"Когато става дума за туризъм, много важен е туристическият продукт, неговото качество. Сега, 2023-та година, ние продаваме (на щанда в Берлин) от 2021-ва. След пандемията целият пазар се пренасочи и има 2-годишен хоризонт по отношение на продажбите на почивки. Големият интерес, който сега се регистрира на немския пазар, е заради това, че никой не очакваше такава голяма инфлация, а цените са от 2021-ва година. Инфлацията надхвърля 30-те % завишение, което тогава е дадено. А всеки, който се запише по тези брошурни цени, той ползва различни намаления до 30%".
Това каза пред БНР проф. Румен Драганов от Института за оценки и анализи в туризма.
Той подчерта, че при туризма е интересно това, че "вземате по-рано пари и можете да ги завъртите и когато разполагате с пари, можете да направите много неща с тях. Това правим ние в туризма".
"Във всеки договор с чуждестранен туроператор са заложени 3% от оборота да отидат за него, за да направи реклама. За тази реклама плащат българските хотелиери. Чужденците, които идват в България, идват по реклама на тези чуждестранни туроператори, за която плащат българските хотелиери. Никой да не си прави илюзия, че добрият щанд на изложението в Берлин, ще докара половин милион германци. Германците идват на базата на активната дейност на туроператори и хотелиери", обясни проф. Драганов.
По думите му феноменът на туризма, който се преоткрива след пандемията, показва, че хората искат да живеят, защото преди това те са били "концентрирани в работа и във внасяне на пари в банка".
На гости на село - това прогнозира той за пътуванията на българите за Великден:
"Имаме 320 хиляди пътувания за този дълъг уикенд. 60 хиляди от тях ще са в чужбина, а 15 хиляди от тях ще са в Гърция".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Румен Драганов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с борова..
Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата. Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...
Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..
Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че рамковото търговско споразумение, сключено между Европейския съюз и Съединените щати, е "антируско", оприличавайки го на фактическа забрана за закупуване на руски петрол и газ, предаде Ройтерс. САЩ сключиха търговска сделка с ЕС, налагайки 15% мита върху вноса на повечето..
Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините. На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще определя нов краен срок от десет-дванайсет дни, считано от днес. Няма причина да чакаме. Ако се знае какъв ще..
Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години. Идеята на министерството на икономиката предизвика бурни реакции. Министърката на икономиката на Германия Катерина Райхе предизвика остри реакции с призива си германците да работят повече и по-дълго. Според нея демографските промени и увеличената продължителност на живота..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..