Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС ще бори инфлацията с насърчаване на местните производства

Цветелина Пенкова: Нямаме избор, освен да постигнем съгласие и да направим нужните промени

Снимка: Мария Филева
"В България разходите за храна са основната част от бюджета на домакинствата. Това прави непосилно за гражданите да се справят с високата инфлация. Търси се европейско решение и не мисля, че ще има несъгласие в тази посока". 

Това коментира пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова.

Нямаме избор, освен да постигнем съгласие и да направим нужните промени, категорична бе тя. 

Евродепутатът припомни, че в САЩ беше приет закон за справяне с инфлацията. ЕС подготвя подобен отговор в тази посока, каза тя и обясни:

"Целта е да се насърчат производствата на вътрешния пазар, т.е. да се справяме със собствените ресурси, които имаме налични, повече инвестиции в местни производства, за да не сме толкова зависими от цените на вносни суровини. Мисли се в посока на облекчаване на правилата за държавните помощи и към кои сектори да бъдат насочени. Разчитаме на политики, които да насърчат производствата и ролята на държавата в някои от тези направления".

Пенкова очерта 2 направления в мерките - краткосрочни и средносрочни. 

Разговорите и призивите към търговските вериги да обявят ключови стоки от основната потребителска кошница, които да се продават на възможно най-ниска цена, са част от краткосрочните мерки. Тук държавите на ниво национална политика трябва да предприемат мерки, посочи тя.

Говорейки за обща еврпейска политика обаче, трябват средносрочни и дългосрочни мерки, които да гарантират трайно намаляване на цените, коментира евродепутатът. 

На какво се дължи покачването на цените в момента, попита тя и даде отговора: "Това се дължи на високите цени на електроенергията в последната година. Европа предприема реформа на пазара на електроенергия. Целим да решим именно този проблем - с цената на електроенергията. Цената на електричеството е пряко свързана с цената на природния газ. С реформата, която предстои, целим да променим това. Когато говорим за мащабни реформи, се създават притеснения в държавите-членки. Трябва да променим механизма и начина на ценообразуване на електричеството в Съюза, за да може да се гарантираме, че цените в дългосрочен план ще намалеят и няма да са подвластни на такъв тип шокове, ако се случват в бъдеще". 

Предложението ще бъде направено на 16 март и ще дойде от ЕК, обяви Цветелина Пенкова и добави, че има бърза процедура за разглеждането му в ЕП

Евродепутатът коментира и спънките за България пред еврозоната. Според нея политическата нестабилност е основната причина за забавянето ни по пътя към еврозоната. Тя отбеляза, че е нормално да има притеснения и страхове в обществото, когато говорим за такива промени. 

"Когато правиш толкова сериозна стъпка, ти трябва стабилна политическа система, която да се справи с всякакъв тип спекула и проблеми, които могат да настъпят след приемането ни в еврозоната. Това е важно за нашите европейски партньори, защото ставайки част от еврозоната, ние вече имаме влияние върху самата валута в рамките на Съюза, т.е. те трябва да знаят, че могат да разчитат на своите партньори в България, че ще има органи, които могат да реагират веднага". 

"Беше очаквано, че при това, което се случва, че ще има стъпка назад от страна на Европа, защото ставайки част от еврозоната, имаме директно влияние. Трябва да има стабилност", категорична бе Цветелина Пенкова. Освен това е необходимо и обществено спокойствие, добави тя и призова: 

"Нека гледаме напред и да започнем кампанията възможно най-бързо". 

За референдума за еврото евродепутатът изказа мнение, че не е редно да се правят такъв тип прояви, без да е дадена цялата информация. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще се прави повторно броене на бюлетини от вота на 27 октомври

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще бъде извършено повторно броене на бюлетини от последните избори за народни представители. Те са сред 1 777-те секции, за които Конституционният съд назначи експертиза по исканията за касиране на изборите от ПП-ДБ, "Възраждане", ИТН, БСП и "Величие".  КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини..

публикувано на 28.11.24 в 17:33
Радостин Василев

Радостин Василев: Твърдо сме вече за избори

Днес видяхме безпомощността на политическата класа. Така лидерът на МЕЧ Радостин Василев коментира провала на седмия опит да бъде избран председател на 51-вото НС. Той намекна за преднамерени действия: "Твърдо сме вече за избори. Този парламент не може да роди нищо. Хората вътре се ненавиждат. Не ги интересува председателя на парламента,..

публикувано на 28.11.24 в 17:07

Депутати от "Демократична България": Няма да подкрепим изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ

Демократична България няма да подкрепи изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес, написа депутатът Ивайло Мирчев във Фейсбук: Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" Божанков и Лорер гласуваха съответно "против" и  "въздържал се" за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента..

публикувано на 28.11.24 в 17:00
Доц. Светла Бонева, УНСС

Какви са приоритетите и предизвикателствата пред новата ЕК?

"За път Европейската комисия е избрана с толкова нисък положителен вот – едва 370 гласа подкрепиха състава и структурата й. Това е абсолютен исторически минимум" . Това обясни пред БНР доц. Светла Бонева, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС, преподавател в катедра "Международни икономически отношения и бизнес". Новата ЕК..

публикувано на 28.11.24 в 16:58

Главчев: Оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата

Служебният премиер Димитър Главчев обяви, че оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата, така че от 1 януари 2025 година да имаме пълна готовност за работа в шенгенското пространство. При посещението си на Дунав мост 2 при Видин Главчев обясни, че контролът по границата с Румъния ще остане за още шест месеца, през които ще се..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Свидетели сме на тотална политическа немощ

Свидетели сме на тотална политическа немощ и краткотрайни политически игри с неясен резултат . Това каза пред БНР журналистката Емилия Милчева и уточни, че страната се намира в състояние, в което " парламентът е блокиран и не може да избере председател , има регулатори и висши съдебни органи , които от години са пресрочили мандатите си и огромната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за виновни

Двама от българските граждани, срещу които започна процес за шпионаж в полза на Русия, се признаха за виновни, съобщиха агенция Ройтерс и Би Би Си. В началото на започналия вече по същество процес срещу шестимата български граждани прокурорът Алисън Могран заяви, че Орлин Русев и Бисер Джамбазов са се признали, че са част от конспирация..

публикувано на 28.11.24 в 16:18