Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо фалира SVB?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Silicon Valley Bank (SVB) – това може би е една от най-зле управляваните банки за това десетилетие, заяви в новия брой на подкаста „На всяка цена“ Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в „Делтасток“. „Има два основни фактора за срива на банката – агресивното покачване на лихвите от страна на Федералния резерв и изключително некомпетентния мениджмънт на SVB“, коментира Чаушев. Той посочи, че в управата на банката е бившият финансов директор на Lehman Brothers, както и един от мениджърите в Deutsche Bank през 2007 година. 

SVB – А отборът от миналата финансова криза пак се прояви 

Те са събрали „А отбора“ от миналата финансова криза, посочи Чаушев, като обърна внимание, че в банката е имало много лошо управление на риска. „Те са подсигурявали депозити със американски държавни облигации и ипотечни ценни книжа. Това портфолио е около 65 % при средно за пазара 24 %, коментира пазарният анализатор и определи подобно решение като „новобранско“.Рискът не е бил хеджиран (бел.ред – застрахован срещу загуба), допълни Чаушев.  

С агресивното покачване на лихвите от ФЕД в опит да овладее инфлацията, подобни ценни книжа рязко се обезценяват, което е довело и до проблемите в 16-та по големина банка в Съединените щати. 

Федералният резерв

ФЕД – между чука и наковалнята 

SVB постави началото на банковите сътресения в Съединените щати, доста бързо последвана и от Signature Bank. First Republic Bank също бележи сериозни спадове, следователно – не е изключено да последва съдбата на първите две. Според Ивайло Чаушев за нея е много трудно да се възползва от новия инструмент на ФЕД, с който той се опитва да овладее ситуацията. „Този инструмент представлява количествено улеснение“, коментира Чаушев. Това обаче е в противовес на рестриктивната политика на лихвени покачвания и количествено затягане, водена с цел овладяване на инфлацията.  

По думите на експерта Федералният резерв е „между чука и наковалнята“ в опит да овладее инфлацията, но и да предотврати по-сериозна банкова криза.

Ще платят данъкоплатците

Според Ивайло Чаушев въпреки че посланието на американския президент Джо Байдън, че данъкоплатците няма да платят и цент заради фалита на банките в Съединените щати, се случва точно обратното. Именно заради това експертът е на мнение, че все пак банките, които не са управлявани достатъчно благоразумно, трябва да бъдат оставени да фалират. В противен случай „моралното“ послание към останалите ще бъде сгрешено, а именно – дори и да стъпят на криво, ФЕД ще се намеси и няма да има пострадали. 

Каква бе новобранската грешка на управата на SVB, ще сработи ли новият инструмент на ФЕД, какво ще се случи с Credit Suisse? А лихвената политика? Това са само част от въпросите, чийто отговори ще намерите в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27