Повишените цени на хранителните продукти и горивата затрудняват дейността на социалния патронаж. Липсата на приет общински бюджет налага строги ограничения, подчертава заместник-кметът на Стралджа Гроздан Иванов.
"Много трудно е да се работи без бюджет. В момента нямаме право да харчим повече от 1/12, колкото сме харчили миналата година. Тоест, ако миналия февруари сме изхарчили 20 хил. лева за патронаж, тази година имам право да изхарчим точно 20 хиляди лева. Какво обаче се случва, ако за миналата година за тези 20 хиляди лева сме могли да закупим Х броя зеленчуци, тази година Х:2, два пъти по-малко можем да купим. И ние какво трябва да направим? Да кажем на възрастните – ще спрем да ви храним, или да им вдигнем таксите, което няма как да го направим."
"Във връзка с повишението на цените на хранителните продукти се вдигнаха се таксите на потребителите – между януари 2022-ра и януари 2023-а – с 26 лева по общата диета на потребителите. Месец януари е 111, 26 лв.", разказва Петя Панайотова, директор на Дома за възрастни хора в Ямбол, която отговаря за домашния социален патронаж.
Кметът на крайграничната община Болярово Христо Христов обяснява, че през януари и февруари са предоставили за социалния патронаж допълнително по 12 хил. лева, за да могат таксите да останат 2 лева на ден за потребителите. Разликата до пълната стойност - 3,20 лв., се поема от общината.
"Към момента задържаме тези такси. Само януари и февруари сме дали около 12 000 лева за тази дейност. Ако направим една груба сметка, до края на годината са около 60-70 хил. лева допълнителни средства, които при приемането на бюджета, когато дойде време, трябва да бъдат предвидени, да бъдат гласувани, за да може да остане тази услуга."
"Да не утежняваме техния бюджет, който е оскъден. Това няма как да не рефлектира върху джоба на всички живущи в съответните общини. Това е традиционна социална услуга, тя съществува устойчиво във времето."
За 2022 г. при изразходвани 1 040 000 лева, възвращаемостта от такси е 34% и това показва изключително социалния елемент в тази услуга, коментира Росица Димитрова.
Броят на заявленията на жители на общината, които искат да ползват услугите на домашния социален патронаж, бележи изключителен ръст, уточни Димитрова.
Миналата година след анализ е била сформирана такса на ден ползвана храна за различни хранителни пакети, като най-високата цена е 6,40 лв., поясни тя.
"Тази гъвкавост дава възможност на хората всеки съобразно доходите, които получава от пенсия, съобразно количеството храна, за да няма разхищаване, да си избере този пакет храна, който иска да получава."
За целта общината във Велико Търново не е вдигала данъци. В детската млечна кухня заплатите на служителите се поемат от държавния бюджет, а за издръжката – закупуване, изготвяне и разнос на храната, купоните не са били повишавани, посочи още Росица Димитрова.
Патронажът остава услугата, която ни показва, че приоритет на държавната и местна политика трябва да бъде оставането на хората в домашна среда, обобщи Димитрова.
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
Изтеклите записи показват " циничен манталитет на хора, които се занимават с псевдодемокрация ". Това заяви в интервю за БНР Михаил Миков, бивш председател на парламента, бивш председател на БСП и бивш вътрешен министър. " В този разговор се вижда, че тези хора не би трябвало да имат претенцията да управляват страната . Ако щете, като..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало в цялата ни известна съвременна история. И за това носим вина всички. Тук няма невинни. Българското общество допусна да влезе в клопката да бъде водено за носа 30 години , на него това му харесваше...
" За да излекуваме системата, трябват коренни реформи. Тя е част от държавата и тя се пропи с корупция. В здравеопазването трябват радикални мерки. Трябва изцяло реформа в системата. Трябва демонополизация на НЗОК ". Това заяви пред БНР д-р Николай Болтаджиев - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според него трябва да..
Второкласникът Иво Чобански от Иновативно основно училище "Васил Левски" във Враца стана Ученик на годината в общината. Момчето беше отличено от местната управа за днешния празник, след като през април спечели първо място в Националната олимпиада по гражданско образование с проект за намаляващия брой на врабчетата . Подобава в Деня на..
Млади учени изследват миграцията от града към село, дори и на чужденци в български села, както и живота в защитените територии – това са гл. ас. Ивайло Марков и гл. ас. Атанаска Станчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей /ИЕФЕМ/ при БАН . "Важно е да поясним, че етнологията изследва не само традициите,..
Наградата "Букър" е най-големият успех, най-голямото международно признание , заяви пред БНР издателят на Георги Господинов – Манол Пейков. "Става въпрос за това, което Европа и светът вижда в нас. Това е гигантски успех за литературата ни". Георги Господинов взе "Букър" за "Времеубежище" Георги Господинов е голям и като човек,..
Сънародниците ни в Южна Африка ще отбележат заедно 24 май - Деня на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Там живеят над 4 хиляди българи. През 2009 година беше открито и българско неделно училище . И на 12 хиляди километра разстояние от Родината, възпитаниците на българското неделно училище "Слънчо" в Република..
"Ние сме жалка картина. Били сме по-бедни, по-гладни, много по-потиснати. Но толкова морално отвратително състояние нашето общество никога не е имало..
" Стана невъзможно да се избере правителството, което беше представено пред обществеността. Този шанс беше пропилян заради това, че се случи рискът да..
Във всяка една нормална държава думите и действията на съпредседателите на "Продължаваме промяната", за които научихме вчера, щяха да доведат до..