Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борел призова Беларус да не приема руски ядрени оръжия

Жозеп Борел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел призова Беларус да не приема руски ядрени оръжия, като подчерта, че Минск може да се изправи пред допълнителни санкции, ако направи това.

Реакцията на Борел идва ден след като руският президент Владимир Путин обяви в интервю, че страната му планира разполагането на тактически ядрени оръжия в Беларус.

"Беларус все още може да го спре, това е техен избор. Европейският съюз е готов да отговори с допълнителни санкции“, написа в Туитър Борел.

По-рано на заявеното от Русия реагира и НАТО. Говорител на Алианса, цитиран от агенция "Ройтерс"q заяви, че Москва използва "опасна и безотговорна" ядрена реторика. А външното министерство на Украйна поиска спешна среща на Съвета за сигурност на ООН по темата.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проливни дъждове и наводнения в голяма част от Гърция

Силни дъждове наводниха голяма част от Гърция. Властите съветват да се ограничат пътуванията. Свлачища и повредена пътна настилка оставиха много села откъснати и недостъпни. Спасяват хора от отнесени от пороя автомобили. В планинските райони на Янена и Арта е регистрирано количество валежи, равно на годишните валежи в Атина. Пет общини..

публикувано на 23.11.25 в 11:47
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Рубио отрича мирният план за Украйна да е изготвен предимно от Русия

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио опроверга твърденията, че мирният план за Украйна е изготвен предимно от Русия. Делегации от Съединените щати, Украйна и съветници по националната сигурност от Франция, Великобритания и Германия обсъждат днес в Женева американското предложение. Американският държавен секретар се дистанцира от..

публикувано на 23.11.25 в 11:42
Димитър Манолов

Димитър Манолов, КТ "Подкрепа": Ако управляващите неглижират протестите, ще преминем към стачка!

Този бюджет не е левичарски , заяви пред БНР Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа". Срещу параметрите, заложени в него, протестираха служителите от НОИ и НСИ. През следващата седмица недоволството си ще изразят и в сектор "Земеделие", в горското стопанство и в здравеопазването. Протестите се организират от КТ "Подкрепа". Имаме 302..

публикувано на 23.11.25 в 11:20
Принц Мохамед бин Салман с Доналд Тръмп и съпругата му Мелания в Белия дом, 18 ноември 2025 г.

"Файненшъл таймс": Светогледът на Тръмп - циничен, егоистичен и алчен

"Светогледът на Тръмп: циничен, егоистичен и алчен" - така е озаглавен редакционен коментар във "Файненшъл таймс". Последният мирен план за Украйна, представен от САЩ, би бил капитулация пред Москва, според журналистите на изданието. Почитателите на Доналд Тръмп обичат да тръбят за неговата непредсказуемост като негова дипломатическа..

публикувано на 23.11.25 в 11:09

Николай Денков: Протестите тепърва започват, ще бъдат сериозни

" Има всички основания за протести. Тези протести ще бъдат сериозни и те тепърва започват ". Това предупреди пред БНР акад. Николай Денков от ПП-ДБ. Той потвърди, че във вторник ще блокират входовете на парламента, а причината е бюджетът за следващата година : "Ще направим протеста тогава, когато е Комисията по бюджет и финанси –..

публикувано на 23.11.25 в 11:08

Кметът на Атина обеща край на хаоса с е-тротинетките

Строги мерки в Атина за движение на електрическите тротинетки. Кметът на Атина Харис Дукас заяви, че ще постави край на хаоса с електрическите скутери. Жителите и гостите на гръцката столица са отправили оплаквания, че е затруднено движението по тротоарите. Пътните полицаи информират за тежки травми при пътни произшествия със скутери. По..

публикувано на 23.11.25 в 10:52

Седмица на критики към Бюджет 2026

Първият бюджет на страната ни в евро мина на първо четене в пленарната зала, а второто ще бъде следващата седмица, след като депутатите съкратиха на три дни срока между двете четения. Проектът предвижда 620 евро и 20 евроцента минимална заплата, ръст с 2 процентни пункта на вноската за пенсия, повишение на пенсиите с близо 8 процента,..

публикувано на 23.11.25 в 09:47