"Колеги историци са ме питали дали мога да им преведа цени от далечни исторически периоди в стойности, понятни днес. Макар да твърдим, че сме нация на 1300 години, живеем в нашето ежедневие и трудно успяваме да се сравним с предишни периоди. За да можем да рационализираме това, което изживяваме сега, което изглежда като хиперкатаклизъм. Но сме преживявали значително по-големи кризи, както в 90-те години, например. Споменът за тях избледня и сега си мислим, че сме в дъното на дъното".
Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов.
Доц. Ралица Ганева, икономист и статистик, допълни, че за лева се мисли като за една и съща валута от самото му въвеждане след Освобождението до днес, но най-голямото предизвикателство при пренасянето на стойности от миналото във времето се крие във превалутирането, тъй като от тогава имаме четири смени на стойността на валутата.
Доц. Иванов и доц. Ганева са част от авторски екип, направил изследване за потреблението и издръжката на живот 270 години назад от днешна дата.
"Конструирахме пазарска количка с 12 хранителни продукта - най-базовите, включително вино и ракия - по половин литър, за да сме по-обективни. Интересното е, че през 70-те години сме могли да си купим 10-11 такива пазарски колички с една средна заплата. С минимална заплата е могло да се купят 5 такива колички, а със средна пенсия - 4 или 5. През 80-те вече сме могли да си купим 14 такива колички. Така посрещаме и демокрацията. Минималното заплащане и пенсията стигат за 6-7 колички. Но доходът ни не отива само за пазарски колички, плащаме битови сметки, имаме и други разходи. Този ориентир е условен. Интересна е носталгията по времето, тъй като обективните числа показват за годините на Прехода, с изключение на тежките 90-те, че със средна заплата можем да си позволим 22 пазарски кошници. Хората с минимални доходи - 10 кошници. През най-новото време пенсионерите изостават като покупателна способност от хората с минимални доходи. Това обяснява, че възрастното население изпитва носталгия. Другата причина за изпитване на носталгия се обяснява със сравнителния момент, тъй като през социалистическия период не се сравнявахме с никого. Третата причина за носталгия е самият бит - 70-80-те години голяма част от населението отглежда хранителни продукти в собствено стопанство. Над 2/3 от домакинствата обработват земя и отглеждат зеленчуци. Половината домакинства гледат собствени животни", каза още доц. Ганева в предаването "Неделя 150".
"Може би, защото много от обещаваните проекти за светло бъдеще се оказват илюзорност. Като представител на едно доскоро традиционно аграрно общество българинът предпочита малкото, но сигурно, затова трудно скъсва със старото".
Доц. Ганева цитира още данни:
"Средната заплата през 1989 година е грубо 200 лева, ако махнем три нули заради деноминацията, стават 0,20 лева. Говорим за днешния лев BGN. По подобен начин трябва да се девалвират и цените. Не трябва да се хващат онези цени и заплати и днешните, за да правят сравнение, защото това са две различни валути".
Тя допълни, че за 20 години България е повишила БВП от 30% от средното за ЕС на 60%. "Имало е прогрес, имало е и по-тежки инфлационни времена, много по-неблагоприятни".
Интервюто на Диана Янкулова с доц. Мартин Иванов и с доц. Ралица Ганева в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила. За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..
Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..
Община Левски отбелязва тържествено, с богата програма, 80 години от обявяването на селището за град и 188 години от рождението на патрона на града Васил Левски. В церемонията от 21.00 часа се очаква да се включи Президентът на България Румен Радев. Празничната вечер започва в 20.00 ч., когато на сцената пред Общината и ще оживеят "Картини от..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..