Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Байдън приема Фон дер Лайен, акцент в разговорите - инвестициите в зелена енергия, Украйна

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен с американския президент Джо Байдън.
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Американският президент Джо Байдън ще приеме в Белия дом председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Очаква се срещата да изпрати сигнал за общ подход и общи цели при инвестициите за зелена енергия, заяви официален представител от администрацията на американския президент. Двамата лидери се очаква да обсъдят и войната в Украйна.  

Фон дер Лайен се среща с Байдън на фона на разногласия след приемането във Вашингтон на Закон за намаляване на инфлацията. Законът - инициатива на американският президент, отпуска над 300 милиона долара, които да подкрепят индустрията в преход към зелена енергия. Притесненията на Брюксел са, че субсидиите ще отнемат инвестиции от Европа, където се смята, че са има компании-лидери в зелената енергия. С отпускането на атрактивни американски субсидии големи европейски компании биха могли да поискат да се възползват и вместо да инвестират в иновации в Европа да разширят дейностите си в Америка.

За администрацията тук обаче в центъра на разговорите ще са общите подход и цели – цели, свързани с навременно действие по въпроса за климатичните промени, за изграждане на индустриални бази за чиста енергия и стабилни канали за доставка на чиста енергия. Според официално лице от Белия дом общият подход е, че основни за двете страни са обществените инвестиции – с американския Закон за намаляване на инфлацията и с очаквания да бъде приет Европейски зелен пакт. Според официалното лице целта не е конкуренция, при която едната страна да загуби или при която да се облагодетелстват частни интереси. Вашингтон смята, че има нужда от широкомащабна инициатива в посока зелена енергия и тя няма как да се осъществи ако има конкуренция със субсидии.  

Срещата на Фон дер Лайен с Байдън се очаква да доведе и до преговори за ключови минерални ресурси, необходими за батерии за електроавтомобили, както и до комуникация за отпусканите субсидии. 

По въпроса за войната в Украйна се очаква да се отбележи значението на сътрудничеството между Европа и САЩ, както и за допълнителни стъпки за продължаване оказване натиск срещу Москва и гарантиране че трети страни спазват санкциите и не изнасят произведени на запад продукти за Русия.

Очаква се да се засегне и Китай след започнатия курс на по-твърда политика спрямо Пекин от Вашингтон по въпроси за сигурността, търговска конкуренция и нечестни практики за търговия.  

Фон ден Лайен дойде във Вашингтон, след като неотдавна тук бяха други европейски представители за разговори с американски законодатели. Миналия месец за разговори в американската столица бяха търговските министри на Германия и Франция.  

Според програмата на Белия дом срещата между фон Лайен и Байдън ще започне в 21 часа българско време.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН няма да допусне "купени матури"

Около 50 000 зрелостници се явяват днес на матура по български език и литература. Те ще пишат по вариант 15. Продължителността на изпита е 4 астрономически часа. Изтеглиха вариант 15 на матурата по български език и литература Министерството на образованието и науката (МОН) е направило всичко в рамките на своите компетенции и отговорности по..

публикувано на 17.05.24 в 08:49
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Оформя се ясна стратегическа ос между Китай и Русия

Посещението на руския президент Владимир Путин в Китай допълнително консолидира стратегическото партньорство между двете държави. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Владимир Шопов. Свидетели сме на оформянето на много ясна стратегическа ос , която включва не само Китай и Русия, но и държави като Иран и Северна Корея,..

публикувано на 17.05.24 в 08:48
В кипърската столица Никозия

Среща на върха на министри от ЕС по въпросите на миграцията в Никозия

В кипърската столица Никозия днес се провежда среща на върха на министри от 8 държави-членки на ЕС по въпросите на миграцията, с акцент върху проблема със Сирия, озаглавена "Миграцията и динамиката в Сирия". Централна тема е инициативата на Никозия Европейският съюз да обяви зони в страната за безопасни, за да стане възможно връщането на сирийски..

публикувано на 17.05.24 в 08:44

Военен прокурор не изключва съпричиняване на катастрофата при Аксаково

В хода на разследването ще се установи как се е движел автомобилът на НСО, който участва в катастрофата край Аксаково. Възможно е да има съпричиняване на инцидента от двамата водачи , не изключва ръководителят на Военно-окръжната прокуратура в Сливен Христо Тинев.  Като се позова на дългогодишния си опит, в интервю за БНР той предположи, че..

публикувано на 17.05.24 в 08:37

Четирима са разпитани за катастрофата с колата на НСО

Разпитани са четиримата участници в катастрофата с кола на НСО, в която е бил и Кирил Петков. Сред тях са политикът и служителите на НСО.  Днес предстои да бъдат разпитани свидетелите на инцидента от други автомобили, както и да бъде направена аутопсия на загиналия шофьор. Ще бъде взета и кръвна проба за алкохол, съобщи заместник-военноокръжния..

публикувано на 17.05.24 в 08:35

20% от зрелостниците в Ямбол не са допуснати до матурата по БЕЛ

Близо 20% от зрелостниците в област Ямбол не са допуснати до матурата по български език и литература заради слаби оценки. На изпита днес ще се явят 702 зрелостници. Заявления са подали 861 ученици от 18 училища в областта, като от тях 159 не са допуснати, уточни Стойко Стойков от Регионалното управление на образованието в Ямбол (РУО)...

публикувано на 17.05.24 в 08:10
Адела Качаунова

Адела Качаунова: В Европа не виждат ясно лицата на политиците ни или не желаят да ги видят

"Отдавна живеем с усещането, че процесите в България в Европа имат малко по-различна светлина. Там сякаш не виждат достатъчно ясно истинските лица на политиците или не желаят да ги видят . Лица, които са санкционирани за корупция, не бива да бъдат легитимирани, след като са прекарали в политиката твърде много години. Дали са всякакви признаци за..

публикувано на 17.05.24 в 08:08