Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте броят на възрастните, желаещи да ползват домашен социален патронаж

Общини задържат таксите, поемат повишените разходи заради цените на храните и енергията за своя сметка

Снимка: Община Русе

Инфлацията и липсата на приет годишен бюджет затруднява дейността на домашния социален патронаж в общините от Ямболска област. Месечно услугите се дофинансират от местните бюджети, за да не се увеличи таксата за потребителите.

Повишените цени на хранителните продукти и горивата затрудняват дейността на социалния патронаж. Липсата на приет общински бюджет налага строги ограничения, подчертава заместник-кметът на Стралджа Гроздан Иванов. 

"Много трудно е да се работи без бюджет. В момента нямаме право да харчим повече от 1/12, колкото сме харчили миналата година. Тоест, ако миналия февруари сме изхарчили 20 хил. лева за патронаж, тази година имам право да изхарчим точно 20 хиляди лева. Какво обаче се случва, ако за миналата година за тези 20 хиляди лева сме могли да закупим Х броя зеленчуци, тази година Х:2, два пъти по-малко можем да купим. И ние какво трябва да направим? Да кажем на възрастните – ще спрем да ви храним, или да им вдигнем таксите, което няма как да го направим."

Снимка: Ани Петрова

"Във връзка с повишението на цените на хранителните продукти се вдигнаха се таксите на потребителите – между януари 2022-ра и януари 2023-а – с 26 лева по общата диета на потребителите. Месец януари е 111, 26 лв.", разказва Петя Панайотова, директор на Дома за възрастни хора в Ямбол, която отговаря за домашния социален патронаж.

Кметът на крайграничната община Болярово Христо Христов обяснява, че през януари и февруари са предоставили за социалния патронаж допълнително по 12 хил. лева, за да могат таксите да останат 2 лева на ден за потребителите. Разликата до пълната стойност - 3,20 лв., се поема от общината.

"Към момента задържаме тези такси. Само януари и февруари сме дали около 12 000 лева за тази дейност. Ако направим една груба сметка, до края на годината са около 60-70 хил. лева допълнителни средства, които при приемането на бюджета, когато дойде време, трябва да бъдат предвидени, да бъдат гласувани, за да може да остане тази услуга." 

Предизвикателство за общините е да не изоставят нито един човек, който има необходимост от подкрепа с топла храна, подчерта пред БНР Росица Димитрова, съпредседател на комисията за социална политика на НСОРБ, директор на дирекция "Социални дейности и здравеопазване" в Община Велико Търново.

"Да не утежняваме техния бюджет, който е оскъден. Това няма как да не рефлектира върху джоба на всички живущи в съответните общини. Това е традиционна социална услуга, тя съществува устойчиво във времето."

Снимка: Радио Шумен

За 2022 г. при изразходвани 1 040 000 лева, възвращаемостта от такси е 34% и това показва изключително социалния елемент в тази услуга, коментира Росица Димитрова.

Броят на заявленията на жители на общината, които искат да ползват услугите на домашния социален патронаж, бележи изключителен ръст, уточни Димитрова.

Миналата година след анализ е била сформирана такса на ден ползвана храна за различни хранителни пакети, като най-високата цена е 6,40 лв., поясни тя.

"Тази гъвкавост дава възможност на хората всеки съобразно доходите, които получава от пенсия, съобразно количеството храна, за да няма разхищаване, да си избере този пакет храна, който иска да получава."

Снимка: Радио Шумен

За целта общината във Велико Търново не е вдигала данъци. В детската  млечна кухня заплатите на служителите се поемат от държавния бюджет, а за издръжката – закупуване, изготвяне и разнос на храната, купоните не са били повишавани, посочи още Росица Димитрова.

Патронажът остава услугата, която ни показва, че приоритет на държавната и местна политика трябва да бъде оставането на хората в домашна среда, обобщи Димитрова.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58