Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Москва и Пекин ще направят всичко възможно да се възползват от дълбоката поляризация на американската политика"

Огнян Минчев: Затъването на САЩ в Ирак отвори стратегически вакуум, Русия и Китай се еманципираха от Запада

"Ако през 80-те години президент не бе Роналд Рейгън, а Доналд Тръмп, съветският комунизъм още щеше да властва над Русия и половин Европа"

Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

Интервенцията в Ирак има съдбовно значение за ролята на Америка в първите две десетилетия на 21. век. Тази кампания прекъсна успешното настъпление на САЩ в тяхната роля на водеща световна сила след края на Студената война.

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев

"До такава степен бяха мощни стратегическите позиции на САЩ и Западна  Европа, че Русия си даваше ясно сметка, че нейните шансове са в практично партньорство със Запада. Затъването на Америка в Ирак, в пясъците на иракската пустиня, на иракската гражданска война, даде възможност на Русия, Китай, Иран и на редица други фактори в международния живот да се еманципират контрола на хегемонния Запад и на практика да формират този хаотичен международен ред, на който "се наслаждаваме" днес."

статуи на бившия иракски президент Саддам Хюсеин  Снимка: ЕПА/БГНЕСМногополярността, която е толкова активно пропагандирана от Пекин, Москва и други столици, представлява липса на международни правила и възможност за конфликти, които не са регулирани от каквито и да е норми на международни отношения, допълни политологът.

Интервенция в Ирак осуети една друга стратегия, разработвана от Вашингтон в края на 20-и и началото на 21. век, която включва разпространението на атлантическата система за сигурност не само върху Източна Европа – бившите сателити на Съветския съюз, но и в самото постсъветско пространство, изтъкна Огнян Минчев в предаването "Събота 150".

Владимир Путин Снимка: ЕПА/БГНЕС

"В този контекст, самата Русия, заобиколена от тази атлантическа система за сигурност, нямаше да има друга разумна алтернатива, освен да бъде партньор и да се стреми да бъде съюзник на атлантическия свят, за да може да гарантира собствената си национална сигурност. Затъването на САЩ в Ирак отвори много сериозен стратегически вакуум в международната сигурност и глобалните отношения, в който хора като Владимир Путин, в Пекин, Техеран и на други места видяха своя прозорец от възможности да се еманципират от западния патронаж и да развият своя собствена стратегическа визия - вече за съперничество, а не за сътрудничество със Запада."

В продължение на две десетилетия руският президент получи от Запада всичко, което поиска, чрез разширяване на сферата от ултиматуми, смята Огнян Минчев.

Ако на Путин бъде даден картбланш в Украйна, следващата стъпка ще бъде Прибалтика, Молдова, България, Сърбия и т.н., допуска политологът.

Доналд Тръмп Снимка: БТА

"Москва и Пекин ще направят всичко възможно да се възползват от дълбоката поляризация на американската политика. Има силна мобилизация на двата крайни полюса на американското обществено мнение, което прогаря, не позволява концентрация в политическия център и създаването на разумна двупартийна позиция. Особено опасна и заради това много харесвана от Москва и Пекин е позицията на Доналд Тръмп. Със своя бизнес изолационизъм. Той тези възгледи ги споделя още от 80-те години – че Америка трябва да се грижи за себе си и нейните отношения с другите трябва да бъдат изградени на бизнес основа – плащаш си, пазим те. Ако през 80-те години президент не бе Роналд Рейгън, а Доналд Тръмп, съветският комунизъм още щеше да властва над Русия и половин Европа", коментира политологът.

Тръмп неслучайно днес атакува интервенцията на САЩ в Ирак – това е един от най-удобните за него примери за провал на американския интернационализъм, подчерта доц. Минчев.

"Тръмп не атакува Рейгън, атакува точно Буш и неговата атака към Ирак, която доведе до рухване на потенциала на САЩ да бъде водещата сила в един нов американски век. Това ще бъде битка, която ще се разгръща пред очите ни през следващата година."

Снимка: БТА

Тръмп е наистина изолационист, Де Сантис е близък до по-крайния консерватизъм на Тръмп, но е много по-гъвкав и е интернационалист. Движението MAGA (Да направим Америка отново велика) контролира около 40% от гласовете на активните републиканци и е много трудно да вземеш номинацията на Републиканската партия и да мобилизираш за победа, ако тези 40% не бъдат убедени, че ти си техният кандидат, поясни Минчев, който очаква интересна кампания за президентските избори в САЩ догодина. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52