Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болницата във Велико Търново се сблъсква с финансови проблеми

болница Д-р Стефан Черкезов
Снимка: Здравка Маслянкова

Спирането на ковид добавките, които изплащаше държавата до пролетта на миналата година, повишението на цените на енергоносителите, на водата и на материалите доведоха областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново до счетоводна загуба от 944 хиляди лева за миналата година. Лечебното заведение има проблеми с недостига на медици, с новия си болничен корпус и се надява да бъде възстановена хеликоптерната му площадка по новия проект за въздушна спешна помощ.

В списъка на 20-те болници с най-големи дългове, Великотърновската се нарежда на 19-о място със задължения от малко над 8,5 милиона лева. Няма опасност за финансовото състояние на болницата, която обслужва регион с 220 хиляди население, посочи изпълнителният директор на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ д-р Красимир Попов, уточнявайки, че болницата няма просрочени задължения, редовно плаща на контрагентите си и заплатите на персонала от 700 човека:

„Загубата на болницата не се е увеличила. Оцеляването на лечебно заведение с клинични пътеки, непроменени от 2008 година, при тази ужасна инфлация – материали, горива, вода, електроенергия, за миналата година болницата е похарчила 2,033 милиона лева, а 2021 година разходите са били 1,2 милиона лева“.  

Заплатите на медиците остават под договореното в Колективния трудов договор и отрасловото споразумение в здравеопазването, въпреки увеличението в различните сектори между 20 и 40 %, поясни директорът на великотърновската болница: 

„Те се доближиха, но не могат да го достигнат. Това е моята цел – да направим основните заплати такива, които да отговарят на Колективното трудово споразумение, разбира се, без да поставяме във финансов риск лечебното заведение“. 

доктор Красимир Попов

По думите на д-р Красимир Попов, във Великотърновската болница няма медицинска сестра с основна заплата под 1000 лева и лекар с основно възнаграждение под 1200 лева, парите за нощен труд и дежурствата на разположение са увеличени на 100 %. 

Държавната болница няма как да е конкурентоспособна на честните, заради социалните функции, които са й вменени по презумпция, а финансирането на някои от тези отделенията е трудно, посочи болничният директор и даде примери: 

„Ние сме единствената болница със спешно приемно отделение в областта, ние сме единствената структура, която има така наречения кръв център. Сключили сме договор с всички лечебни заведения в областта, при нужда те получават кръв от нас, но ние структурно го финансираме това отделение. Същото се отнася и за отделението по ТЕЛК. Отделението по физикална терапия също е единствено в областта и е в същото положение“.  

Кризата за медици не е подминала и Великотърновската болница. 30 % от отделенията не са окомплектовани с лекари и сестри. На минимума от по петима лекари са хирургията и ортопедията, които за региона са особено важни, защото поемат и случаите от тежките катастрофи от двата главни пътя София – Варна и Русе – Велико Търново, както и от Прохода на републиката.  

20 са специализантите във Великотъртновската болница, но те нямат ангажименти за оставане на работа в нея. Свободни са още 25 места за специализанти. Има криза за педиатри, нефролози, хирурзи, невролози, неврохирурзи. Единствено акушеро-гинекологичният комплекс с отделението по неонатология и съдовата хирургия са без проблем с медиците, посочи д-р Красимир Попов. За решаване на проблема се разчита на Варненския медицински университет:  

„Пилотно това ще се случи с кардиологията и с кардиохирургията, неврохирургията и, надявам се, урологията. Започват да идват техни специалисти при нас, ние започваме да изпращаме пациенти, които са извън нашето ниво на компетентност, във Варненската болница. И, дай Боже, някога Търновската болница да се акредитира и да стане университетска болница“.  

Има вероятност една от хеликоптерните площадки за предстоящата въздушна спешна помощ да е във Великотърновската болница. Такава е имало преди повече от 20 години, в момента е полуразрушена и се ползва за паркинг от медиците. Д-р Красимир Попов заяви: 

„Разговори са водени, имаме някакви действия, но изрично съм помолен да не ги коментирам. Тази площадка, ако, разбира се, е локирана на същото място, където е била, може да бъде възстановена и то в изключително кратки срокове, дори е възможно и със средства на болницата. Трябва да се каже какво ще каца на нея. Докато не бъде определен моделът на хеликоптера, неговата маса и съответно изискванията за маневреност, всичко е хипотетично. Тази наша хеликоптерна площадка, която е била някога лицензирана и просто трябва да се смени едно асфалтово покритие и да се направи необходимата логистика, предполагам че 20-30 хиляди лева без да съм се консултирал с експерти“.  

И докато възстановяването на хеликоптерната площадка във Великотърновската болница е хипотетично, то напълно реални са проблемите, които още на първата година възникнаха в новия болничен корпус, построен за над 8 милиона лева от бюджета на болницата.  

„Съдът за резервна вода е пробит. Проблемът е с климатичната инсталация, която обслужва последния етаж на операционния сектор. Имах среща с представител на строителя, който ми даде обещание, че до края на март месец съдът няма да тече. В момента сме в изчаквателен период, някакво временно примирие“. 

Само от течовете на резервна вода болницата е на минус 3 хиляди лева месечно. Не е ясно кога ще се реши проблемът с климатизацията на операционните. Корпусът все още е в гаранционен срок. 

За сградата на така наречената стара болница, от където в новия корпус бяха преместени няколко отделения, има инвестиционен интерес от частна фирма за близо 1,3 милиона лева да се направи хоспис за 50 терминално болни. Предстои предложението да се обсъди от Съвета на директорите в болницата и да се изпрати за становище в Министерството на здравеопазването.  

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов в НС, 23 юли 2025 г.

Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира иронично свиканата от МЕЧ среща на опозиционни партии, на която ще се обсъжда дали да бъде внесен общ вот на недоверие с мотив "провал в сектор вътрешна сигурност": "Не сме канени. ПП и ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също – проруски партии, които са против еврото. Разбира се, че има проблем. Как..

публикувано на 23.07.25 в 09:50

Промени в движението заради ремонти по АМ "Струма"

В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14