Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли България модерно лечение на инсултите?

Снимка: архив

България продължава да бъде рекордьор по смъртност от инсулт, а модерното лечение, което намалява риска от инвалидизиране и фатален изход, се прилага системно само в няколко болници. Това показва анализ на Българското дружество по инсулт и инициативата „Индекс на болниците“, представен по време на дискусия със специалисти и представители на държавни институции. През 2022-ра година инсулт са получили близо 42 хиляди българи, но едва 2.6 процента от тях са били лекувани по съвременните методи чрез тромболиза и тромбектомия. Пет от болниците, които са прилагали модерно лечение преди пандемията, са се отказали да го правят. 

Предотвратима с добра профилактика смъртност от инсулт и Предотвратима с модерно лечение смъртност от инсулт – и двата показателя се оценяват като голям проблем в България, според Европейския съюз, обясни доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт и началник на Клиниката по неврология в Университетската болница „Света Анна“. Лечебното заведение е едно от общо 44, които през миналата година са правили съвременната процедура тромболиза, като лечение на инсулт. А само 8 болници са прилагали метода при над 5 процента от пациентите си – към което би трябвало да се стремим на национално ниво.  

"Когато лекуваме болните без тромболиза, една пета от тях си тръгват без значима инвализност, но ако ги лекуваме с тромболиза, три пъти повече от си тръгват без инвалидност"

Липсата на достатъчно структури в болниците, които са в състояние да прилагат съвременните методи за лечение и недостатъчните опит и обучение на специалистите в тази насока, са сред основните причини хората с инсулт да не се лекуват по модерния начин. Все още няма достатъчно информация и как да се разпознават признаците на инсулта. 

"Три простички симптома, които в нормалния свят се изучават в началните класове в училище-изкривяване на лицето, внезапна слабост на ръката или промяна в говора. Те, с голяма вероятност, говорят за остър инсулт. това трябва да го знае всеки българин, защото ние сме рекордьори по заболеваемост и смъртност от инсулт"

Проблем за прилагането на процедурите тромболиза и тромбектомия има в рамката на клиничната пътека за лечение на инсулт, обясни д-р Йордан Караиванов, началник на неврологичното отделение в болницата в Кърджали. 

"Когато имаме кръвоизлови, става въпрос за часове. Ако се отсрочи за оперативно лечение след два дни, тогава пациентът ще е умрял". 

Въпреки че през 2021 година България е приела декларация за присъединяване към Европейския план за борба с инсулта, страната ни все още няма национален план, обясни още доц. Росен Калпачки. 

"Превенцията е изключително важна. Нужна ни е обща стратегия, която да интегрира всички дейности и политики за намаляване бремето на инсулта"


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп забрани създаването на дигиталния долар

Американският президент Доналд Тръмп издаде указ, с който забрани създаването на дигитален долар. Самият Тръмп каза, че заповедта му ще защити американците от рисковете от подобни валути, които, по думите му, заплашват стабилността на финансовата система, неприкосновеността на личния живот и суверенитета на страната. В документа се посочва още, че..

публикувано на 24.01.25 в 02:25

Милиони в Обединеното кралство получиха предупреждения заради много силна буря

Милиони британци получиха спешен телефонен сигнал за приближаващата буря Ейоуин, заради която ще затворят училища, ще бъдат преустановени автобусни и влакови услуги, а хората са помолени да останат по домовете си в някои части на Обединеното кралство.  Най-сериозно се очаква да бъдат засегнати Северна Ирландия и части от Шотландия, където..

публикувано на 24.01.25 в 02:18

Съдия наложи забрана на опитите на Тръмп за премахването на гражданството по рождение

Федерален съдия наложи временна забрана от 14 дни на опитите на американския президент Доналд Тръмп да премахне американското гражданство за деца на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. Според съдията указът на президента по въпроса е откровено противоконституционен.  Гражданството по рождение е включено в 14-та поправка на американската..

публикувано на 24.01.25 в 02:11

В Кюстендил планират полицейски операции за карането на тротинетки

Специализирани полицейски операции за карането на тротинетки се планират в Кюстендил за началото на пролетта. Това стана ясно на заседанието на Областната комисия по безопасност на движението. За миналата година са съставени 118 акта за управление на индивидуални електрически МПС. И от КАТ, и от Общината правят регулярни проверки по спазване..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Кипър, Гърция и Египет създават бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество

Кипър, Гърция и Египет създават тристранен бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество между тях и изпълнение на съвместни проекти и програми. Голямата цел е превръщането на Източното Средиземноморие в "глобален енергиен център". Новият бизнес съвет е в изпълнение на меморандумите между трите страни, подписани на проведената..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение в Турция. Наталия Делионова се бори с тежко онкологично заболяване . Наталия Делионова е учител в детска градина "Зора“ в Монтана, музикален педагог, автор на песни. Преди два месеца, след биопсия на гръбначния стълб, ѝ откриват метастазии по тялото. От детската..

публикувано на 23.01.25 в 21:35

Силистренската библиотека отчита успешна година

Над 3100 са регистрираните читатели за миналата година в Регионалната библиотека в Силистра, като от тях над 1900 са в ученическа възраст. Близо 90 000 са книгите, които силистренци са заели и прочели. Като за втора поредна година най-търсеното заглавие е “Времеубежище” на Георги Господинов. На специална церемония Регионална библиотека “Партений..

публикувано на 23.01.25 в 21:05