърна в основна тема на женско шествие по случай 8 март в Тбилиси.
Опозицията в страната призовава и тази вечер демонстрациите да продължат пред сградата на парламента.
При вчерашните безредици бяха арестувани десетки, включително политикът Зураб Джапардидзе, за когото има информации, че е бил бит от полицията.
Органите на реда съобщиха за 50 ранени техни служители.
Управляващата партия "Грузинска мечта" твърди, че законът е основан на американски еквивалент. Според критиците им, включително президента Саломе Зурабишвили, се дублира руският модел, чрез който властите в Москва на практика елиминираха политическата и гражданска опозиция през последните 10 години.
В грузинския вариант всяка организация с над 20 процента чуждестранно финансиране трябва да бъде обозначена.
При гласуването на първо четене се стигна до физически саморазправи в пленарната зала, а впоследствие и до сблъсъци между протестиращи и полция в Тбилиси. По полицията бяха хвърлени и коктейли Молотов, докато униформените използваха водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръснат тълпите.
Според Съединените щати и Европейския съюз законът застрашава евроинтеграцията на страната.
Лидерът на управляващата партия Иракли Кобахидзе защити и днес идеята, която по думите му ще помогне да се отстранят работещите срещу националните интереси. Той обвини опозицията за безредиците.
На заседание Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание ще определи процедурни правила - за номинации за двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата, както и на кандидати за Фискалния съвет и за поста подуправител на Българската народна банка. А също и за номинации за ръководство на Комисията за финансов надзор,..
Американският президентът Доналд Тръмп се очаква да приеме израелският премиер Бенямин Нетаняху, който е на посещение във Вашингтон, където се очаква да започнат разговори за втората фаза на примирието в Ивицата Газа. Така Бенямин Нетаняху ще стане първият чуждестранен лидер, с когото Доналд Тръмп ще има среща, откакто встъпи в длъжност преди..
Финансовото състояние на страната и подготовката за бюджета за тази година ще са основна тема на предвидения за днес Съвет за съвместно управление. Министърът на финансите Теменужка Петкова се очаква да представи информацията, получена от държавните структури и общините - за всички задължения към доставчици в страната и чужбина, както и за..
Противовъздушната и противоракетната европейска отбрана са били във фокуса на дебатите на заседанието на европейските лидери - това съобщи председателят на Европейския съвет Антонио Коща след края на срещата в Брюксел. За първи път лидерите, които заседаваха в двореца "Егмон", посвещават срещата си изцяло на отбраната и също за първи път в..
"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващият резултат от последното социологическо проучване на "YouGov". "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..
Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава. Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..