От ГЕРБ – СДС заявиха, че ще подкрепят искането на колегите си от Демократична България за преместването на монумента от центъра на София в музей. От ВМРО са на мнение, че в Княжевската градина трябва да бъде изграден монументален комплекс на основателите на българката държава.
От БСП организират жива верига в защита на паметника, обявиха от градската организация.
"Надписът не отговаря на истината", казва Петър Станков. Той е бил първият председател на Столичния общински съвет след демократичните промени. Той разказва за взетото през 1993 г. решение паметникът да бъде демонтиран от центъра на София.
"Тогава Янчулев ( един от кметовете на София след 1989 г. – бел. ред.) малко се огъна. С министъра на вътрешните работи измислиха, че било държавна собственост, че не може. Макар че бяха дошли тук кранове за демонтиране. Всеки път се разбунват духовете и след това – без резултат."
По онова време СДС е имал голямо мнозинство в Общинския съвет, спомня си Станков. Сега той възприема постъпката на мъжа, счупил паметната плоча, като активизиращо действие, "защото даже и на комунистите, които си гледат тяхното любимо творение, сигурно не им е приятно".
Руди, който е роден през 1996 г. в Берлин, харесва паметника, защото има спомени от това място, но същевременно разбира българите, които не го харесват.
"Аз нямам връзка с Русия. Знам вашата история с Русия. Русия сега има много конфликти с Източна Европа, но този паметник няма връзка с днес", споделя той.
"Докладът няма абсолютно никаква правна тежест. Приемането означава просто Фандъкова да попита областния управител какво може да се направи с паметника. Това се прави само заради изборите", коментира пред БНР общинският съветник от БСП Николай Николов.
"Историята трябва да се пази и да не се подменя. Откакто беше счупена тази плоча, десните сили започнаха да се надигат", заяви той.
Този паметник не може да бъде премахнат. Няма такава технология, с която да бъде преместен, а това значи, че трябва да бъде унищожен, подчерта общинският съветник.
"Историята е такава, каквато е. Ние сме държава с традиции, с многовековна история и тази история трябва да се казва, каквато е. Историята не трябва да се зачерква, както го правим в последните 2-3 десетилетия, подменяме историята в учебниците", казва Йордан от Кюстендил.
Паметникът е на всички, не само на софиянци, изтъква друг гражданин на Кюстендил. По думите му, "група хора, исторически невежи, искат да премахнат един паметник, който е на цялата страна".
"Възмущение изпитваме. Паметта се променя. Смешно е, глупаво е да се воюва с паметници. Срамно, недостойно", изтъква жена от Перник и пита – така ли правят във Виена и Берлин с паметниците на Съветската армия.
"В една Германия има съветски паметници, на които не се посяга."
Всички изразени мнения чуйте в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..