Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Препятствията в живота са ме карали да ставам по-добър, сподели пред БНР авторът на музиката за песента "Не остарявай любов"

Хайгашод Агасян за музиката, която идва от сърцето

Тази година композиторът отбелязва 70-годишнина

Хайгашод Агасян
Снимка: Пламена Бачийска

"При всеки свой юбилей човек прави някакви равносметки. Аз съм извървял един дълъг път, за който не съжалявам...", разказа за БНР Хайгашод Агасян, специален гост в "Нощен Хоризонт". Само преди месец и нещо Агасян навърши 70-ет години. И срещата с него в ефира на БНР по програма "Хоризонт" е един своебразен празник, на който отбелязваме неговия юбилей.

Музика, която идва от сърцето! Така може да се определят творбите, които създава композиторът Хайгашод Агасян.

Неговата музика и песни вълнуват, завладяват, превръщат се в хитове. Повечето от нас помнят „Не остарявай любов”, „Добри познати”, „Хей, приятелю, здравей”, „Светът е хубав, светът е прекрасен”, „Бог да пази България” и още много, много други.

"На този 70 годишен юбилей, аз си спомних за т.нар. препятствия. Защото човек има неща, които понякога трябва да преодолее, за да върви напред и си дадох сметка, че тези препятствия всъщност не са ме препъвали, а са ме карали да се усъвършенствам, да бъда по-добър.

В учебниците по "Музика"  за пети клас на "Просвета" са ме сложили между първото поколение български композитори. И може да си представите какво мисли едно дете за мен, жив композитор, става ми мило и смешно, а аз много обичам да правя концерти за деца...Обичам децата, защото при тях няма фалш.

Според мен музикалните вибрации са били преди словото, както е написано в Бибилията. А иначе на правилно, успешно и без стрес присъствие на сцената се научих във ВИТИЗ, и там се запознах и с дългогодишния ми приятел Недялко Йорданов", спомни си още пред БНР Хайгашод Агасян.

"Има стихотворения, плачещи за музика...Кое е първото - текстът или музиката - лично аз винаги съм предпочитал първо стиха. И след това музиката. Малцина са тези, които могат по музика да напишат стихове...това е талант, огромно майсторство...

При мен музиката не мога да обесня как идва... Има стихотворения, които не стават за музика. Но ако дадено стихотворение е ритмично, мелодично, просто се лее, на второто прочитане тръгва музиката в мен...Аз си композирам във влака, в метрото, в автобуса", каза още Агасян в "Нощен Хоризонт".

Композиторът, който е безкрайно отговорен към работата си, към себе си.
Хайгашод Агасян
Хайгашод Агасян завършва Националното музикално училище „ Любомир Пипков” в гр.София  през 1972 год. и постъпва в Ансамбъла на Строителни войски. 1978 год. завършва  Националната Музикална Академия „ Панчо Владигеров” с основен инструмент виола  и продължава образованието си с майсторски клас – камерна музика . Специализира  камерна музика в Унгария и Франция. От 1979 - 1991год. работи в оркестъра към Младежки театър – гр.София, от 1991 – 1997 в театър „ Възраждане” .

Автор е на музиката към пиеси , които се поставят на сцената на драматичните  театри в гр. Смолян, Благоевград, Ловеч, Пазарджик, Добрич, Варна, София и др., както и пиеси за  деца, мюзикъли за деца и възрастни. Сред най – известните са: „ Ще те накарам да се влюбиш”, „Приключения опасни с герои сладкогласни”, „Вълкът срещу козата и трите и  козленца” и др.
Хайгашод Агасян
Многобройни са наградите и отличията, които е получил Хайгашод Агасян. През 1997 год. е награден с медал „ За заслуги към Строителни войски”. Ето и останалите: Награди от „Младежки конкурс за забавна песен”. Награди от конкурс за детска песен на БНР. Награди от конкурса „Милион чудеса” – гр. Банкя. Награда от конкурса за песен „София – вечна и свята” – награда на публиката. Награда от конкурса „Сладкопойна чучулига” гр. Бургас.Награда от международния конкурс Gala” Star Melody” – гр. Букурещ. Награди от конкуси за поп песен.

