"Трудно е да си представим как преди години всички престижни институции за награждаване на сериозно кино и сериозни постижения биха избрали точно такъв филм ("Всичко, навсякъде, наведнъж"). И то не просто да го изберат, а да го възнаградят исторически, защото той получи 7 от най-важните статуетки "Оскар". Когато поднесеш на публиката този продукт с обяснението, че това е събитието на годината - най-добрият филм, най-добрата режисура, най-добрите актьорски изпълнения, и той вижда тези екстравагантни сцени, се получава точно този дисонанс, тази бездна между очаквано и реално. Затова за мен не беше изненадваща тази вълна от шок, че това е филмът на годината. Тук може да се търсят причините защото тези институции избраха точно този филм".
Този коментар направи пред БНР журналистът Владислав Апостолов.
"Това беше една година, понеже нямаше органично изгрял филм, който да се изолира от останалите като събитието, можеше да има едно много плавно разпределяне на тежестта на оскарите и много филми да спечелят награди. Това щеше също да бъде послание за разнообразието. Но се случи точно обратното. Случи се това, което е ставало, когато имаше филми - събития, които изсмукват всичко, като "Титаник" и "Мълчанието на агнетата", примерно. По много странен начин се разви тази кампания за Оскарите", каза още той.
Според него няма как да не бъдат обвинени културните среди, филмовите елити и хората, които гласуват за филмовите награди на Академията, за това, че не са гледали толкова дали филмът е значим и ще издържи теста на времето, колкото са искали "за пореден път да отправят едно послание, свързано с толкова налаганата тема за идентичността".
По думите на Владислав Апостолов Оскарът за филма "Навални" е била най-ясната награда на тазгодишната церемония:
"Със сигурност много от гласуващите са се опасявали, че ако не наградят този посочен от медиите като документалното анти-Путин събитие, те ще бъдат обвинени във влияние от Кремъл".
Апостолов посочи, че филмът "Навални" има "меко казано спорно съдържание":
"Американски разследващи журналисти откриха пролуки в сюжета. Понякога най-пропагандните филми са точно документални. Знаем Майкъл Мур колко награди има за филми, които после са били изследвани и се е виждало колко много монтажът и манипулацията играят роля в тези документални филми. Документалното кино е категорията, която най-много предоставя поле за директна политическа пропаганда".
Интервюто на Петър Волгин с Владислав Апостолов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..