КЕВР одобри стойността за един кубик вода да е 4,62 лв., което прави цената третата най-висока след Силистра и Разград. Поскъпването среща съпротивата на хора от различни населени места в областта, а във Фейсбук групите скокът в цената вече се обвързва с реализацията на проекта за водния цикъл в Смолян, финансиран по европейската оперативна програма Околна среда.
Реконструкцията, подмяната и изграждане на ВиК инфраструктура, т.нар. "воден цикъл" е проект, който се финансира основно по оперативна програма "Околна среда", а местното участие е около 10%
Решението на КЕВР от края на миналата година цената на водата за района да поскъпне до 4,62 лв. за един кубик с ДДС е обжалвано от кмета на Смолян Николай Мелемов в Административния съд - София град.
Омбудсманът Диана Ковачева се противопостави срещу драстичния скок на цената на водата в Смолян. С подписка и писмо до областния управител жителите на община Доспат заявиха готовност за ефективни протести. Хората от девинското село Осиково пък с писмо до главния прокурор обявиха гражданско неподчинение и отказват да плащат водата.
Последва посещение на главният прокурор Иван Гешев, а Окръжната прокуратура в Смолян възложи на КЕВР и Регионалната здравна инспекция да извършат проверки. Изискани са документи от ВиК - Смолян, съобщи на брифинг говорителят на прокуратурата Станчо Станчев:
"След получаване на материалите от така възложените проверки ще бъде извършена преценка от страна на Oкръжна прокуратура - Смолян за по-нататъшни действия, какви следва да бъдат предприети в тази насока. Но искам да уверя, че прокуратурата ще направи всичко възможно да бъдат изпълнени законовите изисквания по отношение качеството на водата в село Осиково и няма да пожалим и усилия в тази насока".
ВиК Смолян е изцяло държавно дружество, чийто принципал е министърът на регионалното развитие. Компанията обслужва 10 общини в областта - Баните, Девин, Борино, Доспат, Златоград, Мадан, Неделино, Рудозем, Смолян и Чепеларе.
В цената на водата се калкулират три компонента - доставяне на питейна вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води. Всеки от компонентите има своя цена, обясни модела на ценообразуване управителят на ВиК – Смолян Румяна Янчевска. Тя заяви, че цената за доставянето на питейната вода е 2,57 с ДДС, за отвеждане на отпадъчните води е 71 стотинки. Най-голям е скокът за пречистването на отпадъчните води - 1,34 ст. Причината е, че там най-силно се е усетило поскъпването на тока.
Тя беше категорична, че в община Доспат няма населено място, което плаща цена 4,62 лв.:
"Там има 8 населени места, половината плащат цена 2.57 само за доставка на питейна вода и 3.28 в населените места, където се плаща и канализация. Там (в Доспат) нямаме цена 4,62 лв. Такава има в Борино, където от миналата година вече работи пречиствателната станция за отпадни води".
Така оказва се максимално скъпа цена на водата 4,62 лв. заплащат жителите на населени места с пречиствателни станции - Смолян, Мадан, Рудозем, Борино и Златоград.
На 30 декември КЕВР одобри размера на цената за тази година. По думите на Румяна Янчевска фактор за увеличението е и поскъпването на строителните материали, които се използват при отстраняване на авариите.
По проекта за воден цикъл на Смолян стойността на безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Околна среда“ е 70 млн. лева. Парите са предназначени за проектиране, изграждане, реконструкция, рехабилитация или подмяна на канализационни мрежи. По него е предвидено да се подменят и изградят общо 22 км водопроводи и 46 км канализация в областния град.
От своя страна ВиК участва с около 10% съфинансиране, отделно е ДДС-то, което ще се възстановява.
Управителят на ВиК - Смолян Румяна Янчевска обясни, че, за да се осигури съфинасирането от страна на дружеството по проекта за воден цикъл, има сключени три договора с Европейската банка за развитие, като единият от тях е безлихвен. Тя определи като стечение на обстоятелствата, че тази година са първите плащания на главници по тези кредити и затова скокът е по-голям, но в плана за следващите години това няма да е така.
"Не трябва да се сърдим на Европейския съюз. Напротив, трябва Смолян да бъде благодарен за това, което се случва с всички плюсове и минуси в процеса на строителство, които сме ги коментирали - забавяне на асфалтиране и други неща, но в крайна сметка ние ще получим една много подобрена и разширена инфраструктура, която иначе не биха могли нито общината, нито ВиК да си я позволят.....Приходите, които идват от един район, не могат да покрият разходите, които са необходими, за да може нормално да функционира ВиК мрежата. Значи имаме 3 общини, които запазват баланса. Естествено град Смолян, който балансира цялата група, Девин покрай минералната вода и Чепеларе в някои от годините също, там малко по-различно. Може би като курортен град всъщност това също има значение, защото има и външни посетители и съответно повече консумация на вода, говоря за миналата година, грубо. Т.е., ако не е градът Смолян с неговото потребление, няма да могат да се покрият нуждите на останалите общини и населени места...".
Твърдението, че реализирането на проекта за водния цикъл на Смолян е причината за резкия скок в цената на водата в областта е ПОДВЕЖДАЩО. Оскъпяването е мотивирано от нарастващата инфлация, водеща до значително повишаване на цените на основни стоки и материали в областта на строителството.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
За първи път в Кирково започва строителството на храм, който ще носи името "Свети Седмочисленици". На водена от епископ Поликарп от Пловдивската митрополия, ще бъде положен основният камък и ще се направи първата копка. Очаква се да присъства и делегация от съседна Гърция, начело с митрополита на Комотини и Мароня - Пантелеймон...
Днес се открива ловният сезон за пъдпъдъци, гургулици, гривяк и горски бекас. Забранено е използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и ловни хрътки. Над 2 хиляди нови ловджии са издържали успешно изпитите за право на лов тази година. Близо 123 хиляди души са заверили ловните си билети.
Американският президент Доналд Тръмп проведе съвместна среща в Белия дом с лидерите на Армения и Азербайджан, по време на която беше подписано рамково споразумение, предназначено да нормализира отношенията между двете враждуващи страни в Южен Кавказ. На тристранната среща президентите на Азербайджан и Армения стиснаха ръцете и поставиха подписите..
Дълга колона от автомобили с двете знамена на друзите /петцветното/ и на евреите /двуцветно/ пресече северната част на Израел от Тел Авив до крайграничното със Сирия друзко селище Мадждал Шамс. Артисти от двата етноса, но и чуждестранни художници като индийци, руснаци и украинка демонстрираха солидарността си с избиваните в..
България призова за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия, се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи в социалната мрежа "Екс". Хуманитарната помощ за Газа трябва да има незабавен и неограничен достъп до жителите на ивицата, които са в..
Съветът за сигурност на ООН свиква спешно заседание, след като израелският кабинет по сигурността одобри план за превземане на град Газа. Решението на Израел предизвика вълна от критики както от чужбина, така и в самата еврейска страна. Израел категорично отхвърли критиките от световните лидери, след като кабинетът му по сигурност одобри..
Темповете на поскъпване на жилищата в България са най-ускорени в Европейския съюз, показва анализ на Института за пазарна икономика. Страната ни е сред водещите пет в Европейския съюз по ръст на продажбите на жилища през юни. Пазарът се подхранва от исторически рекордно ниски стойности на лихвите по жилищните кредити от около два процента и..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо..
В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на..