Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИОСВ запечатва къмпинг "Айлякъ" тази седмица

Снимка: Даниела Костадинова

Със скандал се очертава да започне новият туристически сезон по Южното Черноморие. Регионалната екоинспекция в Бургас тази седмица ще запечата един от най-посещаваните къмпинги близо до морския град. Собственикът му вече е получил акт за забрана на достъпа до къмпинга и принудителна административна мярка за прекратяване на дейността. Този сезон известният къмпинг "Айлякъ" няма да работи. За първи път по българското Черноморие се стига до запечатването на зона за каравани. 

Къмпинг "Айлякъ", както и залива Вромос, се намират в непосредствена близост до Военноморската база край Атия. Цялата зона се води секретна, въпреки че от години в района се осъществява туристическа дейност

Близо 40 дка е теренът, на който е разположен къмпинг "Айлякъ". Собственик на земята и имота е фирма "Хи ти ком". По Кадастрална карта там няма маркиран плаж. Говорим за ронлив терен, който е част от защитената зона за птици "Бакърлъка". 

Преди месец собствениците на каравани са получили съобщение, че трябва да напуснат къмпинга. Теренът все още е ограден с телена ограда, но табелата къмпинг "Айлякъ" е премахната. 

Конкретният повод за запечатването на къмпинг "Айлякъ" са 8 различни административни актове, издадени от Регионалната екоинспекция в Бургас, обяснява директорът на иниституцията Павел Маринов.

"В момента всички решения на РИОСВ са обжалвани. Намират се в Административния съд. Някои от тях искат и обжалването на принудителната административна мярка. Тези, които не са обжалвани, ще бъдат реализирани през предстоящата седмица, т.е. ще бъдат запечатани в присъствието на собствениците и ще започне изнасянето на нещата, които се намират на територията на къмпинга и на другите имоти".


Маринов обясни защо се пристъпва към тези административни мерки:

"Община Созопол е допуснала подробен устройствен план, който да допуска разглеждането и инвестициите в тази област. За да може да бъде реализирано това инвестиционно предложение, трябва тази процедура да бъде завършена с приемане на подробен устройствен план със заповед на кмета, след което да бъдат събрани строителните книжа, след което да бъде издадено разрешение за строеж и тогава да бъде направено това, което е направено вече преди да бъде издаден подробен устройствен план. РИОСВ е първата институция от цялата поредица от действия по съгласуване, издаване на разрешение за строителство, още в началото и на ПУП-а и заради това е спряно, защото реално са извършени всички дейстия преди да е приключила процедурата".

По думите му при извършваните редовни проверки са издавани многократно наказателни постановления за преустановяване на нарушения. Те са обжалвани, като някои са потвърдени от съда, други са отхвърлени. Наказанията са от такъв характер, че не могат да решат проблема, смята той и добави, че те само го установят и налагат материална санкция. 

"В момента са 8 - 4 решения за спиране и 4 решения за принудителна административна мятка. Всички са в Административен съд - Бургас. Очакваме съдът да се произнесе. След като се произнесе, ще преценим как да продължим нататък".

Къмпингът ще остане запечатан, докато вървят съдебните дела

Къмпинг "Айлякъ" беше открит през 2021 година. За 2 сезона той се превърна в хит по Южното Черноморие. На 6-и март тази година собственикът на къмпинга Християн Танев, който към момента отказва коментар, е получил първите административни актове. Сега думата имат магистратите. Те трябва да преценят дали документите на собственика са изрядни или както твърдят от Регионалната екоинспекция имаме осъществено инвестиционно намерение без завършени процедури за узаконяването му. Тепърва по случая ще излизат интересни факти.

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп "няма да е доволен" без споразумение за прекратяване на огъня на днешната среща с Путин

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "няма да е доволен", ако няма споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, договорено на започващата след около час среща на върха с Владимир Путин в Аляска. "Искам да видя бързо прекратяване на огъня. Не знам дали ще бъде днес, но няма да съм доволен, ако не е днес. Всички казваха,..

публикувано на 15.08.25 в 21:09

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник. От ноември миналата година градът е на режим поради драстичния спад на нивото на язовир "Красава", а от миналия месец заради наличието на манган във водата е ограничено ползването й за пиене и приготвяне на храна. Хората недоволстват както заради празния язовир, така и..

публикувано на 15.08.25 в 20:46
Дмитрий Песков

Песков: Възможна е тристранна среща на лидерите на САЩ, Русия и Украйна

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е възможна тристранна среща с участието на лидерите на САЩ, Русия и Украйна след срещата на върха в Аляска между Тръмп и Путин, посветена на конфликта в Украйна, но при условие, че разговорите между американския и руския президент дадат "положителен резултати". Според него разговорите тази вечер..

публикувано на 15.08.25 в 20:13
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на срещата Тръмп-Путин

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикация в Telegram в петък, че руската армия е продължила да "убива" украинци дори в деня на срещата на върха в Аляска, позовавайки се на ударите на Москва в цяла Украйна, включително в Сумска област, Запорожка област, Донецка област и Херсонска област. "В деня на преговорите те също..

публикувано на 15.08.25 в 19:59

Протест в подкрепа на кмета на Варна пред ресторанта на Пламенка Димитрова

Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев.  "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..

публикувано на 15.08.25 в 19:48

Мицкоски: РСМ никога няма да се оттегли от преговорите с ЕС

Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната му няма да се оттегли от преговорите с ЕС. Коментарите му идват по повод на инициативата, внесена в Конституционния съд, с която се оспорва законността на   Протокола от второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия с България, съобщават медиите в..

публикувано на 15.08.25 в 19:33

Министър Боршош: Започнаха първите туристически резервации за 2026 г.

Вече са направени първите туристически резервации за 2026 г., каза в Кюстендил министър Мирослав Боршош, който беше в града за празника Голяма Богородица, официален за Кюстендил. Има устойчив интерес към България като туристическа дестинация, отбеляза министърът. Очакваният ръст на туризма в страната за първото полугодие е между 5 и 7..

публикувано на 15.08.25 в 19:24