Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелският военен министър зове Нетаняху да отмени спорната съдебна реформа

Бенямин Нетаняху
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелският военен министър призова премиера Бенямин Нетаняху да отмени спорната съдебна реформа, предизвикала масови протести в страната.

Според Йоав Галант, социалното недоволство застрашава сигурността на Израел. В кратко телевизионно обръщение Галант нарече реформата "ясна, непосредствена и осезаема опасност" и допълни, че военнослужещите са ядосани и разочаровани до степен, която не е виждал.

Спорната реформа цели ограничаване на правомощията на съдебната власт. Според противниците й, тя нарушава демократичните принципи. Тя дава възможност парламентарно мнозинство да отменя решение на Върховния съд.

Въпреки нарастващото недоволство, Нетаняху, който е подсъдим за корупция в предишни негови мандати, не се отказва от реформата.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Индия изстреля най-тежкия си спътник досега

Индия изстреля най-тежкия комуникационен спътник в историята си - поредна стъпка в амбициозната ѝ космическа програма, предаде Франс прес. Спътникът CMS-03 беше изведен в орбита от космодрума Шрихарикота в южния щат Андхра Прадеш. С тегло около 4 410 килограма, CMS-03 е „най-тежкият комуникационен спътник, изстрелван някога от Индия, подчерта..

публикувано на 02.11.25 в 22:05

Тежка катастрофа на бул. "Витоша" в София

На столичния бул. "Витоша" 93 мощен автомобил се е сблъскал с поне 6 други коли, съобщиха потребители във Фейсбук групата "Катастрофи в София". Очевидец твърди пред bTV, че дрегерът, с който е бил тестван шофьорът e отчел 1,7 промила алкохол.  Причинителят на инцидента пък заявявал, че е управлявал колата си с не повече от 50 км/ч. От СДВР..

публикувано на 02.11.25 в 21:19

Полиция блокира изходите на Ловеч, издирва избягал затворник

Полиция блокира изходите на град Ловеч. Причината - издирва се един от двама затворници, избягали от затворническото общежитие.  Вторият беглец е заловен на територията на града малко след сигнала за бягството им, подаден в 18 ч.  Издирването продължава.

публикувано на 02.11.25 в 21:09
Бенямин Нетаняху

Израел предупреди ливанците да очакват нови бомбени удари заради "Хизбула"

Израел предупреди ливанците да очакват нови бомбени удари, ден след като четирима души загинаха при израелска атака. Премиерът Бенямин Нетаняху обвини властите в Ливан, че не спазват задължението си по примирието отпреди година, което изисква шиитската групировка Хизбула да предаде оръжието си: "Хизбула търпи нови удари, но се опитва да се..

публикувано на 02.11.25 в 21:06

След санкциите от САЩ срещу "Лукойл" и "Роснефт": Турция купува все по-малко руски петрол

Турция купува все по-малко руски петрол, откакто Съединените щати обявиха санкциите срещу "Лукойл" и "Роснефт", съобщават източници на агенция Ройтерс. След началото на руското нашествие в Украйна и последвалите европейски санкции, Турция се превърна в третия по големина купувачи от Русия след Индия и Китай. През първите 10 месеца на тази година..

публикувано на 02.11.25 в 20:44

Съдът отмени глоба от 220 000 лева, наложена на ТЕЦ "Бобов дол" от РИОСВ

Глоба от 220 000 лева, наложена на ТЕЦ "Бобов дол" от РИОСВ и потвърдена на първа инстанция от Районен съд-Дупница, беше отменена с решение на Административния съд в Кюстендил. Решението е окончателно.  Наказателното постановление от 220 000 лева за "ТЕЦ - Бобов дол" е след проверка от РИОСВ, извършена извънредно по сигнал на 15 октомври 2024 г.,..

публикувано на 02.11.25 в 20:13

Надзорният съвет на НОИ отново ще гледа предложението за ръст на осигурителната вноска

Предлаганото увеличение на осигурителната вноска с 2 процентни пункта ще бъде обсъдено утре от Надзорния съвет на НОИ. Няма промяна в други параметри на бюджета на общественото осигуряване. Пенсиите ще се осъвременят от първи юли по Швейцарското правило  с между 7 и 8 процента. На по-късен етап ще се изчисли точният процент.  От 1 януари..

публикувано на 02.11.25 в 19:03