Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антони Райжеков: Всяка информация може да се превърне в звук

Звуковият артист представя във Водната кула в София инсталацията "До последната капка"

Антони Райжеков
Снимка: Таня Милушева

Интерактивна звукова инсталация се фокусира върху темата за алчността, за да се замислим малко повече за околната среда - че използваме повече, отколкото даваме. Автор на инсталацията във Водната кула в София е Антони Райжеков, актьор, режисьор, музикант, който живее в Залцбург.

Много често самите места са звуков инструмент. От друга страна имат интересен исторически контекст, каза Райжеков пред БНР.

В настоящата инсталация - "До последна капка", електроника улавя капките вода, падащи в металната кофа под всеки от обектите. Всеки от обектите е свързан към медицинска система, в която има разтвор с вода, поясни артистът.

Използвани са обработени, предварително записани звуци от цигулка, флюгелхорн и пиано. Капки, капещи по различно време, биват уловени от специални сензори, като това генерира звуков концерт, отбеляза Райжеков.

"Получава се изключително интересна звукова среда."

Антони Райжеков извлича звуци от всичко, включително от вируси и бактерии или новинарски статистики.

Той сподели, че в новинарския проект например е бил направен анализ на новините с помощта на изкуствен интелект, за да се разбере какви различни гледни точки има по дадени теми. ИИ ги групира и прави карта, на която се получават "дупки", или липсващи гледни точки.

Възлово е да имаме достъп до различни гледни точки, изтъкна звуковият артист.

"Много често се вглеждам в научните теории, работя с учени, често използвам и методи, които се използват в науката", разказа той в предаването "Преди всички".

Сонификацията е метод, който използва дигитална информация, като я превръща в звук, посочи Райжеков и даде пример с Гайгеровия брояч, който отчита радиация. Така по думите му бихме могли всяка една информация да я превърнем в звук.

Работите ми са концептуални, но е важно да бъдат разбирани. Голяма част от творбите са интерактивни – включват участието на публиката, посочи Антони Райжеков в предаването "Преди всички".

"Аз съм работохолик, почивам си с работа. Моите проекти са по 1-2 години, винаги са много дълги. Изискват дълго време и търпение", описа творческото си ежедневие той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Таня Милушева, БНР и личен архив на Антони Райжеков

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30