Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцария: Ликвидната помощ за UBS и Credit Suisse "не е спасителна програма"

Автор:
Пресконференция на Карин Келер-Сутер, Ален Берсет и Томас Джордан относно придобиването на Credit Suisse от UBS
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Швейцарският министър на финансите Карин Келер-Сутер заяви, че решението на правителството да предостави ликвидна помощ на UBS Group AG и Credit Suisse е взето с цел поддържане на финансова стабилност, а не желание просто да се спаси проблемна институция.

Тя подчерта високата цена при евентуален фалит на Credit Suisse за швейцарската икономика и отбеляза, че потенциалният фалит би представлявал риск от зараза за други банки, както в страната, така и в чужбина.

Коментарите на министъра дойдоха, след като Швейцарската национална банка обяви, че предоставя "значителна ликвидна помощ", за да подкрепи придобиването на Credit Suisse от UBS Group AG.

UBS придоби Credit Suisse за 3,0 млрд. франка (3,23 млрд. щатски долара), съобщиха в неделя представители на двете швейцарски банки. Швейцарската централна банка отваря кредитна линия от 100 милиарда франка. Федералното правителство гарантира допълнителни 9 млрд. франка за UBS, в случай че централната швейцарска банка понесе загуби от сделката.

UBS ще плати около 0,76 швейцарски франка за акция под форма на собствени акции на стойност 3 млрд. франка, в сравнение с оферта от 0,25 франка за акция по-рано в неделя на стойност около 1 млрд. долара, която обаче отхвърлена от борда на Credit Suisse. Последната оферта на UBS обаче остава далеч под цената на затваряне на акциите на Credit Suisse в петък на ниво от 1,86 франка.

Като част от сделката Швейцарската централна банка се съгласи да предложи ликвидна линия от 100 млрд. франка, подкрепена от федерална гаранция за неизпълнение на задълженията на UBS, обяви швейцарското финансово министерство. Правителството също така предоставя гаранции при загуби на стойност до 9 млрд. франка, но само след като UBS поеме първите загуби за 5 млрд. франка от определени портфейли от активи на Credit Suisse.

Сделката ще доведе до създаването на една от най-големите банки в Европа. UBS има в баланса си общи активи за 1,1 трлн. долара, а Credit Suisse - за 575 млрд. долара.

Акциите на Credit Suisse се понижиха с повече от 74 процента през последната година, оставяйки пазарната капитализация в петък на едва 8 милиарда долара, по-малка от приблизително 57 милиарда долара пазарна капитализация на UBS. Това стана факт, след като клиенти на банката изтеглиха средства за 111 млрд. франка през последните три месеца на миналата година. Изтичането на депозити от Credit Suisse в края на миналата седмица пък надхвърли 10 млрд. швейцарски франка на ден.

В същото време през 2022 г. UBS реализира пеалба от 7,6 млрд. долара, докато Credit Suisse отчете загуба за 7,9 млрд. долара, заличавайки напълно цялата печалба от предходното десетилетие.

За UBS сделката циментира позицията й на най-големия мениджър на управление на благосъстояние в света с операции, обхващащи САЩ, Европа, Близкия изток и Азия. Комбинираната банкова институция ще има инвестирани активи в световен мащаб за 5 трлн. долара.

Действията на швейцарските власти бяха приветствани от Федералния резерв и от министерствата на финансите на Съединените щати и Великобритания.

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард приветства "бързите действия" на швейцарските власти. “Банковият сектор в еврозоната е устойчив, със силни капиталови и ликвидни позиции”, увери тя.

Междувременно Федералният резерв на САЩ, Централната банка на Канада, Английската централна банка, Японската централна банка, Европейската централна банка и Швейцарската национална банка обявиха, че предприемат действия за подобряване на предоставянето на ликвидност чрез постоянна доларова ликвидност чрез договорените суапови споразумения.

"За да се подобри ефективността на суап линиите при предоставяне на финансиране в щатски долари, централните банки, които в момента предлагат операции в долари, се съгласиха да увеличат честотата на операциите със 7-дневен падеж от седмични на ежедневни“, заявиха централните банки.

Операциите ще започнат в понеделник и ще продължат "поне" до края на април.

Те обясниха, че мрежата от суапови линии "служи като важен предпазен механизъм за ликвидност за облекчаване на напрежението на глобалните пазари на финансиране" и "помага за смекчаване на ефектите от такова напрежение върху предоставянето на кредити за домакинствата и бизнеса".

В съобщението се казва, че то служи като "важен предпазен механизъм за облекчаване напрежението на световните пазари за финансиране" и за намаляване на въздействието върху предлагането на кредити за домакинствата и бизнеса.

Вместо да вземат заеми на свободния пазар, британските банки ще могат да отидат директно в Bank of England и тя ще взема заеми от Федералния резерв на САЩ.

Така ще работят и банките в еврозоната, Канада, Япония, Швейцария и САЩ. Те ще имат достъп до това финансиране ежедневно.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от първоначалните общо 17.  След проведен първи тур на избор..

публикувано на 16.02.25 в 18:24

"Млади фолклорни таланти" с галаконцерт на сцената на Първо студио на БНР

Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..

публикувано на 16.02.25 в 18:17
Оот ляво надясно: вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин

Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..

публикувано на 16.02.25 в 18:10
Протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където след сблъсък с безконтролно пуснати коне загина 18-годишна девойка, архив.

Обезопасяването на пътя Кюстендил-Ябълково с мрежа, спираща животни - над 500 хил. лв.

Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...

публикувано на 16.02.25 в 17:30
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14