"Трудно е да се каже откъде могат да се появят двигатели за МиГ-29, очевидно и Министерството на отбраната няма представа, след като е пуснало обществена поръчка, вместо да потърси директен контакт с държави, които биха ги предоставили. Вариантите остават за някоя държава от Азия - от бившите съветски републики, които използват МиГ-29. Вероятно от тях се търси възможност да предоставят такива двигатели. Провалът на варианта с Полша е резултат от липсата на солидарност, която демонстрирахме в началото на войната, когато страните изпращаха въоръжение и техника на Украйна, а ние не. Ще чакаме някой някъде по света да реагира. Но това е цената, която плащаме, че дълги години нашето въоръжение е зависимо за поддръжка, ремонт, резервни части от Русия".
Това каза пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална и международна сигурност.
И допълни, че проблемът с предоставянето на боеприпаси за Украйна от гледна точка на България не е в отбранителната промишленост:
"Българската отбранителна индустрия работи на пълни обороти. Миналата година изнесената продукция е за над 5 млрд. евро. По-големият проблем е в политическия аспект и в нашето не особено голямо желание да предоставим тези боеприпаси на Украйна директно... Непрекъснато пропускаме удобни възможности да спечелим лесно политически активи на международната сцена".
В предаването "Нещо повече" експертът подчерта, че Китай е държавата, която може да промени състоянието по отношение на снабдяването с боеприпаси на руската армия:
"Китайското ръководство е изправено пред дилема и това ще предопредели не просто отношенията между Китай и Русия, но и ще повлияе на геополитиката в следващите десетилетия - в зависимост от това Китай какво решение ще вземе. Вероятността Китай да предостави въоръжение и боеприпаси е малка, ако гледаме от икономическа гледна точка. 1/3 от китайския износ отива за членките на ЕС и за САЩ. От друга страна китайският президент няма интерес Русия да загуби този конфликт, защото това ще води вероятността в един момент в Русия да се установи демократичен режим, който няма да е в интерес на Китай".
Календар за 2025 г. с теми от миналото на града за период от 100 години представи Община Балчик. В него са поместени важни събития от Кримската война до 1944 г. Календарът е кратка версия на излезлия по-рано фотоалбум "Един век визуална история Старият Балчик 1850-1945". Календарът, който ще стигне до партньори, приятели и институции у нас и в..
Бизнесът настоява за диференциран подход при увеличението на заплатите в бюджетния сектор. Повече пари трябва да се насочват приоритетно към недофинансираните сфери, а доходите да растат поетапно през годината, смятат работодателите. Обратният подход създава предпоставки за ръст на инфлацията. Бюджетът трябва да дава приоритет на увеличението на..
Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че няма да отстъпи пред продължаващите вече месец протести в цялата страна заради срутването на козирката на железопътна гара, при което загинаха 15 души. Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните Възмущението от трагедията в Нови Сад се разпространи в цяла Сърбия,..
Километрична опашка от автомобили се е образувала на магистрала "Хемус", в посока София, между тунелите "Ечемишка" и "Топли дол". Причината е организацията за пропускане на движението в единствената работеща тръба на тунела "Топли дол", като и в двете ленти се движат коли в посока Варна. След тунел "Ечемишка" движението в посока Варна се нормализира...
Кипърските граждани са в несигурност и стрес заради личните им финанси и недостатъчни спестявания, показва представеният "Индекс на финансовото благосъстояние“ за 2024 г. Общата му стойност е едва 51,4 (при база 100). 57% от участниците в проучването, проведено от "Института за финансово благосъстояние" (Financial Wellbeing Institute), смятат, че..
Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие. Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ..
Кипър ще получи заем от 200 млн. евро от Европейската инвестиционна банка за изграждане и модернизация на пътна инфраструктура, първият транш от който е за 100 млн. евро. Споразумението за него бе подписано в петък в Никозия от министрите на финансите и на транспорта на страната заедно с вицепрезидента на европейската финансова институция..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..