Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелено, зелено и пак зелено - ирландците отбелязват националния си празник

Пепа Николаева: Може да се учим от ирландците как да се справяме с кризи

"Ирландците, с позитивния си дух и оптимизъм ще преборят и тези времена"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Зелено облекло, зелена храна, зелена бира. Това е част от колорита на днешния ден - на Св. Патрик, в който ирландците навсякъде по света отбелязват националния си празник.

Пещера в Латвия е осветена в зелено при едно от предишните чествания на националния празник на Ирландия

Миналата година на този ден в зелено са били осветени обекти в 690 държави на пет континента. 20 емблематични обекта в 12 града на България ще грейнат в зелено по случай празника на Ирландия. 

"Ирландците са разпространили бръшляна си навсякъде по света."

Това каза в интервю за БНР сънародничката ни Пепа Николаева, която живее от 20 години в Лимерик, Ирландия.

Националният празник на Ирландия, отбелязван в Ню Йорк,  2022 г.

"Навсякъде по света има ирландци. Предприемчивата им и адаптивна душа ги е завела във всички точки на планетата. Те са много дружелюбни, бързо се сприятеляват, пускат корени."

Интересен щрих е, че заради енергийната криза тази година известни архитектурни и исторически паметници по света няма да са осветени в зелено, допълни Николаева.

"Хората очакват венеца на честванията – парада днес в Дъблин и в по-големите градове на страната. Регистрираните участници в парада са около 4000. Весело, шумно, пъстро двучасово шествие", разказа тя.

Дъблин празнува Деня на Св. Патрик, 2021 г.

Какво не знаем за Ирландия?

"Ирландците не живеят в миналото. Те го почитат, но много бързо тръгват в крак с времената, развиват се, адаптират се. Може би това слага тази мъничка държава – по площ колкото България, населението е две трети от нашето понастоящем – сред големите, икономически добре развити държави в света", подчерта сънародничката ни.

Запитана как се живее днес в Ирландия, Пепа Николаева коментира:

"Ирландците, с позитивния си дух и оптимизъм ще преборят и тези времена, ще преминат и през тези времена. Ние можем да си вземем лист хартия от тази тяхна тетрадка как да се справяме с кризите, защото те са минали през много такива."

Пепа Николаева описа и известна ирландска наздравица, която гласи: "Нека чашата ви е винаги пълна, покривът над главите ви винаги здрав и дано се озовете в рая половин час преди дяволът да разбере за смъртта ви".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40