Финансовата пречка е сериозна, абсолютно непосилна не само за български олимпийци, а и за европейски кандидат-студенти, коментира пред БНР проф. Албена Йорданова, ръководител на националния отбор по биология.
По думите ѝ на последната международна олимпиада Петър Жотев е на второ място в света, което е историческо постижение за българските участия досега. В олимпиадата са взели участие повече от 250 състезатели от над 70 държави, а нашите олимпийци са записали в актива си 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала.
В ход е кампания за набиране на средства, с които да се покрият финансовите изисквания на Тринити колидж и Петър да успее да учи там. Кампанията е започнала преди броени дни.
"Много хора се отзовават, добронамерени, с желанието да помогнат на Петър - безкрайно талантлив, можещ и знаещ младеж, гордост за България", заяви проф. Йорданова.
От Тринити колидж искат уверение, че имаме цялата сума, събрана накуп, за три години, уточни ръководителката на националния ни отбор по биология.
"Тези блестящи умове на България заслужават подкрепата и на държавата, не само на обществото, на техните приятели, родители, преподаватели."
Запитана къде е бизнесът в подобни ситуации, проф. Албена Йорданова посочи, че в случая Петър Жотев се е насочил към изследователски дисциплини с последващо приложение във фармацията и медицината.
"Много е далечна перспективата, а в България, знаете, се мисли в по-кратки срокове. Очакваме по-сериозна подкрепа."
Албена Йорданова изрази надежда млади таланти като Петър "след време да се върнат в България, защото пътят им е тръгнал оттук и е редно тук да реализират своя потенциал".
Петър може да бъде подкрепен както директно на банковата му сметка BG27STSA93000026605443 – титуляр Петър Жотев, така и чрез връзка с проф. Албена Йорданова - albenagj@uni-sofia.bg.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..