Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Иван Моллов: Има сериозни рискове пред изпълнението на ВиК инфраструктурните проекти

Снимка: Личен архив

Има сериозни рискове за изпълнението на ВиК инфраструктурните проекти, за които липсва индексация. Това заяви пред БНР инж. Иван Моллов, заместник-председател на Камарата на строителите.

Той е категоричен, че тези проекти трябва да се реализират, като необходимите средства за индексацията им е 450 млн. лв. Ако не успеем да ги завършим обаче, има голяма опасност и парите, които вече сме получили по линия на еврофинансирането, да се наложи да ги връщаме, предупреди той в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

"В последните 10-15 години ВиК инфраструктура се изграждат основно по линия на финансиране от ЕС, по-специално ОП "Околна среда". По отчета от вчера разплатените средства към момента са около 63%. Ние сме в последната година на допустимост на разходите. Това е последната година, в която може да се разплащат средства и да се финансират тези проекти, тяхното изпълнение, със средства от ЕС", обясни инж. Моллов.

По думите му проектите са започнали с голямо закъснение. Програмният период е до 2020 г., а реалното строителство започна в края на 2019 г., което е предпоставка за такова ниско ниво на разплащане, което говори и за нивото на реалното изпълнение, уточни той.

"Изпълнението е силно затруднено, почти невъзможно, поради рязкото и главоломно нарастване на цените на строителните материали. Увеличението на цените надхвърли 50%, а в някои случаи и над 100%. За ВиК-материалите увеличението е около 45-50%. Към това трябва да добавим и рязкото повишение на цените на горивата и енергоносителите, което рефлектира върху базисния материал за строителството - инертните материали, които повишиха цената си от началото на годината с 50%, а те участват във всяко строителство". 

Това, което ние настоявахме в продължение на повече от година, е да има обективна методика, по която тази индексация да се извършва, съобразно реалното изменение на цените на пазара, подчерта инж. Иван Моллов. По думите му това трябва да отразява реално случващото се на пазара. 

Той припомни, че през септември е била приета методика, която в голяма степен отчита исканията на Камарата на строителите. Според него тя е достатъчно обективна. Проблемът обаче е, че след нейното приемане, никой не каза откъде ще се осигурят средствата за реализацията й, подчерта експертът. Той не знае да има индексация за нито един инфраструктурен проект във ВиК-сектора до момента

"Оперативните прорами определят някакъв ресурс, който очакват да бъде неусвоен, и да бъде пренасочен за индексация. Това са тези 15%, които са крайно недостатъчни". 

Според него разликата между тези 15% и реалното поскъпване трябва да бъде поета от държавния бюджет, за да се довършат проектите:

"Предлагаме част от този бюджет да бъде пренасочен за индексиране на цените по тези договори, които в момента вървят. Това може да стане или чрез предоставяне на тези средства към ВиК Холдинга, или директно предоставянето им към ВиК операторите. Има изрична нотификация от ЕК, че финансирането на изграждането на публични активи не се третира като държавна помощ. Така че това е абсолютно допустимо". 

По думите му ВиК Холдингът има пари, но той не може да инвестира в активи, които не са негова собственост:

"ВиК Холдингът не може да насочи средства от собствения си капитал, но това може да бъде направено от бюджета на капиталовата програма на МРРБ".

"По ОП "Околна среда" нашите изчисления показват, че са необходими около 450 млн. лв. Има голямо количество инфраструктурни проекти, които се финансират по други оперативни програми, за които ние нямаме информация", коментира още инж. Моллов. 

Същественият проблем, върху който ние продължаваме да не намираме решение, е необходимите инвестиции, които трябва да се направят във водна инфраструктура, съобщи той. Според него това няма как да се случи по друг начин, освен през цената на водата

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тодор Петров: Вече няма рискови секции, има рискови общини

На тези избори дефинирахме точния брой на купените гласове. Това заяви пред БНР Тодор Петров, координатор на платформата "Ти броиш". " Един човек с 2% рейтинг, какъвто е Пеевски, взе 150 хиляди гласа – толкова има към момента.  Не просто се изкривиха резултатите. Ще наблюдаваме силно фрагментиран парламент, който няма да представлява волята на..

публикувано на 28.10.24 в 06:59

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

" 8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои ". Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се..

публикувано на 27.10.24 в 23:56

Щефан Майстер: Москва използва всичко, което може да разклати Германия

"Който проявява разбиране към Путин, проявява разбиране и към Хитлер." Думите са на руския писател в изгнание Дмитрий Глуховски в наскорошно интервю за германска телевизия. "Putin-Versteher", т.е. "разбиращи Путин", вече е трайно навлязло понятие в Германия. Отнася се до онези политици, които по примера на бившия канцлер социалдемократ Герхард..

публикувано на 26.10.24 в 12:53

Двама западни експерти за хоризонтите пред БРИКС

Без значителни резултати приключи срещата на БРИКС в Казан, където Русия като ротационен председател на блока, основан от нея заедно с Бразилия, Индия и Китай, се надяваше да демонстрира единство, алтернатива и най-вече превъзходство над западния модел. Блокът се стреми да привлече все повече държави, като в началото на годината се разшири с..

публикувано на 26.10.24 в 10:43

Най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи - изчислителни

Изчислителни са най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи. Това посочи като проблем председателят на Районната избирателна комисия в Бургас Фани Семерджиева.  Според нея секционните комисии грешат при попълването на точка 4б в протокола, която е за недействителните бюлетини и от там не им излизат контролите...

публикувано на 26.10.24 в 08:25

50+ - новият сребърен капитал на Европа

"Платформата "Млади таланти 50+" е за тези, които вярваме, че за възможностите за ново начало или за успешно професионално развитие, са важни опитът и желанието за работа . 50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него , който подкрепяме с обучения, предложения, условия съобразени с опита, нуждите и хоризонта на..

публикувано на 25.10.24 в 11:51

Чатбот ще помага на младите за първата им работа

Темата за функционалната грамотност е много важна. Тя не е достатъчно застъпена в дневния ред на обществото, а тя е разковничето за развитието на всички.  Това заяви пред БНР Дария-Лора Дачева, председател на Сдружение "Синтезис", което утре ще представи новия си проект "Роден да бъдеш", чиято цел е да се улеснят младите хора при търсенето и..

публикувано на 25.10.24 в 11:09