Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев отказа да отговори на въпрос дали България ще арестува Путин, ако той влезе на наша територия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът Румен Радев отказа да отговори на въпроса дали България ще арестува руския президент Владимир Путин, ако влезе на наша територия. Миналата седмица Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за ареста на руския лидер.

"Първо, вие знаете, че отношенията в момента между държавите членки на ЕС и Русия не са такива, че да предполагат посещение на президента на Руската федерация. Така, че въпросът ви към момента е безмислен",каза държавният глава Румен Радев след края на Европейския съвет в Брюксел.

Вчера Унгария заяви, че няма да арестува руския президент Владимир Путин, ако той влезе на нейна територия.

Държавният ни глава отново заяви, че България няма да участва в общата поръчка за доставка на 1 млн. снаряди 155 мм за Украйна.

"България е част от общата политическа рамка за подкрепа на Украйна заедно с всички държави членки. Заедно с всички държави членки ние сме приели тези заключения от вчера, но всеки, който иска индивидуално, реално да участва в доставката на тези един милион снаряда като обща поръчка за Украйна, отива в Европейската агенция по отбрана и там сключва споразумение. Държавите са описани там. България не е сред тези 17 държави".

По темата за вноса на украинска селскостопанска продукция у нас, Румен Радев заяви, че експортът на стоки от Украйна не трябва да изкривява нашия пазар и да вреди на нашите селскостопански производители.

"Разбираме напълно необходимостта да предоставим транспортни коридори на Украйна за износ на селскостопанска продукция за трети страни, но това не трябва да изкривява нашия пазар и да вреди на нашите селскостопански производители", каза президентът.

Президентът Румен Радев също така заяви, че България ще поиска допълнителна помощ от Европейската комисия за щетите върху нашето земеделие заради коридорите от Украйна към трети страни:

"Ние вече поставихме веднъж въпроса. Има съгласувана целева помощ за 56 милиона евро, от които България получава 16 милиона. Тя е за най засегнатите страни в близост до Украйна, но това съвсем не е достатъчно. Затова заедно с Румъния, Унгария, Словакия и Полша на този съвет ние настояхме за много по голяма помощ, която да съответства на щетите, които търпят нашите земеделски производители и това ще бъде обект на сериозно разглеждане в европейската комисия".

Президентът е поставил и въпроса за нагнетения скъп газ през миналото лято в хранилището в Чирен, какъвто проблем имат и други държави:

"Газ, който в момента е три пъти по-скъп от сегашните цени и неговото вадене означава, че ние наистина да вдигнем цените на газа, който продаваме в момента. това е сериозна тема и тук ще бъде обект на анализи и евентуално решение от страна на ЕК, така че да окаже помощ на държавите".

Очаква се от април да започне изпълнението на помощта на Комисията за укрепването на българо-турската граница, което председателката Урсула фон дер Лайен определи като приоритет по отношение на борбата с нелегалната миграция.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Узунова: Уни Линдел е изключително добра в създаването на камерен криминален роман

Романът "Целувката на дявола" на норвежката писателка Уни Линдел грабва с много неща. Той е в типичен стил за авторката, защото има заплетена мистерия на жестоко убийство на привлекателна жена с противоречив характер, каза преводачката на книгата Галина Узунова в интервю пред БНР. Творбата на Уни Линдел се радва на интерес на есенната..

публикувано на 11.09.25 в 13:53
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: За момента няма основание за задействане на член 5 от Договора за НАТО

Осъждаме непровокираното нарушаване на въздушното пространство, каза министър-председателят Росен Желязков, който е на посещение в град Симитли, по повод вчерашното навлизане на дронове в полското въздушно пространство. Това съобщи БТА. Желязков за въвеждането на еврото: Налице са всички предпоставки процесът да премине плавно "Нашата позиция..

публикувано на 11.09.25 в 13:47

Величка Таседжикова: Ако ученикът учи уроците всеки ден, няма да има проблем на НВО

Трябва да разсъждаваме на национално ниво и да подготвяме младите хора за работа в училище – за учители. Трябва да се предприемат мерки, защото вече сме закъснели. Това каза Величка Таседжикова, директор на столичното 70. ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в интервю пред..

публикувано на 11.09.25 в 13:16
Христо Гаджев

Христо Гаджев: Случилото се в Полша е ненужна и непровокирана ескалация от страна на Русия

Председателят на парламентарната Комисия по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС определи навлизането на руски дронове в полското въздушно пространство като абсолютно ненужна и непровокирана ескалация на напрежението от страна на Руската федерация. "НАТО е готова и всички нейни членки сме готови да защитим територията на Алианса и показахме, че..

публикувано на 11.09.25 в 13:01
Премиерът Росен Желязков в Благоевград, където участва в дискусия, част от Националната информационна кампания за въвеждане на еврото - 11 септември 2025 г.

Желязков за въвеждането на еврото: Налице са всички предпоставки процесът да премине плавно

Премиерът Росен Желязков заяви, че системите в страната са подготвени за въвеждане на еврото, налице са всички предпоставки процесът да премине плавно, ако не бъде "политически истеризиран". По думите му за целта е важно да има стабилност и правителството прави всичко възможно да осигури нормално функциониране на държавата.  " Разбира се,..

публикувано на 11.09.25 в 13:01

18 г.: Радио София празнува рожден ден с музика и демонстративен тенис турнир

С демонстративен тенис турнир в Борисовата градина Радо София ще отпразнува рождения си ден – 18 години. В празничния турнир ще играят любими имена от музикалната и артистична сцена на България, съобщи водещият и музикален редактор в Радио София Мартен Роберто в "Преди всички". И празничните и спортни емоции ще бъдат акомпанирани с много..

публикувано на 11.09.25 в 12:55
Атанас Славов и Надежда Йорданова в НС, на втори план вдясно е Джейхан Ибрямов.

ПП-ДБ предлагат изменения в Закона за съдебната власт

По-широк кръг от органи, включително една пета от народните представители да могат да инициират освобождаването на главния прокурор. Това предвиждат промени в Закона за съдебната власт, които депутати от ПП-ДБ внасят в Народното събрание. Към момента само министърът на правосъдието и трима от членовете на ВСС от прокурорската колегия могат да..

публикувано на 11.09.25 в 12:45