2004 год.. – награда на фондацията „ Маестро Димитър Вълчев” за музиката към спектакъла „ Умник над умници, юнак над юнаци” , поставена в Младежки театър  „Николай Бинев” гр. София. 2009г. е удостоен с орден „Св.Св. Кирил и Методий” първа степен , за заслуги към РБългария в областта на изкуството и образованието. 2010 год. е удостоен  от Върховния  читалищен съвет на Съюза на народните читалища  с почетното звание „Следовник на народните будители”. 2013 год. Арт Академия  към радио Classik FM  присъжда наградата и званието лауреат на „Златно перо” за принос към българската култура. 2016 год. е удостоен с медал на името на великия композитор Гомидас от Министерството на Диаспората на Република Армения, връчен лично от Н. Пр. Арсен Схоян – Посланик на Република Армения в България, за принос във връзка с признаването на геноцида над арменския народ от българския парламент. 2021 год. е  удостоен със званието „Почетен гражданин на София“ от Столичен общински съвет.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филип Папанчев (1963 - 2023)

Сбогуваме се с колегата Филип Папанчев

На 60-годишна възраст почина Филип Георгиев Папанчев. Новината за кончината му бешe съобщена от неговите близки. Филип Папанчев е работил дълги години като звукорежисьор и звукооператор в различни звена на Българското национално радио. Ще остане в спомените на колегите си като отзивчив човек с неподражаемо чувство за хумор. Опелото ще се състои на 2..

публикувано на 30.11.23 в 18:11
Проф. Станислав Памукчиев

„Преминаване – траектории във времето“ на проф. Станислав Памукчиев -проект извън рамките

"Предложението за проекта дойде отвън, но и заради годишнината, аз някак си не можех да се съглася, че заради годишнината трябва да правя голяма ретроспектива, имах вътрешна съпротива срещу това нещо, докато една нощ не се роди идеята как мога да отговоря на това предизвикателство, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Станислав Памукчиев .  „Преминаване..

публикувано на 29.11.23 в 10:07
Стефка Великова

Освен на спорта, Стефка Великова бе посветена и на благотворителността

Волейболният клуб "Олимпиец" тази година навърши 10 години. В него тренират деца от 1 до 12 клас. Клубът се радва на популярност, децата са над 180. Сърце на клуба до скоро бе Стефка Великова - добре познато име в българския спорт с успехи в миналото като състезател. Обичаната треньорка загина неотдавна при автомобилна катастрофа...

публикувано на 28.11.23 в 08:57
Проф. Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Пациентите са запознати добре с роботизираната хирургия

Проф. д-р Славчо Томов е доктор по медицина и медицински науки с придобити специалности по ”Акушерство и гинекология” , "Онкология" и "Обществено здраве и здравен мениджмънт". За приноса му в развитието на българската и световната медицина е включен в Енциклопедичната книга „Светила в българската медицина”; избран за член на..

публикувано на 26.11.23 в 06:06
Веселин Маринов

Веселин Маринов - лесен за обичане

Верността на публиката се поддържа с истинска обич. Това сподели пред БНР един най-обичаните изпълнители у нас Веселин Маринов. Той представи н ай-новия си албум - "Лесен за обичане“, който е 30-ти в кариерата му. "Надеждата ми е този албум да е толкова хубав, че да е лесен за обичане, да докосне моите слушатели. Вярвам, че всеки нов албум е..

публикувано на 24.11.23 в 17:30
Борис Контохов

Борис Контохов празнува рожден ден два пъти в годината

Ще ви срещнем с един кореняк габровец, чиято фамилия е известна и тачена в града. Той е на 92 и въпреки годините си притежава завидна жизненост и свежа памет. С Борис Контохов в рубриката „Горещи сърца“ разговаря кореспондентката ни Велина Махлебашиева. "Срещам се с Борис Контохов по време на престоя му в Габрово, където той остава за по..

публикувано на 21.11.23 в 14:18

"След края на историята" с доц. Александър Сивилов: Енигмата Кенеди

На 22 ноември 1963 г., кортежът на американския президент минава през центъра на град Далас. Изведнъж проехтяват изстрели, колата ускорява, а държавният глава на една от най-мощните държави в света се свлича на задната седалка. Джон Фицджералд Кенеди губи живота си, за да се превърне в легенда. Той е най-младият и обаятелен президент на САЩ,..

публикувано на 18.11.23 в 13:50