Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антони Райжеков: Всяка информация може да се превърне в звук

Звуковият артист представя във Водната кула в София инсталацията "До последната капка"

Антони Райжеков
Снимка: Таня Милушева

Интерактивна звукова инсталация се фокусира върху темата за алчността, за да се замислим малко повече за околната среда - че използваме повече, отколкото даваме. Автор на инсталацията във Водната кула в София е Антони Райжеков, актьор, режисьор, музикант, който живее в Залцбург.

Много често самите места са звуков инструмент. От друга страна имат интересен исторически контекст, каза Райжеков пред БНР.

В настоящата инсталация - "До последна капка", електроника улавя капките вода, падащи в металната кофа под всеки от обектите. Всеки от обектите е свързан към медицинска система, в която има разтвор с вода, поясни артистът.

Използвани са обработени, предварително записани звуци от цигулка, флюгелхорн и пиано. Капки, капещи по различно време, биват уловени от специални сензори, като това генерира звуков концерт, отбеляза Райжеков.

"Получава се изключително интересна звукова среда."

Антони Райжеков извлича звуци от всичко, включително от вируси и бактерии или новинарски статистики.

Той сподели, че в новинарския проект например е бил направен анализ на новините с помощта на изкуствен интелект, за да се разбере какви различни гледни точки има по дадени теми. ИИ ги групира и прави карта, на която се получават "дупки", или липсващи гледни точки.

Възлово е да имаме достъп до различни гледни точки, изтъкна звуковият артист.

"Много често се вглеждам в научните теории, работя с учени, често използвам и методи, които се използват в науката", разказа той в предаването "Преди всички".

Сонификацията е метод, който използва дигитална информация, като я превръща в звук, посочи Райжеков и даде пример с Гайгеровия брояч, който отчита радиация. Така по думите му бихме могли всяка една информация да я превърнем в звук.

Работите ми са концептуални, но е важно да бъдат разбирани. Голяма част от творбите са интерактивни – включват участието на публиката, посочи Антони Райжеков в предаването "Преди всички".

"Аз съм работохолик, почивам си с работа. Моите проекти са по 1-2 години, винаги са много дълги. Изискват дълго време и търпение", описа творческото си ежедневие той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Таня Милушева, БНР и личен архив на Антони Райжеков

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25