Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Аврамов: Държавата не успява да намери точния език и баланс в разказа за българските евреи

Румен Аврамов
Снимка: БГНЕС

Между спасението и депортациите - съдбата на евреите по нашите земи във Втората световна война буди различни интерпретации. В навечерието на 80-ата годишнина от събитията, назовавани Спасение на българските евреи, група български учени призовават "възпоменанието на събитията да излезе от руслото на шаблонните и митологизиращи мотиви, от постоянното наддаване в приписването на заслуги и от неспиращото бягство от отговорност, като отразява и незаличимата мрачна страна на случилото се". 

Автори на призива са Румен Аврамов – икономист и историк, Александър Везенков – историк, доц. Стефан Дечев – историк, проф. Лиляна Деянова – социолог, проф. Стилиян Йотов – философ. Техният призив е подкрепен от още много други учени, журналисти, правозащитници, общественици. Над 270 души са подписали призива, към момента има и петиция по въпроса.

"Наслагват се клишета, митологизиращи мотиви в отбелязването на тази годишнина. Държавата не успява да намери точния език и баланс на отношение към тези събития, с който за разкаже и да почете това, което трябва да се почете, и да осъди това, което трябва да се осъди."

Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед" Румен Аврамов.

България е третирала тези земи като анексирани територии, категоричен е той относно изпращането на евреите от т.нар. нови земи, които са били непосредствено заплашени. България е разполагала с достатъчно автономия в тези земи, с достатъчно самостоятелност да взема решения, посочи той. Едно от решенията е да не позволи на евреите от тези земи да станат български граждани, което ги обрича на депортация към лагерите на смъртта.

Антисемитското законодателство е прието "в угода на евентуално бъдещо сътрудничество и присъединяване към Тристранния пакт", уточни Аврамов. След като България става съюзник на Германия, следват и други законодателни актове, които още повече затягат режима, допълни той.

Депортирането на евреите от Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот е темата на двутомник под съставителството и общата редакция на проф. Надя Данова и Румен Аврамов  Снимка: БГНЕС

Тезите, които отричат българското съучастие в Холокоста, омаловажават ролята на българската държава. Оставаме с впечатлението, че има "грандиозен спасителен план" на българската държава "от онези мрачни години", коментира Румен Аврамов в предаването "Хоризонт до обед".

"Приписва се спасителна умисъл на мерки, които очевидно нямат такава."

Според него се получава "абсурдна, буквално гротескна картина, в която българската държава е представена за спасител" и "това е новата линия на  възпоменанието, която беше прокарана и силно натяквана от настоящия инициативен комитет, който отбелязва тази годишнина".

Относно ролята на цар Борис III по време на събитията през 40-те Аврамов изтъкна:

"Царят не действа с подписи. Той подписва законите, но в този случай, както и при много други политически решения той действа задкулисно и над институционалните механизми. Ако кажем, че има заслуга за спасяването, можем със същата тежест да кажем, че има заслуга и за изпращането на евреите от новите земи на изток. Това е решение, което той е одобрил от самото начало, от което в нито един момент не се е отметнал и което е изпълнено от българската държавна машина по един абсолютно последователен и хладен начин."

Аврамов открива "нишка на гузност и бягство от отговорност" в позицията на българската държава за Холокоста и българските евреи.

Само чрез критично отношение обществото може да покаже своята зрелост и цивилизованост, обобщи той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55
Джон Мейджър

Бившият британския премиер Джон Мейджър остро критикува президента на САЩ Доналд Тръмп

Бившият британски премиер Джон Мейджър силно разкритикува решението на американския президент Доналд Тръмп да се свърже с Русия за мирни преговори за Украйна, наричайки ситуацията "крайно безпрецедентна".  Говорейки пред Би Би Си Джон Мейджър заяви: Помислете си какво ще се случи, ако Русия успее да претендира за победа. Китай ще забележи това, както..

публикувано на 16.02.25 в 20:37
Атанас Зафиров

Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365

Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..

публикувано на 16.02.25 в 20:15
Володимир Зеленски

Зеленски: След руски удар с дронове 100 000 души в град Миколаив останаха без отопление

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..

публикувано на 16.02.25 в 20:01
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с планираните мирни преговори за Украйна

Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..

публикувано на 16.02.25 в 19:44

Ръст на престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец

Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..

публикувано на 16.02.25 в 19:25