Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте броят на възрастните, желаещи да ползват домашен социален патронаж

Общини задържат таксите, поемат повишените разходи заради цените на храните и енергията за своя сметка

Снимка: Община Русе

Инфлацията и липсата на приет годишен бюджет затруднява дейността на домашния социален патронаж в общините от Ямболска област. Месечно услугите се дофинансират от местните бюджети, за да не се увеличи таксата за потребителите.

Повишените цени на хранителните продукти и горивата затрудняват дейността на социалния патронаж. Липсата на приет общински бюджет налага строги ограничения, подчертава заместник-кметът на Стралджа Гроздан Иванов. 

"Много трудно е да се работи без бюджет. В момента нямаме право да харчим повече от 1/12, колкото сме харчили миналата година. Тоест, ако миналия февруари сме изхарчили 20 хил. лева за патронаж, тази година имам право да изхарчим точно 20 хиляди лева. Какво обаче се случва, ако за миналата година за тези 20 хиляди лева сме могли да закупим Х броя зеленчуци, тази година Х:2, два пъти по-малко можем да купим. И ние какво трябва да направим? Да кажем на възрастните – ще спрем да ви храним, или да им вдигнем таксите, което няма как да го направим."

Снимка: Ани Петрова

"Във връзка с повишението на цените на хранителните продукти се вдигнаха се таксите на потребителите – между януари 2022-ра и януари 2023-а – с 26 лева по общата диета на потребителите. Месец януари е 111, 26 лв.", разказва Петя Панайотова, директор на Дома за възрастни хора в Ямбол, която отговаря за домашния социален патронаж.

Кметът на крайграничната община Болярово Христо Христов обяснява, че през януари и февруари са предоставили за социалния патронаж допълнително по 12 хил. лева, за да могат таксите да останат 2 лева на ден за потребителите. Разликата до пълната стойност - 3,20 лв., се поема от общината.

"Към момента задържаме тези такси. Само януари и февруари сме дали около 12 000 лева за тази дейност. Ако направим една груба сметка, до края на годината са около 60-70 хил. лева допълнителни средства, които при приемането на бюджета, когато дойде време, трябва да бъдат предвидени, да бъдат гласувани, за да може да остане тази услуга." 

Предизвикателство за общините е да не изоставят нито един човек, който има необходимост от подкрепа с топла храна, подчерта пред БНР Росица Димитрова, съпредседател на комисията за социална политика на НСОРБ, директор на дирекция "Социални дейности и здравеопазване" в Община Велико Търново.

"Да не утежняваме техния бюджет, който е оскъден. Това няма как да не рефлектира върху джоба на всички живущи в съответните общини. Това е традиционна социална услуга, тя съществува устойчиво във времето."

Снимка: Радио Шумен

За 2022 г. при изразходвани 1 040 000 лева, възвращаемостта от такси е 34% и това показва изключително социалния елемент в тази услуга, коментира Росица Димитрова.

Броят на заявленията на жители на общината, които искат да ползват услугите на домашния социален патронаж, бележи изключителен ръст, уточни Димитрова.

Миналата година след анализ е била сформирана такса на ден ползвана храна за различни хранителни пакети, като най-високата цена е 6,40 лв., поясни тя.

"Тази гъвкавост дава възможност на хората всеки съобразно доходите, които получава от пенсия, съобразно количеството храна, за да няма разхищаване, да си избере този пакет храна, който иска да получава."

Снимка: Радио Шумен

За целта общината във Велико Търново не е вдигала данъци. В детската  млечна кухня заплатите на служителите се поемат от държавния бюджет, а за издръжката – закупуване, изготвяне и разнос на храната, купоните не са били повишавани, посочи още Росица Димитрова.

Патронажът остава услугата, която ни показва, че приоритет на държавната и местна политика трябва да бъде оставането на хората в домашна среда, обобщи Димитрова.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55