Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ваня Тагарева: Васил Терзиев продължава да се прави на жертва

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Васил Терзиев продължава да се прави на жертва. Това заяви пред БНР д-р Ваня Тагарева - председател на общинската комисия по обществен ред и сигурност, зам.-председател на Столичния общински съвет. 

"Подкрепихме бюджета, който беше предложен от кмета Васил Терзиев, като разбира се направихме съответните изменения, допълнения и промени - нещо, което винаги се случвало. Бюджетът формира политики както на политическите групи, така и на кмета на Столична община. Терзиев не обсъди бюджета си, както в предходните години се е правило. Внесе се един бюджет и се налагаше силово волята на администрацията на Столична община, както и неговата, заедно с тази на екипа му", коментира тя.
Бюджетът на София е приблизително 3 млрд. лв., посочи д-р Тагарева. И отбеляза, че е имало сериозно подценяване в приходната част:

"Съвсем балансирано ние сме предложили съответните увеличения". 

По думите ѝ близо 10 млн. лв. допълнителни средства ще дойдат от данъка, свързан с недвижимото имущество. Има увеличения и в данъка за туристите, които посещават столицата.

Администрацията и Васил Терзиев предвиждат намаляване в средствата за здраве и сигурност, както и в секторите образование и култура, посочи Тагарева и изтъкна: "Нашите предложения предвиждат повишаване на парите в тези сектори". Тя обясни и за съкратените с 50 млн. лв. разходи от бюджета.

Към момента в общинските лечебни заведения няма напрежение, каза още зам.-председателят на СОС относно повишаването на заплатите в градския транспорт и евентуалното такова настояване и за други сектори. 

"Надявам се да не последва такава вълна от недоволство и при други сектори".

В предаването "Преди всички" Ваня Тагарева коментира и проблема с "локалите". Тя го определи като много сериозен. По думите ѝ трябват законодателни промени. И изтъкна, че законодателството, свързано с противообществените прояви сред малолетните, не е актуализирано от повече от 30 години. Според нея трябва да се дадат повече възможности на институционално ниво за работа с тези младежи, както и да има по-сериозни санкцииТагарева смята, че проблемът е в резултат от липсата на адекватно родителстване
От днес до 1 юни, в чест на празника на децата, в София ще се проведе "Кидс експо" пред Храм-паметника "Св. Александър Невски". Столична община подкрепя събитието. Това е голямо събитие за нашия град, подчерта Тагарева. А един от организаторите на събитието - Адриана Попова, разказа какво предлага изложението за малките и големи посетители. 

Изложението е насочено към избора на децата за спорт и образователни занимания. Достъпът е безплатен. 

Цялото интервю на Диана Дончева с д-р Ваня Тагарева и Адриана Попова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Започва кампания срещу плановете за мегаферма за кокошки край Дебелец

Започва кампания срещу изграждането на първата мегаферма за кокошки носачки у нас, в която е планирано да се отглеждат 1 милион и 150 хиляди птици. Инициативата стартира в Световния ден на селскостопанските животни 2-ри октомври.  Кампанията е на сдружение КАЖИ , което разкри случая с насилниците на животни от Перник, както и години наред водеше..

публикувано на 02.10.25 в 02:56

Гергана Дойчинова: Правим събития с хората с увреждания, а не за тях

Тази събота на 4 октомври ще стартира отборното планинско състезание "По стъпките на Алеко с приятел", в което ще се включат и отбори с деца с двигателни увреждания със съдействието на фондация "Ела и ти" и нейната създателка Гергана Дойчинова. По-рано тази година - на 10 юли, за първи път тя и доброволци направиха първото качване на момче с..

публикувано на 01.10.25 в 11:23
Физкултурният салон на 100 ОУ

Новият физкултурен салон на 100 ОУ "Найден Геров" в София стои заключен вече година и половина

Вече година и половина новият физкултурен салон на 100 Основно училище "Найден Геров" в столичния район "Сердика" стои заключен . "На този етап нямаме никаква информация кога точно би се случило да отворим физкултурния салон ". Това заяви пред БНР директорът на 100 Основно училище "Найден Геров",  Росен Богомилов : "Година и половина стоим и..

публикувано на 01.10.25 в 11:16

Изплащат пенсиите от 7 до 20 октомври

От 7 до 20 октомври ще се плащат пенсиите в пощенските станции през този месец.  На 2 октомври ще се изплатят обезщетенията за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст. 15 октомври е датата за плащане на обезщетенията за безработица.

публикувано на 01.10.25 в 09:52

Пламен Димитров: Отстрани им се радваме, но скоро ще чакаме още по-големи успехи

" Имаме прекрасни идеали за постижения, сега те се олицетворяват от този отбор, постигащ резултати. Иска ни се да сме такива постоянно, но те са рядък проблясък и ние сега им се радваме, защото те по един или друг начин ни карат да си напомняме, че трябва да се обичаме, иначе ще боледуваме дълго ".  Това коментира пред БНР психологът Пламен..

публикувано на 30.09.25 в 18:31

Венцислав Георгиев: Дигиталният тест по математика за шестокласниците не е толкова страшен

" За изненадващия дигитален тест по математика за всички шестокласници в страната бяхме информирани още в началото на септември месец и започнахме подготовката за това дигитално външно оценяване, което не е толкова страшно , във връзка с обучението на учениците в шести клас". Това каза пред БНР Венцислав Георгиев , директор на..

публикувано на 30.09.25 в 11:45
Софийски подлез, превърнат от бездомници в спалня

Минка Йовчева, СО: Не сме върнали бездомник, който има нужда от подслон

Официална статистика за броя на бездомните в София няма . Целогодишно работим за това да няма хора на улицата, увери в интервю за БНР Минка Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Столичната община има политика за осигуряване на подслон за тези лица. Мобилният екип работи целогодишно ,..

публикувано на 30.09.25 в 11:32