В Мадрид приключи безсрочната стачка на лекарите от първичната медицинска помощ. До споразумението с регионалните власти в испанската столица се стигна след почти четири месеца протести.
След продължителни преговори стачният комитет и регионалното здравно министерството на Мадрид стигнаха до споразумение за увеличаване на заплатите на медиците с 450 евро на месец и ограничаване на броя пациенти за общопрактикуващите лекари и педиатрите. Протестите в сектора започнаха на 21 ноември.
В системата за първична медицинска помощ в района на Мадрид от години се трупа напрежение поради липса на ресурси, обясниха участници в свиканите мащабни протести срещу състоянието на общественото здравеопазване. Обясниха, че достъпът до семейните лекари и педиатри е труден, чака се седмици и хората все по-често се обръщат към спешните отделения в болниците, които обаче също са затрупани с пациенти. Недоволните твърдят, че ситуацията в системата се е влошила през последните години, особено след пандемията. От своя страна медицинските специалисти подчертават, че опашката пред кабинетите никога не свършва и не могат да осигурят на пациентите необходимата грижа.
В хода на споровете Изабел Диас Аюсо от десницата, която е регионален лидер, заяви, че протестите са мотивирани от политически интереси – централното правителство в Испания е ляво, а в страната на два пъти тази година ще има избори – първо местни, а после и парламентарни.
В НС влиза отчет на правителството какво е купено за пожарогасене от въздуха. Министерството на отбраната съобщи, че има концепция за гасене на пожари от миналата година. Тя включва закупуване на два до три нови самолета "Спартан". Всеки от тях струва 75 млн. евро. Ген. Димитър Георгиев, зам.-началник на ВВС, обясни защо са нужни..
Заместник-кметът по финанси на София Иван Василев е информирал кмета Васил Терзиев, че има намерение да се оттегли от поста. Той му е посочил мотивите си, но не ги съобщава публично. Във Фейсбук Василев се ангажира да остане на поста до решаване на казуса със смяната на обслужващата банка на общината. Преди дни Общинска банка обяви, че..
Гръцките фермери в област Еврос очакват окончателно дългогогодишно решение с България за водата на река Арда. Няма все още споразумение с България за подаване на вода в област Еврос, заявиха пред медиите от фермерския съюз в Ористиада. При среща с областният управител са получили уверение за осигурена вода за една година, докато заместник-..
Депутатите включиха в дневния си ред повторно обсъждане на Закона за здравното осигуряване, върнат с вето на президента. Според държавния глава лимитите в здравеопазването противоречат на Конституцията. С гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-Обединена левица, "Има такъв народ" и депутатите, напуснали групата на АПС, в програмата..
Отчет за изпълнението на бюджета към края на 2024 г. ще разгледа на заседание днес Общинският съвет в Силистра. Финансовата рамка е надхвърлила 112 милиона лева, а реално са разходвани близо 99 милиона. Отчетено е положително бюджетно салдо от над 2,4 милиона лева. Капиталовите разходи са 13,2 милиона лева, като средствата са осигурени от целеви..
"През последните години имаше сериозна политическа нестабилност и смяна на управленски екипи. Това намали доверието между бизнеса и държавата. Имаме задачата да върнем вярата и доверието на бизнеса и на хората в институциите". Това заяви пред БНР Дончо Барбалов, зам.-министър на икономиката, част от Координационния съвет към Министерския съвет..
В страната по-сериозен остава пожарът край Струмяни, няма застрашени населени места и хора, а хората от село Плоски вече могат да се връщат по домовете си. Това стана ясно на брифинг на Кризисния щаб на МВР. "Ще се атакуват и местата, на които и дъждът е оказал своето влияние. Всички са в готовност на летището и чакат метеорологичните..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..