Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Препятствията в живота са ме карали да ставам по-добър, сподели пред БНР авторът на музиката за песента "Не остарявай любов"

Хайгашод Агасян за музиката, която идва от сърцето

Тази година композиторът отбелязва 70-годишнина

Хайгашод Агасян
Снимка: Пламена Бачийска

"При всеки свой юбилей човек прави някакви равносметки. Аз съм извървял един дълъг път, за който не съжалявам...", разказа за БНР Хайгашод Агасян, специален гост в "Нощен Хоризонт". Само преди месец и нещо Агасян навърши 70-ет години. И срещата с него в ефира на БНР по програма "Хоризонт" е един своебразен празник, на който отбелязваме неговия юбилей.

Музика, която идва от сърцето! Така може да се определят творбите, които създава композиторът Хайгашод Агасян.

Неговата музика и песни вълнуват, завладяват, превръщат се в хитове. Повечето от нас помнят „Не остарявай любов”, „Добри познати”, „Хей, приятелю, здравей”, „Светът е хубав, светът е прекрасен”, „Бог да пази България” и още много, много други.

"На този 70 годишен юбилей, аз си спомних за т.нар. препятствия. Защото човек има неща, които понякога трябва да преодолее, за да върви напред и си дадох сметка, че тези препятствия всъщност не са ме препъвали, а са ме карали да се усъвършенствам, да бъда по-добър.

В учебниците по "Музика"  за пети клас на "Просвета" са ме сложили между първото поколение български композитори. И може да си представите какво мисли едно дете за мен, жив композитор, става ми мило и смешно, а аз много обичам да правя концерти за деца...Обичам децата, защото при тях няма фалш.

Според мен музикалните вибрации са били преди словото, както е написано в Бибилията. А иначе на правилно, успешно и без стрес присъствие на сцената се научих във ВИТИЗ, и там се запознах и с дългогодишния ми приятел Недялко Йорданов", спомни си още пред БНР Хайгашод Агасян.

"Има стихотворения, плачещи за музика...Кое е първото - текстът или музиката - лично аз винаги съм предпочитал първо стиха. И след това музиката. Малцина са тези, които могат по музика да напишат стихове...това е талант, огромно майсторство...

При мен музиката не мога да обесня как идва... Има стихотворения, които не стават за музика. Но ако дадено стихотворение е ритмично, мелодично, просто се лее, на второто прочитане тръгва музиката в мен...Аз си композирам във влака, в метрото, в автобуса", каза още Агасян в "Нощен Хоризонт".

Композиторът, който е безкрайно отговорен към работата си, към себе си.
Хайгашод Агасян
Хайгашод Агасян завършва Националното музикално училище „ Любомир Пипков” в гр.София  през 1972 год. и постъпва в Ансамбъла на Строителни войски. 1978 год. завършва  Националната Музикална Академия „ Панчо Владигеров” с основен инструмент виола  и продължава образованието си с майсторски клас – камерна музика . Специализира  камерна музика в Унгария и Франция. От 1979 - 1991год. работи в оркестъра към Младежки театър – гр.София, от 1991 – 1997 в театър „ Възраждане” .

Автор е на музиката към пиеси , които се поставят на сцената на драматичните  театри в гр. Смолян, Благоевград, Ловеч, Пазарджик, Добрич, Варна, София и др., както и пиеси за  деца, мюзикъли за деца и възрастни. Сред най – известните са: „ Ще те накарам да се влюбиш”, „Приключения опасни с герои сладкогласни”, „Вълкът срещу козата и трите и  козленца” и др.
Хайгашод Агасян
Многобройни са наградите и отличията, които е получил Хайгашод Агасян. През 1997 год. е награден с медал „ За заслуги към Строителни войски”. Ето и останалите: Награди от „Младежки конкурс за забавна песен”. Награди от конкурс за детска песен на БНР. Награди от конкурса „Милион чудеса” – гр. Банкя. Награда от конкурса за песен „София – вечна и свята” – награда на публиката. Награда от конкурса „Сладкопойна чучулига” гр. Бургас.Награда от международния конкурс Gala” Star Melody” – гр. Букурещ. Награди от конкуси за поп песен.

2004 год.. – награда на фондацията „ Маестро Димитър Вълчев” за музиката към спектакъла „ Умник над умници, юнак над юнаци” , поставена в Младежки театър  „Николай Бинев” гр. София. 2009г. е удостоен с орден „Св.Св. Кирил и Методий” първа степен , за заслуги към РБългария в областта на изкуството и образованието. 2010 год. е удостоен  от Върховния  читалищен съвет на Съюза на народните читалища  с почетното звание „Следовник на народните будители”. 2013 год. Арт Академия  към радио Classik FM  присъжда наградата и званието лауреат на „Златно перо” за принос към българската култура. 2016 год. е удостоен с медал на името на великия композитор Гомидас от Министерството на Диаспората на Република Армения, връчен лично от Н. Пр. Арсен Схоян – Посланик на Република Армения в България, за принос във връзка с признаването на геноцида над арменския народ от българския парламент. 2021 год. е  удостоен със званието „Почетен гражданин на София“ от Столичен общински съвет.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09