Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има една-единствена опция Китай директно да се намеси в този конфликт – ако неговата сигурност бъде засегната"

Доц. Искрен Иванов: Китай няма никакъв интерес Русия да загуби тази война

"Китай има нужда от този огромен щит, този огромен буфер пред западното влияние, който в момента е Русия"

Искрен Иванов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Оттук нататък по-важно ще бъде посещението на китайския президент Си Цзинпин и срещата му със Зеленски. Интересно е какви гаранции може да даде Китай на Украйна и какво ще предложи Пекин на Киев.

Това каза в интервю за БНР доц. Искрен Иванов, политолог, университетски преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

"Ако там може да се постигне взаимноизгодно предложение, тогава шансовете за разрешаването на този конфликт рязко нарастват. Всичко зависи от това докъде Китай е готов да стигне, за да не разваля отношенията си с Руската федерация. Но виждайки това, което се случва в Москва, аз съм по-скоро песимист. Защото Пекин няма никакъв интерес да изгуби партньор като Москва."

Си Цзинпин и Владимир Путин в Москва, 20 март 2023 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

От срещата с Путин преподавателят очаква препотвърждаване на добрите отношения в икономически и стратегически план с Руската федерация, защото Китай има интерес от това, както заради ресурсите, така и заради  ядрения чадър, който Москва осигурява на Пекин. На второ място той открои очакването китайският лидер да се опита да въздейства върху руския президент този конфликт да бъде разрешен, защото Китай има свой план как да приключи войната. Според Иванов отношенията между Русия и Китай ще тръгнат към още по-голямо сближаване, но не и към съюз.

Китайската позиция за мирното разрешаване на конфликта в Украйна би довела до връщане на положението отпреди войната и след края на Студената война, отбеляза политологът.

"Китайската външна политика не е насочена към военна хегемония, а по-скоро към икономическо влияние. (…) Китай има интерес от това Русия да остане такава, каквато е в момента. Китайците добре разбират, че ако нещо се случи в Русия, ако Путин бъде сменен, ако в по-дългосрочен план стартират дезинтеграционни процеси и Руската федерация тръгне към разпад, тогава Китай става много уязвим към западното влияние. Ако Русия падне, китайците добре разбират, че Западът ще се насочи към тях. Ето защо Китай няма абсолютно никакъв интерес Русия да загуби тази война, но и няма интерес от това Русия да навлезе рязко в Европа, защото тогава китайските пазари рязко ще се сринат."

Владимир Путин на срещата с китайския лидер Си Цзинпин, 20 март 2023 г.   Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пекин няма никакво сериозно влияние върху Москва. Когато президентът Путин е уверен в това, че иска да направи нещо, той го прави и го виждаме, подчерта доц. Искрен Иванов. По думите му Русия следва линия, която няма намерение да променя, затова и Си няма да окаже натиск върху Путин.

"Защото Китай има нужда от този огромен щит, този огромен буфер пред западното влияние, който в момента е Русия."

Си Цзинпин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Доц. Иванов смята, че неутралитетът на Китай няма да се промени, защото противното означава влизане на войната и забавяне на възхода, а Китай няма интерес от такава стъпка.

"Има една-единствена опция Китай директно да се намеси в този конфликт – ако неговата сигурност бъде засегната, примерно утре Тайван обяви независимост, или Западът се опит ада установи още по-сериозен контрол върху Тайван. Тогава Китай решително би се намесил на страната на Русия с оръжие, с технологии. Китайските технологии са по-напред от западните. Ако Русия получи достъп до китайски технологии, нещата могат да станат наистина сериозни."

За китайската външна политика няма значение политическия режим на партньорите, важното е сътрудничеството да е взаимноизгодно, посочи още Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51