До близо 280 милиарда долара достигна помощта на Швейцария за Credit Suisse и UBS след сливането им. Във швейцарски франкове сумата достига приблизително 260 милиарда.
Сделката, с която се облигационерите на закъсалата Credit Suisse губят 17 милиарда долара, бе определена като "сватба с пистолет, насочен към главата", а Асоциацията на служителите на швейцарските банки обяви, че е "дълбоко шокирана" от новината, съобщена късно снощи. Тогава дойде и анонсът, че Федералният резерв, Европейската централна банка и още четири централни банки предприемат нови мерки за подобряване на глобалния достъп до доларова ликвидност.
"Зомбито изчезна, но се роди чудовище", написа "Нойе Цюрихер цайтунг", след като бе обявено сливането на двете швейцарски банки, с което се слага край на 167-годишната история на Credit Suisse.
"Фалит на системно важна в глобален мащаб банка би довел до непоправими икономически последици в Швейцария и по целия свят. По тази причина трябваше да предприемем отговорни стъпки в името на всички останали. Федералният съвет е убеден, че поглъщането на Credit Suisse от UBS дава основата за по-добра стабилност и в Швейцария, и в световен план", заяви министърът на финансите на страната Карин Келер-Сутер и добави:
"Правителството дава на UBS гаранции срещу рискове в размер на 9 милиарда швейцарски франка. Става дума за потенциални загуби във връзка с много специфично портфолио, което банката поема като част от транзакцията".
Една от първите реакции на среднощната сделка дойде от асоциацията на банковите служители, които призоваха UBS да не прибягва до масови съкращения. На фона на тази негативна реакция Европейската централна банка одобри сделката и припомни, че банковият сектор в еврозоната е "устойчив", въпреки че в началото на европейската търговия банковите акции изгубиха от стойността си. В края ѝ обаче UBS възстанови част от загубите, а Уолстрийт отвори с разнопосочни сигнали.
От една страна инвеститорите още обмислят случващото се в Швейцария, от друга – гледат към редовното заседание на Федералния резерв, на което се очаква решение за лихвената политика на централната банка. Именно агресивните лихвени повишения бяха в основата на фалита на Silicon Valley Bank и Signature Bank, както и на турбуленциите във First Republic Bank.
Това е и една от причините Фед, заедно с ЕЦБ и централните банки на Швейцария, Великобритания, Канада, Япония, че преминават към възможност за ежедневни суап линии – т.е. линии за предоставяне на доларова ликвидност, към които обаче няма особен интерес в първия ден.
"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov". "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..
Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава. Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..
Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..
Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..